Трябва ли да присъстват въглехидратите в диетата на диабетика?

Хранителни режими за регулиране на тегло, видове диети, хранене при заболявания

Трябва ли да присъстват въглехидратите в диетата на диабетика?

Мнениеот svetlozara » 24 Мар 2017, 12:21

Интересно ми е при диабет как се храните и според вас какво е правилно? Значи според проучванията и според моите разбирания, въглехидратите могат да повишат кръвната захар, а целта е да се поддържа на по-ниски нива - нормални. Какъв е смисъла например, с диабет тип 1, да ядеш баница и в следващия момент да си биеш инсулин, за да вкараш кръвната захар в нормалните й граници? Не може ли просто да ядеш яйца да речем? Има много спорни теории кое е правилно и кое не- според едни е добре да има по 50-60 грама въглехидрати на хранене, според други тези количества трябва да бъдат за целия ден, дори около 100 грама въглехидрати на ден все още е нисковъглехидратно хранене и е супер препоръчително при диабетици, само че до колкото разбрах, лекарите твърдят, че са много необходими сериозните приеми на въглехидрати, за да се поддържат нивата на кръвната захар. Все пак въглехидрати има навсякъде и в зеленчуците и в плодовете. Някой може ли да обясни, до колко и защо трябва да присъстват въглехидрати в менюто на диабетика? :?: :?: :?:
svetlozara
 
Мнения: 729
Регистриран на: 18 Юни 2015, 12:14

Re: Трябва ли да присъстват въглехидратите в диетата на диабетика?

Мнениеот kalina_216 » 24 Мар 2017, 12:57

Идеята е, че като се приемат въглехидрати, те продължават дълго време да се разграждат, държат те сит и от там поддържат добри нива на кръвна захар. На мен също ми е старанно, защото например аз се наяждам много по-добре със салата, чувствам се по-дълго време заситена, а примерно след картофи или ориз до 2 часа ми престъргва...
Аватар
kalina_216
 
Мнения: 292
Регистриран на: 23 Мар 2017, 12:24

Re: Трябва ли да присъстват въглехидратите в диетата на диабетика?

Мнениеот Ваня Стойчева » 24 Мар 2017, 15:03

Чела съм за случаи, при които хора едва ли не са се излекували от диабет с нисковъглехидратна диета, не разбирам защо промиват мозъциуте на родителите с това мислене, че трябва да дават въглехидрати на децата си, напротив, трябва да им дават по-малко.
Това е все едно някой да дебел, да му дават още и още храна, за даможе да си пие хапчетата за отслабване...
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Трябва ли да присъстват въглехидратите в диетата на диабетика?

Мнениеот qwerryyy » 24 Мар 2017, 16:19

Добре е да се ограничат и да не се прекалява с тях, но все пак те хранят мозъка, това е много важно, не трябва да се ограничава напълно приема на въглехидрати. Диабетиците също имат процеси в тялото, които се нуждаят от въглехидрати. Но чак пък да не се ограничат е абсурдно също така. Например за деня не трябва да ядат повече от 60-70 грама въглехидрати, особено при началното лечение.
Аватар
qwerryyy
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 24 Фев 2015, 21:03

Re: Трябва ли да присъстват въглехидратите в диетата на диабетика?

Мнениеот svetlozara » 30 Мар 2017, 14:58

В семейството ми има няколко човека с диабет, никой от тях на спазва добра и правилна диета. Просто не се мисли за тези неща... всеки си яде въглехидрати и сладко и какво ли не. А точно пък въглехидратите трябва да се изключат възможно най-много.
svetlozara
 
Мнения: 729
Регистриран на: 18 Юни 2015, 12:14

Re: Трябва ли да присъстват въглехидратите в диетата на диабетика?

Мнениеот Malina » 30 Мар 2017, 16:04

На мен най-логично ми се вижда да се намалят въглехидратите, така ще се понижат нивата на кръвната захар и изобщо няма да има проблеми.
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Трябва ли да присъстват въглехидратите в диетата на диабетика?

Мнениеот Pipilota » 31 Мар 2017, 10:14

Според мен е достатъчно да се набавят от зеленчуците въглехидратите, без да се слагат тестени храни и можеда не се стига до нуждата на слагане на инсулин.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Трябва ли да присъстват въглехидратите в диетата на диабетика?

Мнениеот Kremiliya » 31 Мар 2017, 13:50

Естествено, че да. Въглехидратите повдигат кръвната захар, вярно е, само че се усвояват бавно и затова се поддържа дълго време добри нива на кръвната захар, за това е важно да се ядат всеки ден въглехидрати от хората с диабет.
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Трябва ли да присъстват въглехидратите в диетата на диабетика?

Мнениеот Guppy » 27 Апр 2017, 15:01

След като лекарите твърдят, че това нещо ще е полезно за човека, значи е така. Все пак те са изучавали спецификите на дадено заболяване и са наясно за какво иде реч. След като препоръчват дадено хранене е най-разумно да се следват предписанията, а не да се правят експерименти.
Аватар
Guppy
 
Мнения: 216
Регистриран на: 30 Ное 2016, 13:34

Re: Трябва ли да присъстват въглехидратите в диетата на диабетика?

Мнениеот kalina_216 » 09 Май 2017, 14:56

Лекарите честно не се интересуват от новите тенденции и в здравеопазването и карат по стар тертип, само и само да не си губят времето с научаването на нова информация. А и след като са приели неещо за вярно, малко вероятно е да застанат срещу себе си и да оспорят знанията си.
Аватар
kalina_216
 
Мнения: 292
Регистриран на: 23 Мар 2017, 12:24

Следваща

Назад към Диети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта