Имам червена леща, как да я приготвя?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Имам червена леща, как да я приготвя?

Мнениеот Snejna » 27 Мар 2017, 13:30

Преди няколко дни си взех червена леща, не съм готвила от години, даже не си спомням как я направих предишния път. Досега веднъж съм я опитвала, но реших да разнообразя и купих такава. Знам, че става много бързо, обаче не знам как да я приготвя, ще ми дадете ли идеи за червената леща, как е най-вкусна? :?:
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Имам червена леща, как да я приготвя?

Мнениеот Yunona » 27 Мар 2017, 13:59

Червената леща я правя на супички, там и е силата :) Имам две любими:
1. Турска супа от червена леща - в нея има още лук, чесън морков, картоф на малки кубчета, домат и много подправки: кимион, кориандър, черен пипер, джинджифил и чили.
2. Супа с кокосово мляко - червена леща, лук, чесън, морков, малко домат, джинджифил и кокосово мляко.

Пюре от червена леща би било добра гарнитура или предястие.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Имам червена леща, как да я приготвя?

Мнениеот Snejna » 27 Мар 2017, 14:14

Хм, май ще пробвам довечера тази турската, защото не ми се обикаля да търся кокосово мляко, а у нас имам всичко за въпросната рецепта. Ще ми се да е нещо основно един вид, за да не приготвям нищо друго, освен нея.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Имам червена леща, как да я приготвя?

Мнениеот Monika_Spasova » 27 Мар 2017, 14:33

и аз с различни зеленчуци я правя на крем супа, става много вкусно с малки кисело мляко отгоре, нмякои слагат сметана, но аз предпочитам млякото.
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Имам червена леща, как да я приготвя?

Мнениеот gabinka_80 » 27 Мар 2017, 15:04

На кюфтенца, сваряваш я за 5-6 минути, отцеждаш, смесваш с подправки, яйце, малко брашно (или картофено пюре) и печеш върху хартия за печене.
може да си направиш и пастет от нея, но той вече не става за основно, но и това е идея за някой друг път, ако решиш.
gabinka_80
 
Мнения: 300
Регистриран на: 15 Юли 2016, 12:22

Re: Имам червена леща, как да я приготвя?

Мнениеот rabotnata pchela » 27 Мар 2017, 16:11

и аз искам да сготвя, от кога гледам до нас насипна и все не си вземам, мислих в салата, дали ще е добре?
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Имам червена леща, как да я приготвя?

Мнениеот Yunona » 27 Мар 2017, 17:26

rabotnata pchela написа:и аз искам да сготвя, от кога гледам до нас насипна и все не си вземам, мислих в салата, дали ще е добре?


Не, Пчеличке, червената леща не е подходяща за салати. Прекалено бързо се сварява и разкашва. Тя е страхотна за супи и яхнии.
За салати е чудесна т.нар френска зелена леща или нашата кафява.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Имам червена леща, как да я приготвя?

Мнениеот klarissa » 28 Мар 2017, 09:23

У дома си я хапваме доста често, харесва ми, че има по-различен вкус, при мен често се получава като каша, не знам преварявам ли я какво става, нямам идея, но все пак е много вкусна. В малко олио запържвам морков лук и чушка и подправки - черен пипер, кимион, къри, джинджифил, червен пипер, чубрица, доливам вода и изчаквам да се посварят зеленчуците, накрая слагам лещата и след 7-8 минути свалям от котлона. И това е, с къри ако не сте я пробвайте, задължително опитайте, става много вкусна.
klarissa
 
Мнения: 133
Регистриран на: 17 Мар 2017, 15:57

Re: Имам червена леща, как да я приготвя?

Мнениеот vanessa_ » 28 Мар 2017, 11:02

klarissa написа:У дома си я хапваме доста често, харесва ми, че има по-различен вкус, при мен често се получава като каша, не знам преварявам ли я какво става, нямам идея, но все пак е много вкусна. В малко олио запържвам морков лук и чушка и подправки - черен пипер, кимион, къри, джинджифил, червен пипер, чубрица, доливам вода и изчаквам да се посварят зеленчуците, накрая слагам лещата и след 7-8 минути свалям от котлона. И това е, с къри ако не сте я пробвайте, задължително опитайте, става много вкусна.

Това си е индийската рецепта за червена леща с къри, имаше си име, но сега не мога да се сетя. и аз я правя така, само че слагам малко батат в сместта. А подправките са ми карамфил, кардамон, куркума, кориандър и кимион, от всичко по 1 ч.л., добавям също и една консерва от домати.
vanessa_
 
Мнения: 337
Регистриран на: 10 Окт 2016, 13:41

Re: Имам червена леща, как да я приготвя?

Мнениеот Malina » 05 Юли 2017, 12:55

Аз я правя на крем супа. Сварявам я и слагам малко заквасена сметана. Много я обичаме така и с магданоз отгоре.
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Следваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта