Има ли връзка между парите и затлъстяването?

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

Има ли връзка между парите и затлъстяването?

Мнениеот kalinka-kuku » 17 Яну 2017, 11:22

С моя приятелка вчера спорихме по въпроса, дали има връзка между парите и затлъстяването. От приказките знаем, че дебелия и червенобузестия е чорбаджия с много пари, но в наши дни май не е точно така. Но нейната теза е, че няма никаква връзка за това, дали ще си беден или богат, за да бъдеш дебел. Като цяло подкрепям и разбирам нейната гледна точка, но съм убедена, че всъщност парите имат огромно значение в наши дни за това, дали ще сме дебели или не. Най-прост пример е дори менюто, което ежедневно ядем като бедни. Хапваме за обяд голяма тежка закуска, защото е лев-лев и 50 и ще ни засити до края на деня, вечерта ще ядем някакво евтино месо с ориз, защото пак е засищащо и много. Няма да дадем по 6-7-10 лева за салата, риба на скара с полезна гарнитура, нито вечерта ще си наредим гурме масата, за да бъде здравословна. Според мен в наши дни затлъстяването е пряко свързано с парите, който има пари, може да си позволи хранене по препоръките, който няма - яде каквото намери, подходящо за джоба, не за фигурата му. Вие на какво мнение сте? Има ли връзка между парите и затлъстяването?
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Re: Има ли връзка между парите и затлъстяването?

Мнениеот fawla » 17 Яну 2017, 12:32

И аз мисля като теб, макар че всеки, който иска да бъде слаб ще бъде слаб, не е чак толкова скъпо да подбираш храната си, поне в по-голямата степен. Е вярно, че когато се готви за цялото семейство цените значително се променят, но има ли желание човек, ще намери начин. Вярно, няма да отслабне благодарения на Киноа и кокосово масло, но ще отслабне благодарение на ядене на краставици и домати без хляб.
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Re: Има ли връзка между парите и затлъстяването?

Мнениеот pitanka » 17 Яну 2017, 13:16

Според мен затлъстяването е повече сред хората, които нямат толкова пари, защото не се съобразяват и толкова са затънали в битовизми, че и нямат желание да се съобразяват с това какво ядат. По-финансово способните, така да го кажа, се интересуват, търсят информация и целенасочено се хранят по определен начин и полагат грижи за себе си и фигурата си.
pitanka
 
Мнения: 111
Регистриран на: 19 Юли 2016, 15:40

Re: Има ли връзка между парите и затлъстяването?

Мнениеот Yunona » 17 Яну 2017, 13:30

Финансовото положение не е определящо за фигурата и килограмите - знам го с абсолютна сигурност от собствен опит.
Но все пак има връзка. Както спомена pitanka, липсата на желание да се грижиш за себе си е по-голяма сред по-бедните хора.
Те наистина по-лесно се отчайват (в този смисъл бях чела много интересни наблюдения от създателя на сайта Али Баба) и са склонни да кажат "ма*ната му, и за това ли да мисля сега".
Освен това, хората с малки финансови възможности са и по-склонни да се заседяват у дома си. Неслучайно съществува изразът, че телевизията е забавлението на бедните.
Общо взето, хората, които имат пасивна позиция в живота, които обвиняват ситуацията, другите хора и какво ли не още извън тях за техните собствени проблеми, имат голяма склонност да останат цял живот бедни, дебели и тъжни. Другите рано или късно преодоляват поне две от тези три състояния.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Има ли връзка между парите и затлъстяването?

Мнениеот Jully » 17 Яну 2017, 13:32

По-скоро е от апатията. Аз често съм искала да променя коренно начина ни на хранене у дома, когато вземем заплати сме ербаб, като вземем да затъваме, набързо се връщаме към обичайните привички, при които не се оливаме в харченето. Реално, няма голяма разлика, но може би и знанията са ни по-малко и пазаруването грешно, че ни притиска. Не знам.
Но при всички положения парите имат огромно значение спрямо затлъстяването!
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Има ли връзка между парите и затлъстяването?

Мнениеот веселказасмяна » 17 Яну 2017, 14:46

И аз мисля, че си зависи от съзнанието и това какво иска да направи със себе си и семейството си човек. Който няма пари, не е нужно да си купува суперхрани от другия край на света. Достатъчно е и това, което му ражда родната земя.
веселказасмяна
 
Мнения: 295
Регистриран на: 24 Сеп 2014, 12:43

Re: Има ли връзка между парите и затлъстяването?

Мнениеот roksana » 18 Яну 2017, 11:50

Да,но като нямаш пари не можеш да си позволиш да купуваш по-качествени продукти и храни. Един човек, който получава минималната, а често и по-малко даже, си купува кренвирш, за да яде месо, или най-евтиното кисело мляко например. И като се "пази" да не направи някое и друго излишно движение и готово.
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

Re: Има ли връзка между парите и затлъстяването?

Мнениеот kauda » 18 Яну 2017, 13:32

roksana написа:Да,но като нямаш пари не можеш да си позволиш да купуваш по-качествени продукти и храни. Един човек, който получава минималната, а често и по-малко даже, си купува кренвирш, за да яде месо, или най-евтиното кисело мляко например. И като се "пази" да не направи някое и друго излишно движение и готово.

наистина не са малко такива семейства и дори аз познавам доста, които изкарват месеца с по 200 -300 лева за 3 членно семейство, в това число се включват и дрехи и какво ли не. Тази сума е супер малка за пълноценно хранене няколко пъти на ден. Имам приятелка, със страхотно финансово положение, тя се храни само с отбрани храни, изглежда невероятно, има детегледачка, която се грижи за децата й и тя въпреки че е майка на 2 деца, изглежда перфектно и прпосто не може да каже никой, че е раждала някога... Ами.. нека да е само въпрос на желение... но не е така. Ето сега участвам в една група за детоксикация. Както и да еняма, да я споменявам, но има 10 дневен режим, който описва всичко, което трябва да се яде за сутрин обяд и вечеря. На един човек, сама живея и съм решила да се включа, но само храната за 5 дена ми е около 70 лева, без да включвам допълнителните екстри, като чайове. А храната е невероятно разнообразна и вкусна, различни менюта, вкусни сокове, вкусни салати. Само че как това би го направило едно семейство, което има 300 лева? Като даде всичките за 10 дневно хранене на цялото семейство и после?
Съжалявам, да волята и желанието са най-основополагащи, но и парите са от огромно значение.
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Има ли връзка между парите и затлъстяването?

Мнениеот Yunona » 18 Яну 2017, 15:13

kauda написа:
roksana написа:Да,но като нямаш пари не можеш да си позволиш да купуваш по-качествени продукти и храни. Един човек, който получава минималната, а често и по-малко даже, си купува кренвирш, за да яде месо, или най-евтиното кисело мляко например. И като се "пази" да не направи някое и друго излишно движение и готово.

наистина не са малко такива семейства и дори аз познавам доста, които изкарват месеца с по 200 -300 лева за 3 членно семейство, в това число се включват и дрехи и какво ли не. Тази сума е супер малка за пълноценно хранене няколко пъти на ден. Имам приятелка, със страхотно финансово положение, тя се храни само с отбрани храни, изглежда невероятно, има детегледачка, която се грижи за децата й и тя въпреки че е майка на 2 деца, изглежда перфектно и прпосто не може да каже никой, че е раждала някога... Ами.. нека да е само въпрос на желение... но не е така. Ето сега участвам в една група за детоксикация. Както и да еняма, да я споменявам, но има 10 дневен режим, който описва всичко, което трябва да се яде за сутрин обяд и вечеря. На един човек, сама живея и съм решила да се включа, но само храната за 5 дена ми е около 70 лева, без да включвам допълнителните екстри, като чайове. А храната е невероятно разнообразна и вкусна, различни менюта, вкусни сокове, вкусни салати. Само че как това би го направило едно семейство, което има 300 лева? Като даде всичките за 10 дневно хранене на цялото семейство и после?
Съжалявам, да волята и желанието са най-основополагащи, но и парите са от огромно значение.


Волята и желанието са най-основополагащи за всичко! Включително и за това семейството да не разполага само с 300 лв. - имам предвид, ако не са болни и да разчитат на инвалидна пенсия. Но здрави и прави хора с 300 лв. на месец? Всеки минава през кризи, но ако действително има воля, ще намери какво да работи и няма да допусне семейството му да живее така продължително време.
Случаите, които представяш, показват единствено, че с пари е по-лесно. Да, така е, но тук въпросът е друг - задължителна ли е връзката между затлъстяване и ниски финанси?
Ами не е! Когато имаш елементарни познания и висока култура на хранене, няма да се тъпчеш с боклуци. За същите пари можеш да се храниш много по-разумно.
Когато нямах достатъчно пари, ходех на пазара два пъти седмично, късно надвечер, когато прибират сергиите. Цените са много по-ниски тогава. Купувах обикновените, сезонни неща.
Не съм могла да си позволявам сьомга, но два пъти в седмицата слагах на масата скумрия - знаете ли колко е полезна? Кренвиршите са отврат, но пък пилешките воденички са чист мускул - високо протеиново съдържание и много малко мазнини. Идеални са задушени, или пък на мусака, или пък на супа. Воденичките са по-евтини от кренвиршите, впрочем. И като споделях на приятелки, ми се казваше, че "трябвало и да ги готвят", а кренвиршите са готови за ядене, т.е. говорим за мързел, не за пари! При всички положения чистото месо е за предпочитане пред саламите, каймите и други подобни. Примери като тези мога да давам до утре. Живяла съм го това.
Така че нека не си говорим за детегледачки и групи по детокс като за нещо насъщно за доброто ни здраве и външен вид, а да слезем малко на земята и да си дадем наистина полезни съвети и идеи какво и как да направим, за да сме здрави и във форма.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Има ли връзка между парите и затлъстяването?

Мнениеот страстоцвет » 18 Яну 2017, 15:24

Определено всичко е въпрос на желание, колкото и да го има и финансовия въпрос. Да, няма да ядат месо от 20 лева килограма, да ядат по 6-7 колкото е във всяка верига, пак е по-добре. Зеленчуците много често са много по-евтини от други добавки, като сирена, сметани и подобни неща. Напълваш торбата с малка сума. Определено повечето е въпрос на желание, а когато го нямаш, не е толкова до пари, колкото до апатията. Но оправдания винаги могат да се намерят. Yunona е напълно права, имаш ли желание, ще намериш начин.
страстоцвет
 
Мнения: 98
Регистриран на: 06 Дек 2016, 09:40

Следваща

Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта