С какво да изчистя стъклото на камината?

Полезни съвети и практични идеи за дома и градината

Re: С какво да изчистя стъклото на камината?

Мнениеот Pipilota » 13 Дек 2016, 10:09

Със сода, няма ли да стане също, тя е машина за почистване, лъска всичко до основи.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: С какво да изчистя стъклото на камината?

Мнениеот Snejna » 19 Дек 2016, 17:03

Pipilota написа:Със сода, няма ли да стане също, тя е машина за почистване, лъска всичко до основи.

Става, аз така почиствам и якото е, че винаги ти е наблизо! :)
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: С какво да изчистя стъклото на камината?

Мнениеот borkova » 19 Дек 2016, 17:56

mangusta написа:Не е трудно да се поддържа една камина. Основното й почистване от сажди и катрани става два пъти в годината - преди и след ползване. Сега като ви е нова, като свършите с паленето й напролет, ще й остъргжете и почистите всички чугунени части с четка е ще ги намажете с боя или подходяща паста. Иначе сега като се натрупа пепел в чекмеджето под скарата, където горят дърветата, го изчиствате и готово. На нашата камина има отзад един винтил и той трябва да е развъртян. Ако не е, не може да гори. А за стъклото аз съм ползвала препарат със сода каустик.


Наистина се оказа, че не е напълно отворен този винтил :lol: :oops: . Като докрай го отвъртяхме и по-добре започна да гори камината. И стъклото вече не става цялото черно. Пак потъмнява, това е неизбежно сигурно, но не е чак така нищо да не се вижда :grin: . Първия път ползвах сода, малко понадраска по стъклото, но не е болка за умиране. Иначе разбрахме, че редовно трябва да си почистваме комина, кюнците и самата камина, защото се образувал т.нар. креозот, който представлява смес от сажди, смоли и други неща от горенето, и бил много лесно запалим.
borkova
 
Мнения: 340
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 10:29

Re: С какво да изчистя стъклото на камината?

Мнениеот Malina » 29 Яну 2017, 11:21

Винтила отзад всъщност е свързан с това колко силно да гори камината, един вид увеличаването и намалянето, за да гори обаче добре, въпреки че той е във фаза намалено, трябва комина да дърпа добре.
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: С какво да изчистя стъклото на камината?

Мнениеот ivoblinc » 30 Яну 2017, 13:11

Аз се питам има ли смисъл да се чисти това стъкло час по час, като всяка вечер се пали камината и то в продължение на месеци. Като свърши отоплителния сезон, тогава да се лъска и чисти. Имам една позната, която не може да търпи и редовно си го чисти :mrgreen: . А тази зима излезе дълга и студена :mrgreen: .
ivoblinc
 
Мнения: 223
Регистриран на: 23 Окт 2013, 12:28

Re: С какво да изчистя стъклото на камината?

Мнениеот franky » 31 Яну 2017, 10:18

Е, ти пък сега! Точно защото излезе дълга и студена зимата, няма месеци наред да гледаме черното стъкло, я :smile: . Нали така може и да си направим по-романтична зимата като гледаме хубавите и буйни пламъци. Дълго време като не е чистено стъклото не пречи. После с пепел много лесно става почистването.
franky
 
Мнения: 395
Регистриран на: 14 Фев 2014, 13:04

Re: С какво да изчистя стъклото на камината?

Мнениеот Malina » 02 Фев 2017, 17:28

ivoblinc написа:Аз се питам има ли смисъл да се чисти това стъкло час по час, като всяка вечер се пали камината и то в продължение на месеци. Като свърши отоплителния сезон, тогава да се лъска и чисти. Имам една позната, която не може да търпи и редовно си го чисти :mrgreen: . А тази зима излезе дълга и студена :mrgreen: .

Удоволствие е когато си запалиш камината да виждаш пламъка и това да създава по-романтична и приятна атмосфера у дома. :)
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Предишна

Назад към За дома – съвети и идеи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта

cron