Кой определя високите цени на зъболекарските услуги?

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

Кой определя високите цени на зъболекарските услуги?

Мнениеот Pipilota » 30 Дек 2016, 10:46

Отново ми се налага да отида на зъболекар и съм потресена от огромната сума, която ми искат! Кариес и умъртвяване на зъб ми струваше над 100 лв.
Сещаме се всички защо българите са с толкова лоши зъби и то причината е в цените. По каса поема ли се изобщо нещо, или всичко е парлама, а пак ти вземат от джоба? Досега никога нищо не са ми приспадали по здравна каса, дори плащам за децата! А за тях всъщност безплатно ли е, или и за тях е платено?!
Изобщо вие какво мислите за цените на зъболекарските услуги, оправдано скъпи ли са и някой имал ли е щастието, нещо да му бъде поето от здравна каса?! :???:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Кой определя високите цени на зъболекарските услуги?

Мнениеот m.vulev » 30 Дек 2016, 11:37

Моят зъболекар не работи по здравна каса и веднъж в годината като ходя на профилактичен преглед ми взима 5 лв. Веднъж имах за правене един зъб, уж обикновен кариес, но нещата излязоха по-сложни и се наложи да ходя 6-7 пъти. Общо ми взе около 90 лв. От години не съм ходил при такъв, който работи по здравна каса, и нямам представа как стоят нещата. Но за едно или две ходения, по каса и 100 лв. накрая ми се струва доста и направо безобразно!
m.vulev
 
Мнения: 182
Регистриран на: 16 Дек 2013, 13:11

Re: Кой определя високите цени на зъболекарските услуги?

Мнениеот Lollipop » 30 Дек 2016, 12:56

Аз като отида на зъболекари по 20 лева по 20 лева и накрая като сложа чертата, за един зъб отишли над 100 лева, а какво е лечението често си нямам и идея. :roll:
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Кой определя високите цени на зъболекарските услуги?

Мнениеот pavleta » 19 Яну 2017, 09:56

Рядко можеш да чуеш от зъболекаря си какви лекарства ти слага, какво ти прави по зъба. бърка там с машинките и това е. В един град горе-долу са едни и същи цените на различните зъболекари, може да има някаква минимална разлика.
pavleta
 
Мнения: 467
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:33

Re: Кой определя високите цени на зъболекарските услуги?

Мнениеот Ваня Стойчева » 19 Яну 2017, 10:47

pavleta написа:Рядко можеш да чуеш от зъболекаря си какви лекарства ти слага, какво ти прави по зъба. бърка там с машинките и това е. В един град горе-долу са едни и същи цените на различните зъболекари, може да има някаква минимална разлика.
Цените не се ли определят от НЗОК а не лекарите сами да решават за кое колко да вземат? :roll:
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Кой определя високите цени на зъболекарските услуги?

Мнениеот mix_twix » 19 Яну 2017, 11:58

Ваня Стойчева написа:
pavleta написа:Рядко можеш да чуеш от зъболекаря си какви лекарства ти слага, какво ти прави по зъба. бърка там с машинките и това е. В един град горе-долу са едни и същи цените на различните зъболекари, може да има някаква минимална разлика.
Цените не се ли определят от НЗОК а не лекарите сами да решават за кое колко да вземат? :roll:

не май, при един зъболекар в града ваденето на зъб е 10 лева, на други места е по 20-30. :roll: Явно и самите те имат право да определят цените.
Аватар
mix_twix
 
Мнения: 1181
Регистриран на: 18 Дек 2014, 10:56

Re: Кой определя високите цени на зъболекарските услуги?

Мнениеот Yunona » 24 Яну 2017, 10:34

Доколкото ми е известно, Здравната каса поема минимална част от зъболечението. При възрастните това е един преглед и три дейности годишно (доскоро са били само две дейности), а при децата са четири дейности. 1 дейност е например пломба, вадене на зъб и подобни.
Много стоматолози не работят с Касата точно заради минимума дейности. Тези, при които аз ходя - също. Плащам си всичко. Не е приятно наистина, но... явно това е положението.
Не можем да се надяваме, че с 8-те% здравна осигуровка ще са ни покрити всички необходими медицински грижи. Решението е или да си плащаме, или да си направим застраховка за грижите, които не се поемат от Касата. Каквото е лечението на счупен крак при злополука например...
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Кой определя високите цени на зъболекарските услуги?

Мнениеот Lili_pili » 24 Яну 2017, 10:48

Тъпото е, че услугите са адски скъпи и като не се поемат и от касата, става страшно. И колко българи има с разбити усти направо ... определено трябва да се работи в тази посока, но надали.
Когато едно нещо се случи един път, не е задължително да се повтори, но случи ли се два пъти, то със сигурност ще има и трети път.
Аватар
Lili_pili
 
Мнения: 923
Регистриран на: 09 Яну 2015, 09:56

Re: Кой определя високите цени на зъболекарските услуги?

Мнениеот Fancy » 24 Яну 2017, 11:23

Yunona написа:Доколкото ми е известно, Здравната каса поема минимална част от зъболечението. При възрастните това е един преглед и три дейности годишно (доскоро са били само две дейности), а при децата са четири дейности. 1 дейност е например пломба, вадене на зъб и подобни.
Много стоматолози не работят с Касата точно заради минимума дейности. Тези, при които аз ходя - също. Плащам си всичко. Не е приятно наистина, но... явно това е положението.
Не можем да се надяваме, че с 8-те% здравна осигуровка ще са ни покрити всички необходими медицински грижи. Решението е или да си плащаме, или да си направим застраховка за грижите, които не се поемат от Касата. Каквото е лечението на счупен крак при злополука например...


Какви са тези застраховки и какво точно можеш да застраховаш, защото много неща те се поемат от Касата? Например за зъбите може ли?
Fancy
 
Мнения: 497
Регистриран на: 19 Окт 2013, 11:25

Re: Кой определя високите цени на зъболекарските услуги?

Мнениеот Yunona » 24 Яну 2017, 11:58

Fancy написа:Какви са тези застраховки и какво точно можеш да застраховаш, защото много неща те се поемат от Касата? Например за зъбите може ли?


Има медицински застраховки - всяка застрахователна компания предлага такива продукти. Трябва да се пита.
За мен лично много важна е застраховка "злополука". На един познат синът му претърпя изключително лоша травма на коляното при игра на футбол с приятели. Беше изумен, че операцията ще струва близо 4000 лв. и не се покрива от Касата. Изобщо всички подобни случаи, при които ние на собствен риск предприемаме някаква активност, са на наша отговорност. Хората обаче не го знаят. Въобще българинът слабо се интересува от тези неща, което говори за ниско ниво на лична отговорност. Все разчита някой друг да се погрижи - вездесъщата държава например.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Следваща

Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта