Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Ваксини и имунизационен календар, лекарства и добавки, козметика, симптоми и здравни проблеми, посещение при лекар

Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот klara » 10 Яну 2017, 23:30

Може да ви се стори малко странно, но трябва ли да давам витамин Д профилактично на голямото ми дете, което е на 11 години? Скоро родих второто си и разбира се му капвам капки Вигантол, но това е задължително за бебенцата. При редовната консултация стана въпрос и за голямото и личната ми каза, че през зимата не е лошо да капвам и на него по една капка от витамина. Признавам си, че доста се учудих, мислех, че само на бебетата се дава. Даже нямам представа как се разбира, ако по-голямо дете или възрастен имат недостиг от витамин Д. Има ли някакви признаци? Дава ли ли сте на порасналото си дете или вие самите взимали ли сте профилактично този витамин?
klara
 
Мнения: 530
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:51

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот mamina » 11 Яну 2017, 00:11

Това не беше ли този витамин, който се "добиваше" от слънцето? Вярно, че през зимата е оскъдно слънцето, но човек не трябва изобщо да е видял слънчеви лъчи, за да има нужда от допълнителен прием на витамин Д. Поне така мисля, едва ли трябва да се приема профилактично, ако няма достатъчни основания.
mamina
 
Мнения: 525
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:55

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот pitanka » 11 Яну 2017, 09:53

Витамин Д предпазва костите и ги прави по-здрави. Ако човек често получава фрактури, значи трябва да се изследва, включително и за недостиг на този витамин. Може да се набавя и чрез храната. Тлъстите риби като сьомга и риба тон го съдържат, както и жълтъка на яйцето.
pitanka
 
Мнения: 111
Регистриран на: 19 Юли 2016, 15:40

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот gomez123 » 11 Яну 2017, 10:30

Признаците, че ти липсва витамин Д са болки в костите и мускулите, потене на главата. Мисля, че децата не са толкова застрашени от липса на витамина, те постоянно са навън и черпят от слънцето.
gomez123
 
Мнения: 246
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 11:42

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот веселказасмяна » 11 Яну 2017, 13:28

Преди години беше задължително капването на витамин Д на бебетата, сега не е така. Една приятелка роди наскоро и не са й предписали такива капки за нейното.
веселказасмяна
 
Мнения: 295
Регистриран на: 24 Сеп 2014, 12:43

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот roksana » 11 Яну 2017, 14:46

Не знам дали трябва профилактично да се дава витамин Д, но знам, че трябва да се дава с голямо внимание и да се внимава при дозата и продължителността на употребата. Той е мастноразтворим. Високи дози може да причини натравяне.
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот penelopa » 11 Яну 2017, 23:14

При нас едва ли има опасност от недостиг от витамин Д, повече по скандинавските държави има такъв проблем.
penelopa
 
Мнения: 488
Регистриран на: 18 Яну 2016, 14:17

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот sofi_black » 12 Яну 2017, 11:58

Имаше два вида витамин Д - Д2 и Д3. Кой трябва да се дава?
sofi_black
 
Мнения: 488
Регистриран на: 05 Ное 2013, 14:39

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот StefanKalapishev » 23 Яну 2017, 17:35

Само D-3 (холикациферол) е формата на витамин Д, която се усвоява от организма.

По-голямата част от човечеството страда от недостиг на витамин Д и буквално всички трябва постоянно да приемат някакъв вид доза - или за натрупване, или за поддържане. Старите хора имат нужда от по-големи дози. Струва си да се тествате за нивата ви в момента. Този витамин бавно се възстановява в тялото, така че често е необходимо натрупване от около шест месеца преди да се усети явен ефект.

Та накратко, да отговоря на въпроса - Да, трябва профилактично до края на живота да се взима витамин Д-3 :)
StefanKalapishev
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Яну 2017, 17:21

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот zheleva212 » 24 Яну 2017, 09:51

Ако си спомням правилно, този витамин не се възпроизвежда от тялото, а трябва външно да се набавя. Но нямах представа, че цял живот трябва да си правим профилактика и да го приемаме. Даже не знам какви са симптомите за недостига му.
zheleva212
 
Мнения: 383
Регистриран на: 20 Ное 2013, 16:51

Следваща

Назад към Здравето на децата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron