Насадих си подправки,как да се грижа за тях?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Насадих си подправки,как да се грижа за тях?

Мнениеот kauda » 21 Мар 2017, 12:27

Насадих си босилек, магданоз, риган, мащерка в едни дълги саксии. Много искам да оцелеят и да изкарат целогодишно, за да имам винаги свежи подправки. Вие как се грижите за подправките си, зимата прибирате ли ги на топло, лятото къде ги държите, колко често ги поливате?
Вчера ги засадих и засега са поляти само веднъж, но от тук нататък какво следва и колко често ще трябва да ги поливам? :razz: За някой може да е смешно, но мен ми е много важно да ми оцелеят подправките, с толкова старание и любов ги насадих, не искам да идат зян. Някакви препоръки и съвети в отглеждането им, на слънце на сянка??? :thankyouyellow:
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Насадих си подправки,как да се грижа за тях?

Мнениеот qwerryyy » 21 Мар 2017, 13:28

Майка ми имаше, обичат водата, но не ги дръж на пряка слънчева светлина, особено ако у вас пече целия ден, например южно или западно изложение, по-добре е да бъде на по-сенчесто и все пак да имат светлина и ги поливай често, те като всяка трева, обичат влагата :)
Аватар
qwerryyy
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 24 Фев 2015, 21:03

Re: Насадих си подправки,как да се грижа за тях?

Мнениеот Stark » 21 Мар 2017, 15:20

Поливай ги всеки ден и се старай да не хванат някакви буболечки и гледай да са до прозорец, за да имат светлина. :)
Аватар
Stark
 
Мнения: 260
Регистриран на: 14 Мар 2017, 12:00

Re: Насадих си подправки,как да се грижа за тях?

Мнениеот Kremiliya » 21 Мар 2017, 17:01

Поливай ги през ден и с по малко вода, да не почнат да нагниват.
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Насадих си подправки,как да се грижа за тях?

Мнениеот Snejna » 22 Мар 2017, 12:57

Сложи ги един вид на шарена сянка, помисли къде ще ги напича, но не прз целия ден. Това го открих на село, всяка година магданоза ми не ставаше, а на есен, когато нямаше толкова слънце, направо се побъркваше да расте. На другата година го преместих да го пече само сутрин и растеше цяло лято добре.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Насадих си подправки,как да се грижа за тях?

Мнениеот rabotnata pchela » 22 Мар 2017, 12:59

и аз за първа година си насадих, нямам търпение да пораснат! Поливам ги всеки ден, но през ръката, баба така каза, да не изровя семенцата. Това често ли е? Сложих ги на източната тераса :)
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Насадих си подправки,как да се грижа за тях?

Мнениеот qwerryyy » 07 Апр 2017, 12:36

rabotnata pchela написа:и аз за първа година си насадих, нямам търпение да пораснат! Поливам ги всеки ден, но през ръката, баба така каза, да не изровя семенцата. Това често ли е? Сложих ги на източната тераса :)

Може да ги покриеш с найлон, за да им стане по-топло, особено сега както рязко захладня няма да пораснат скоро,и ги поливай с топла вода, а не със студена, за да не измръзват. И ще поникнат рано или късно...
Аватар
qwerryyy
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 24 Фев 2015, 21:03

Re: Насадих си подправки,как да се грижа за тях?

Мнениеот skyfly » 07 Апр 2017, 14:15

Точно така, сложи им някакъв найлон отгоре, за да стане като парник. Поливаш с топла вода,ако не тръгнат скоро ги прибери на топло, докато покарат.Съвсем малко, като се оправи времето и ще ги изкараш навън и ще растат. Подправките обичат много вода, все пак са си тревичка.
Аватар
skyfly
 
Мнения: 384
Регистриран на: 30 Мар 2017, 12:34

Re: Насадих си подправки,как да се грижа за тях?

Мнениеот Stark » 09 Юни 2017, 15:57

Между другото, аз имам босилек и розмарин в една саксия. Бях ги забравила и бяха направо увяхнали листенцата, полях ги с много вода и се съживиха. Сега, когато има слънце растат страхотно, много лесно се гледат, но за догодина ще им сложа найлон отгоре, за да може да са по-топли, още след като се покажат първите листенца.
Аватар
Stark
 
Мнения: 260
Регистриран на: 14 Мар 2017, 12:00


Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron