Знаете ли какво означават номерата на пластмасите?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Знаете ли какво означават номерата на пластмасите?

Мнениеот Pipilota » 02 Фев 2017, 10:07

В търсене на моята перфектна кутия за хранене, за цяло семейство по-точно, стигнах до извода, че ще се поръчва от някой чуждестранен сайт, спрях се на ebay или aliexpress. Въпреки имената, говорещи за ниско качество, там според това, колко си готов да дадеш, може да намериш страхотни неща. Но нещо ми направи впечатление, а именно, там материалите са отбелязани като Eco Frendly и тази кутия, която харесах аз https://www.aliexpress.com/item/1050ML- ... 56f84d1c8c Е отбелязана като материал Food-grade PP.
Разрових се и разбрах, че този материал се води безопасен за ползване, всъщност, един от малкото, които наистина се водят безопасни. Въпросното BPA free за което всички говорят, аз не го намерих никъде, дори не знам какво означава. :?:
Затова мисля, че ще е от полза, ако разберем всички какво означават различните пластмаси и какво може да ни бъде наистина от полза да ползваме, отколкото сляпо да избираме. :roll:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Знаете ли какво означават номерата на пластмасите?

Мнениеот puhcheto » 02 Фев 2017, 10:48

Виждала съм знаците по тях, но не знам какво означават. Едни числа са отбелязани, буквички, но кой да ти знае какво означават. Това не оправдава, че не се търси информация да се разбере. И на мен ми е любопитно какво значат.
Аватар
puhcheto
 
Мнения: 237
Регистриран на: 09 Юли 2015, 16:34

Re: Знаете ли какво означават номерата на пластмасите?

Мнениеот Snejna » 02 Фев 2017, 11:42

Сега всячески се опитвам да намеря нещо пластмасово при мен, за да видя какво имам около себе си. По спомени, най-добрият избор е номер 5, а номер 4 са всички торбички от магазините.
Но по-трудно е не да разбереш какво означават, а да намериш нещо, което е с хубава пластмаса и най-важното наитисна е с отбелязан на самата кутия или бутилка номера.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Знаете ли какво означават номерата на пластмасите?

Мнениеот Lilly_milly » 02 Фев 2017, 11:59

Сега гледам, че на шишето ми с вода пише 1 и РЕТ. Това е най-масовата и вредна пластмаса май. За съжаление пластмасата е навсякъде около наси трудно можем да я избегнем.
Lilly_milly
 
Мнения: 245
Регистриран на: 16 Дек 2014, 14:32

Re: Знаете ли какво означават номерата на пластмасите?

Мнениеот Rali_hr » 02 Фев 2017, 12:59

Повече информация се е закачила под темата ;) може да прочетете. Единственото пластмасово нещо при мен е една кутийка от дъвки, пластмасата е номер 2, което е супер, защото е сравнително безвредна, освен ако не се нагрява! :)
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Знаете ли какво означават номерата на пластмасите?

Мнениеот rabotnata pchela » 02 Фев 2017, 14:47

Пипилотке, тая кутия е супер, номера й също е готин, значи според това, което разбрах трябва да е номер 5. ;)
Довечера и аз ще проверя всичката пластмаса у нас. Например съм забелязала, че пластмасовите кутии, които са по-евтините и обикновените, нямат номер.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Знаете ли какво означават номерата на пластмасите?

Мнениеот Локумът » 02 Фев 2017, 15:06

rabotnata pchela написа:Пипилотке, тая кутия е супер, номера й също е готин, значи според това, което разбрах трябва да е номер 5. ;)
Довечера и аз ще проверя всичката пластмаса у нас. Например съм забелязала, че пластмасовите кутии, които са по-евтините и обикновените, нямат номер.

Не си обърнала внимание, сега имам една кутия пред мене от 2 лева - пише номер 5.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Знаете ли какво означават номерата на пластмасите?

Мнениеот Mon_ton » 02 Фев 2017, 16:28

Не се бях замисляла какво точно означават тези номера и да си призная, гледам малко немарливо на тях и сякаш с недоумение и неразбирателство. Някак си не вярвам, че написаното е истина. Например, по каква логика кутия за хранене от 10 долара ще е със същия материал номер 5, като тази,която цитира Локумът от 2 лева? :?:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Знаете ли какво означават номерата на пластмасите?

Мнениеот Mauritius » 02 Фев 2017, 16:31

Леле, с колко ли канцерогенни вещества съм се нагълтал! Не знам дали ще започна да гледам номерата по пластмасите, защото е невъзможно да купуваш само такива с 4 или 5, сигурно и много рядко се срещат. Или да се отказваш от повечето си покупки, защото са в неподходящи опаковки. Да ги правят в по-безопасни тогава, не насила да ни тровят.
Mauritius
 
Мнения: 282
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 13:01

Re: Знаете ли какво означават номерата на пластмасите?

Мнениеот muhammad.pervaiz » 02 Фев 2017, 18:42

BPA или Бисфенол А е една химическа добавка която служи за производството на пластмасата Поликарбонат и се употребява в направата на пластмасови чинии, лъжици, детски играчки, биберони, за вътрешния слой на консервните кутии и в СД Дисковете. ВРА е сроден на йенският хормон Астроген и може да причини безплодие или може се появи като недостатък в детското развитие. От 2015 година ВРА е забранен в европейският съюз, но това важи само за бебешките бутилки от пластмаса Затова се препоръчва те да са от стъкло.
По втория ви въпрос за номерата на пластмасата ето това е отговорът:
01 - РЕТ - Полиетилентерефталат
02 - НDPE - Полиетилен с висока наситеност.
03 - PVC - Поливинилхлорид
04 - LDPE - Полиетилен с ниска наситеност
05 - РР - Полипропилен
06 - PS - Полистирол
07 - О - Всички други пластмаси.
Надявам се че можах да отговоря на вашия въпрос.
muhammad.pervaiz
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Фев 2017, 18:20

Следваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта