Вкусна рецепта за печен праз на плочата на грила

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Вкусна рецепта за печен праз на плочата на грила

Мнениеот The_The_Ramone » 16 Яну 2017, 22:43

Имам керамичен грил с плоча и от приятели научих страхотна рецепта. Ще я споделя с вас.
Избирам няколко стръка праз лук, измивам ги много добре, режа на 3-4 части скръка, нарязвам на половина и много добре подсушавам.
След това вадя грила, с дървени щипки поставям парчетата и ги обръщам през няколко минути.
Когато омекнат и станат леко кафеви /и малко слузести/, махам от грила и слагам в затворена йенска тенджера.
Когато всички са вътре, поливам с марината от зехтин, лимонов сок, сол, чесънче и малко вино. Оставям добре да се охладят и да попият. Вървят с всичко и са страхотно мезе за ракийка или две :)
Грилът се чисти много лесно, с няколко пласта домакинска хартия. Не мирише много, по-малко, ако пека месо.
Печете ли си така праз лук и импровизирате ли с нещо в рецептата? По моето описание го правят в Испания, но знам, че примерно в разни места в България го задушават в алуминиево фолио, но става много мек и като варен и част от пикантния вкус се губи.
The Game Will Never Be The Same
Аватар
The_The_Ramone
 
Мнения: 236
Регистриран на: 09 Апр 2011, 10:00
Местоположение: Вътрешна Монголия

Re: Вкусна рецепта за печен праз на плочата на грила

Мнениеот отчаяна » 16 Яну 2017, 23:17

Аз съм го правили именно в алуминиево фолио и наистина става страхотно. Харесва ми леко сладникавия вкус, който се получава. Наистина е добро мезе, а и гарнитура :grin: .
отчаяна
 
Мнения: 92
Регистриран на: 25 Авг 2016, 13:49

Re: Вкусна рецепта за печен праз на плочата на грила

Мнениеот exotic » 17 Яну 2017, 09:22

Аз първо го заварявам във вряла вода за около 5-6 минути, после го накисвам в марината от зехтин, оцет, черен пипер, риган, и малко захар и сол да постои 1 час и чак тогава го пека на скарата, след като се е отцедил. :smile:
exotic
 
Мнения: 360
Регистриран на: 15 Авг 2014, 13:29

Re: Вкусна рецепта за печен праз на плочата на грила

Мнениеот Локумът » 17 Яну 2017, 10:36

Звучи като нещо, от което спокойно можеш да умреш от болки в корема. Харесва ми и ще го пробвам.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Вкусна рецепта за печен праз на плочата на грила

Мнениеот BeenieGal » 17 Яну 2017, 15:32

Такова чудо не съм кусвала :smile: ! Иначе харесвам праз, но обикновено го ползвам повече като част от плънка или в салата. Но печен на скарадаже не съм и виждала :grin: .
Аватар
BeenieGal
 
Мнения: 483
Регистриран на: 03 Окт 2014, 11:18


Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта