Как да накарам семейството си да се храни по-здравословно?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Как да накарам семейството си да се храни по-здравословно?

Мнениеот valensiq » 19 Яну 2017, 17:13

Помогнете ми как да накрам семейството ми да прояви повече разум в храненето и да започнем да се храним по-здравословно. Дори и да направим опит, след няколко дни всичко отива по дяволите, мъжа ми се прибира с кола, зрънчо и салам и моите усилия заминават. Имам дете на 3 годинки и се старая да се храни пълноценно, но искам да вижда и примера от мама и тате, само че явно при мен не се получава! :mad:
Вие как успяхте да накарате мъжете си да ядат по-здравословно, или ако е обратно, как накарахте изобщо половинката си и цялото семейство да се включат в по-здравословния начин на живот? :?:
За гостуването на бабите и тяхното посещение изобщо не мога да говоря, при тях е истински кошмар и дори да искам да сложа някакви граници, по отношение на детето не се получава, но поне при него все още на 90% аз контролирам нещата. Повече се притеснявам как да науча възрастните да се хранят здравословно? Искам в семейството ми да ядем пълноценно, много ли искам?! :sad:
Аватар
valensiq
 
Мнения: 159
Регистриран на: 23 Ное 2016, 13:39

Re: Как да накарам семейството си да се храни по-здравословно?

Мнениеот M.Tasheva » 19 Яну 2017, 17:31

Трудна задачка, ако останалите не искат да се съобразяват с желанието ти и най-вече ако не са убедени, че трябва да го правят. Ти ще пазаруваш здравословни неща, ще готвиш такива ястия, но навън те пак ще си купуват вредните храни. За това се иска време и постоянство - методично да купуваш и готвиш, да предлагаш различни варианти и така да ги убедиш, че не е толкова зле и гадно :smile: . С каране насила нищо няма да постигнеш.
M.Tasheva
 
Мнения: 393
Регистриран на: 21 Окт 2013, 13:55

Re: Как да накарам семейството си да се храни по-здравословно?

Мнениеот Yunona » 19 Яну 2017, 18:53

valensiq написа:Вие как успяхте да накарате мъжете си да ядат по-здравословно, или ако е обратно, как накарахте изобщо половинката си и цялото семейство да се включат в по-здравословния начин на живот? :?:


Аз имам късмет открай време да сме на едно мнение с таткото, че здравето е най-важно и заради децата трябва да се откажем от някои вредни храни, които сме обичали.
Според мен трябва да се говори честно и открито за това. Аз навремето постъпих точно така - наложих диктатура :) по отношение на храненето на децата и наличните продукти и храни вкъщи. Мотивацията е ясна, проста и категорична - аз съм майката, аз съм отговорна за здравето и правилния растеж на децата, следователно аз ще определям режима на хранене и на живот, докато са малки и се създават навици. Който не се съобразява с това, не получава внуци на гости, съжалявам!
Поставях въпроса емоционално-изнудвачески - нима искаш/искате децата да се разболяват лесно, да са злояди, да бъдат кльощави или дебели? М?
Когато гостуваха на майка ми, тя винаги се съобразяваше с нашите принципни изисквания за храненето - кога какво могат да ядат, кога и колко глезотия могат да получат (шоколад, сладолед и др.) На свекърва ми не са гостували като малки, защото тя живееше в чужбина и по-скоро тя ни гостуваше. При което се съобразяваше и дори се радваше, че сме толкова загрижени. Имала е много злоядо дете (което аз превъзпитах :) ) и беше изумена да види как у нас няма "аз това не го ям", как с наслада се хапват всякакви зеленчуци и плодове и какво ли не още...
Не позволявах шоколад до 3-годишна възраст. Бях забранила да се предлагат лакомства на децата ми без да съм видяла какво е. Знаете ли колко бързо бабите се научават вместо шоколад да поднасят бананче, някоя хубава ябълка или круша :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Как да накарам семейството си да се храни по-здравословно?

Мнениеот viking » 20 Яну 2017, 00:07

Звучи много добре и лесно, но едва ли е било така :smile: . Бабите обикновено са със собствено мнение и скришом от мама и тати дават забранени неща :smile: . Но с разбирателство се постига каквото трябва. И ние сме така, казали сме нашите изисквания, добре е, че повечето време детето е при нас. Ако сме го оставили на бабите и си го подхвърляме с тях, едва ли щеше да е така.
viking
 
Мнения: 243
Регистриран на: 27 Май 2014, 10:29

Re: Как да накарам семейството си да се храни по-здравословно?

Мнениеот Lyomi » 20 Яну 2017, 09:34

Вкъщи баща ми винаги пита майка ми какво да купи, не й се меси какво да готви и как да го готви. Яде, каквото му се поднесе :smile: . Наистина жената в повечето случаи определя начина на хранене и малко или много той се налага, дори и да има протестиращи :grin: .
Lyomi
 
Мнения: 296
Регистриран на: 28 Окт 2013, 16:03

Re: Как да накарам семейството си да се храни по-здравословно?

Мнениеот vanusha » 20 Яну 2017, 10:12

Сещам се за една идея, която може да предложиш у дома! :)
Вместо да се опитваш да ги промениш ЗАВИНАГИ и да говориш как им забраняваш всичко любимо, защо не се уговорите с тях примерно 1 месец да промените начина си на хранене и да видите какво ще излезе, как ще се чувстват, дали ще имат подуване, разстройство, запек, дали ще се чувстват по-свежи, дали ще си подобрят като цяло състоянието като усещане, като разбира се им позволиш веднъж седмично да хапнат това, което им се яде и им е забранено. След това те сами ще преценят дали да продължат този режим с едноседмичното забранено, или искат да се върнат към старите симптоми, болежки и вредна храна. А за детето, на него не оставяй избор, там ти определяш и ще наложиш мнението си спрямо него, като майка.
vanusha
 
Мнения: 382
Регистриран на: 30 Сеп 2016, 11:36

Re: Как да накарам семейството си да се храни по-здравословно?

Мнениеот Локумът » 20 Яну 2017, 12:36

vanusha написа:Сещам се за една идея, която може да предложиш у дома! :)
Вместо да се опитваш да ги промениш ЗАВИНАГИ и да говориш как им забраняваш всичко любимо, защо не се уговорите с тях примерно 1 месец да промените начина си на хранене и да видите какво ще излезе, как ще се чувстват, дали ще имат подуване, разстройство, запек, дали ще се чувстват по-свежи, дали ще си подобрят като цяло състоянието като усещане, като разбира се им позволиш веднъж седмично да хапнат това, което им се яде и им е забранено. След това те сами ще преценят дали да продължат този режим с едноседмичното забранено, или искат да се върнат към старите симптоми, болежки и вредна храна. А за детето, на него не оставяй избор, там ти определяш и ще наложиш мнението си спрямо него, като майка.

Преди много години и ние започнахме ей така на шега, сега не мога д акажа, че сме най-здравословно живеещите, но имаме някакви правила на хранене, наложени от жената, а и всички се чувстваме добре. Синовете ни бяха все обринати, все с някакви си там проблеми, затова почнахме пречистване,което продължава толкова много време. Уж беше само за седмица, мина на месец, хареса ни и продължихме, но имаме и моментите, в които си поръчваме пица, излизаме навън, ядем баници и мекици, не сме забравили и народните ни традиции в храненето и си хапваме и забранени неща.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Как да накарам семейството си да се храни по-здравословно?

Мнениеот Monika_Spasova » 20 Яну 2017, 16:11

Идеята да се почне за някаква кратка седмица звучи много добре, така може занапред да им стане вкусно и да им хареса, но без да пробват няма как да стане. :roll: Насила не можеш да ги убедиш, ако сами не пожелят някаква промяна.
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Как да накарам семейството си да се храни по-здравословно?

Мнениеот Ваня Стойчева » 21 Яну 2017, 09:13

Идеята да им предложиш просто седмица или месец здравословно хранене е страхотна, но дали ще се съгласят?
Пробвай по-простичко, според мен. Започни да добавяш с всяко ядене салата, разнообразявай гарнитурите на класическите за семейството ви меню. Малко по малко добавяй, а след това отнемай нещо, което им е вкусно. Направите ли рядка разлика, няма да успеят да се приспособят към вкуса и бързо ще се откажат и размрънкат. Но ако и новото стане част от менюто им, защо да не? :)
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Как да накарам семейството си да се храни по-здравословно?

Мнениеот Pipilota » 22 Яну 2017, 09:58

И аз съм минала по този път, до скоро менюто ни беше толкова еднообразно..., какво да ти кажа, дълго е да го разказвам, но всичко, което ядохме беше : свинско с картофи (печено или на яхния), пиле с ориз, картофи с грах и наденица, мусака, баница, спагети. Само това го редувахме и ми писна и им казах КРАЙ! :)
Който не иска да опита - да не яде, негов проблем. В началото мъжа ми се противеше, но започна и той да опитва, иначе глад. :grin: Сега за днес съм планирала да им направя банички със сирене, че не са хапвали отдавна, супата с нахут и спанак (обожаааавам я), а утре за училище и работа съм хвърлила око на едни мъфини от яйце, спанак, чушка лук, и така, запечени. В комбинация с нарязано доматче ще се получи страхотна следобедна закуска за хлапетата, а и идеален обяд за мен с повече салата. Не може постоянно претенции и дебелеене, всичко е много свързано, у дома всички бяхме дебели, сега биваме. :lol:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Следваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта