От кога оставяте децата си сами вкъщи?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

От кога оставяте децата си сами вкъщи?

над 5
0
Няма гласували
над 6
0
Няма гласували
над 7
2
33%
над 9
2
33%
над 11
2
33%
 
Общо гласове : 6

От кога оставяте децата си сами вкъщи?

Мнениеот Guppy » 04 Яну 2017, 13:56

От колко години започнахте да оставяте децата си сами вкъщи? Синът ми е на 10 години и още не съм се престрашила да го оставя сам вкъщи, а дъщеря ми е на 5 , за нея идума не може да става да стои сама. Винаги слизаме заедно до магазина. Когато са неучебни дни, сина ми отказва да стои сам у дома, страх го било и какви ли не глупости измисля, та се налага да излизам в отпуски, или да си вземам болничен.
Вие от кога оставяте децата си сами вкъщи?
Аватар
Guppy
 
Мнения: 216
Регистриран на: 30 Ное 2016, 13:34

Re: От кога оставяте децата си сами вкъщи?

Мнениеот asdddwww » 04 Яну 2017, 15:09

Аз не съм родител, но мен като дете ме оставяха още на 5-6 години сам вкъщи и сам си и готвих, преди нямаше микровълнови, като искаш да ядеш , на печката пържиш яйца.
Сега не знам какво толкова ги пазите тея деца, нали уж се раждат по-умни от преди? :roll:
Аватар
asdddwww
 
Мнения: 324
Регистриран на: 22 Юли 2015, 10:29

Re: От кога оставяте децата си сами вкъщи?

Мнениеот Lisica » 04 Яну 2017, 16:47

В първи клас нормално да се оставят децата сами вече, нали ходят на училище, трябва да са си изградили навиците за самостоятелност.
Аватар
Lisica
 
Мнения: 1044
Регистриран на: 25 Мар 2015, 09:55

Re: От кога оставяте децата си сами вкъщи?

Мнениеот Lollipop » 04 Яну 2017, 16:51

Дъщеря ми е в 5 клас в момента и съм в майчинство, та се гледаме двете. Досега не е оставала сама у нас, винаги е имало някой покрай нея, случвало се е за по половин 1 час да стои сама. Но не се е налагало да бъде по-дълго време самичка. Имам й пълно доверие и мога да я оставя, но просто и аз съм сега у дома.. Смятам, че след 4 клас е идеалнов ремето им да стоят сами, дори и по-рано, но зависи от детето, има някои много палави, има други, които ги е страх. Но по-голямо дете, да не може да стои само .. с извинение - идиотско е.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: От кога оставяте децата си сами вкъщи?

Мнениеот M.Tasheva » 05 Яну 2017, 10:23

Имам 16-годишен син и 7-годишна дъщеря. Така се получи, че покрай нас нямаше баби и дядовци и синът ми още от първи беше на занималня и после се прибираше и стоеше сам докато ние си дойдем от работа, което беше 1-2 часа. После аз като бях по майчинство, бяхме заедно, не съм го пращала на занималня. Сега въпреки, че е голям и излиза често, много ни помага със сестра си. За домашните, за храната. Друго е да имаш голямо дете :grin: .
M.Tasheva
 
Мнения: 393
Регистриран на: 21 Окт 2013, 13:55

Re: От кога оставяте децата си сами вкъщи?

Мнениеот gabinka_80 » 05 Яну 2017, 10:38

Моят дъщеричка е малка,а но не си представям как мога да я оставя сама вкъщи изобщо .. някога.
Като я гледам колко е завеяна,няма да е поне докато не навърши 10 години. Много малко деца могат да стоят сами у дома, а как сме се справяли ние преди - и идея си нямам.
gabinka_80
 
Мнения: 300
Регистриран на: 15 Юли 2016, 12:22

Re: От кога оставяте децата си сами вкъщи?

Мнениеот Malina » 05 Яну 2017, 16:04

Не съм си оставяла детето, но над 7 години ми се вижда нормално да се оставя детето само, след като може да се грижи за себе си, разбира какво може и не може да прави у дома. Но по закон не може да се оставят малки деца сами.
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: От кога оставяте децата си сами вкъщи?

Мнениеот mangusta » 05 Яну 2017, 18:04

Мисля, че до 12-годишна възраст беше по закон. Но наистина едни деца са по-самостоятелни, други и хладилника не се сещат да си отворят да ядат :mrgreen: .
mangusta
 
Мнения: 415
Регистриран на: 31 Яну 2014, 15:23

Re: От кога оставяте децата си сами вкъщи?

Мнениеот Yunona » 06 Яну 2017, 00:23

Оставях си децата сами вкъщи от много ранна възраст. Нямах особен избор и много съм се притеснявала, но към днешна дата се радвам, че стана така, защото пораснаха сериозни и отговорни деца.
Дъщерите ми са с 5 години разлика, таткото беше нон-стоп в командировки (само уикендите прекарваше с нас), а най-близката баба - на 300 км. Пари за бавачки - никакви.
Та...оставях голямата на 7.5 години да си пише домашните от първи клас, докато малката спи, а аз да изтичам до магазина или аптеката. Малката пък често стоеше сутрин сама, докато аз заведа каката на училище (1 км до там, няма подходящ градски транспорт, нито пък кола съм имала). Беше тежка зима, всичко замръзнало, къде да ги влача и двете в 7 и нещо сутринта? Нося раницата, дърпам каката за ръчичката, бързаме. На връщане тичам. Пуснала съм някакво любимо детско на малката, казвам и да гледа и да не слиза от фотьойла и тя не слиза, милата. Само на 30 месеца :)
С умиление си спомням как ние с таткото в някоя съботна или неделна утрин в просъница чуваме как в съседната стая голямата забавлява малката (а те и двете мънички, милите) да не вдига шум, за да не ни събудят. А като огладнеят, колективно тропат на вратата и искат "гуш и палачинки" :)
Много отговорни израснахме и трите :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: От кога оставяте децата си сами вкъщи?

Мнениеот rabotnata pchela » 06 Яну 2017, 09:12

Оставям го сам от може би 5 годишен, за да сляза до магазина, да отидем да купим нещо, винаги с притеснения, но после свикнахме и аз и той. На него не му пречи, хлапето ми е много отговорно, стои спокойно самичък, не се страхува, че някой ще дойде. От както тръгна на училище, ваканциите е сам вкъщи, няма начин, ваканциите са много, а възможността ми да го гледам и да пускам отпуска на всяка - минимални. Просто няма начин. Справя се чудесно, цял ден сам вкъщи, хапва това,което съм му оставила. Е, не мога да го похваля и да каже, че цял ден играе, учи, реди пъзели и чете великите произведения, но стои сам и съм спокойна. Вярно, играе на таблета и гледа цял ден телевизора, но... като няма възможност, трябва да се примирим, въпреки че е за сметка на децата ни.
Странно ми е, че по закон до 12г. не може да стои сам вкъщи, но майките имат само 20 дни отпуск, а ваканциите са около 90. Как се получава, или не се мисли за това?! Нямам възможност да извикам бавачка, цените са около 4-5 лева на час, аз не изкарвам толкова, което обезсмисля аз да работя, ако плащам на бавачка, а частните занимални също самного скъпи, но това ще е нашето решение всъщност, за лятото. Сега ден - два, оставям го, дългите ваканции вземаме отпуска, то дълга- сегашната. А лятото освен частна занималня друг вариант няма.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Следваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта