Какво да направя със старите икони?

Полезни съвети и практични идеи за дома и градината

Какво да направя със старите икони?

Мнениеот Rali_hr » 16 Яну 2017, 16:18

Баба ми почина преди година и дойде време да разчистваме апартамента, защото родата искат да го продаваме и да делим парите. Тя беше много религиозна жена и пред мен стои въпроса какво да направим с всички икони. Те нямат някаква стойност, колекционерска или кой знае какво, но все пак са изображение на различни светци. По-голямата част са картини, или нещо подобно. Не ми се иска да ги изхвърлям, а не можем да ги задържим, защото наистина са много - може би са поне 20тина. Не е нещо, което може да остане вкъщи разпростряно навсякъде. Какво бихте ме посъветвали,какво мога да направя иконите? :roll: Не мога да си представя как ще ги хвърля в коша, но от друга страна, как и ги подарявам на някой пак не става, защото те нямат някаква стойност. :?:
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Какво да направя със старите икони?

Мнениеот Mon_ton » 16 Яну 2017, 16:42

Не знам какво можеш да ги направиш, май нищо. след като нямат стойност, няма да ги вземат в църква, да ги подариш .. на кого остава въпроса. Да ги хвърлиш пак не става. В кашон и в мазето.. друг начин не се сещам, а ако ви хареса някоя на наследниците, може да си ги разделите :)
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Какво да направя със старите икони?

Мнениеот puhcheto » 16 Яну 2017, 17:19

Може да ги предложиш в някое магазинче, което провада такина неща. Ако проявяват интерес да си ги реставрират или пък да ги пооправят и да ги продават. Все някой ще се заинтересува.
Аватар
puhcheto
 
Мнения: 237
Регистриран на: 09 Юли 2015, 16:34

Re: Какво да направя със старите икони?

Мнениеот vencisfh » 17 Яну 2017, 02:07

Най правилно е да ги подарите или изгорите.Второто се прави с цел да не бъдат осквернени ако попаднат на неподхоящо място в случай че няма на кого да ги подарите. Остатъците се изхвърлят на чисто място или в река, но не мръсен канал.
vencisfh
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Яну 2017, 02:00

Re: Какво да направя със старите икони?

Мнениеот Fute » 17 Яну 2017, 08:56

vencisfh написа:Най правилно е да ги подарите или изгорите.Второто се прави с цел да не бъдат осквернени ако попаднат на неподхоящо място в случай че няма на кого да ги подарите. Остатъците се изхвърлят на чисто място или в река, но не мръсен канал.

Но защо се прави това?
Fute
 
Мнения: 104
Регистриран на: 09 Юли 2012, 19:53

Re: Какво да направя със старите икони?

Мнениеот exotic » 17 Яну 2017, 09:11

Аз бих ги запазила, ако не мога да ги подаря. Не бих могла да ги изхвърля или изгоря. Според мен е светотатство да се гори икона, дори и поради причина да не попадне в скверни ръце.
exotic
 
Мнения: 360
Регистриран на: 15 Авг 2014, 13:29

Re: Какво да направя със старите икони?

Мнениеот Локумът » 17 Яну 2017, 11:17

exotic написа:Аз бих ги запазила, ако не мога да ги подаря. Не бих могла да ги изхвърля или изгоря. Според мен е светотатство да се гори икона, дори и поради причина да не попадне в скверни ръце.

Как се пазят 30 икони, без историческа или колекционерска стойност? До колкото разбирам, повечето са евтини картинки и плакати в рамка, което не ги прави безполезни от религиозна гледна точка, но надали някой ще иска да си вземе такова за вкъщи, да заема място. Трябва да има решение, но явно всъщност няма. В кашон в килера и чиста съвест и това е, няма друго решение, явно. Или някой възрастен набожен човечец, ако ги иска.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Какво да направя със старите икони?

Мнениеот kalinka-kuku » 17 Яну 2017, 11:36

Не мисля, че има правилно решение за иконите, единствено да ги прибереш някъде, освен ако някой не ги поиска. Дори да си запазиш за дома, едно е да имаш една икона вкъщи, друго е да са огромно число.
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Re: Какво да направя със старите икони?

Мнениеот fawla » 17 Яну 2017, 12:34

Защо не пробваш с някои групи във фейсбук , които са за подаряване. Може някои да бъдат харесани или да ги вземе някой, като са подарък, въпреки че не му харесват толкова. :roll:
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Re: Какво да направя със старите икони?

Мнениеот Jully » 17 Яну 2017, 13:40

Рали, не мисля, че има някаква практика, която да е правилна. Огледай ги, ако има някои по-стойностни подари, може и в групите, тези, които са само като листи, колкото и да е грозно, просто ги хвърли. Няма какво да ги направиш, ако ти е жал ги прибери в една торба и в мазето.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Следваща

Назад към За дома – съвети и идеи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта