Как да го науча на ред?

Съвети за родители, отношения между тийнейджъри и възрастни, трудни въпроси

Как да го науча на ред?

Мнениеот vanusha » 19 Апр 2017, 11:51

Както знаете, моя син е на 14 години. Има си някои свои проблеми, но нещо, което не съм успяла да го науча през годините е на ред. Винаги хвърля, от няколко години има собствена стая, която до скоро аз почиствах. Но вече оставих отговорността по подреждането ѝ на него. По принцип нямам високи изисквания, само да изхвърля боклуците от стаята си, когато яде нещо да носи чинията в мивката и да я измива, и да си оправя леглото - поне, когато чака гости и 1 път седмично да пусне прахосмукачка. :roll: Не ми се струва на мен много работа, при положение, че няма никакви други задължения към дома ни.
Само че той никога не почиства, влизат хора у дома, а стаята му е като бункер, и страшно много се срамувам! Не знам дали другите родители на тийнейджъри имат такъв проблем, но ако е така и сте успели да се справите, помогнете и на мен! Умно дете, със своите хобита и занимания, а накрая най-сложното е да подреди 5 парцала! :banghead:
vanusha
 
Мнения: 382
Регистриран на: 30 Сеп 2016, 11:36

Re: Как да го науча на ред?

Мнениеот silver933 » 19 Апр 2017, 12:24

Остави го на мира, той все ще се научи, през точно тези години е най-силно желанието за бунт. Може да се опиташ да искаш от него поне веднъж месечно да чистите заедно, а през другооо време сам да се оправя. А и не се притеснявай, като хване някоя мацка набързо ще се научи да й шета. :mrgreen:
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Как да го науча на ред?

Мнениеот Stark » 19 Апр 2017, 12:52

Остави го на мира, няма да започне да чисти, само защото ти го караш, все в един момент ще му стане непяритно, че покрай него е кочина и ще иска да се покаже в друга светлина.
Аватар
Stark
 
Мнения: 260
Регистриран на: 14 Мар 2017, 12:00

Re: Как да го науча на ред?

Мнениеот Gold » 19 Апр 2017, 15:54

Stark написа:Остави го на мира, няма да започне да чисти, само защото ти го караш, все в един момент ще му стане непяритно, че покрай него е кочина и ще иска да се покаже в друга светлина.


Точно и аз бях така като бях на неговите години.
Gold
 
Мнения: 625
Регистриран на: 23 Мар 2015, 13:13

Re: Как да го науча на ред?

Мнениеот krasi_more » 19 Апр 2017, 16:06

Период е, затваряй му вратата да не гледаш какво е там и да не се дразниш. А може и да го орежеш от някое удоволствие, ако има много мръсни чинии при него, или ги трупа по масите и дори не ги прибира в мивката.
krasi_more
 
Мнения: 115
Регистриран на: 14 Мар 2017, 16:55

Re: Как да го науча на ред?

Мнениеот kauda » 19 Апр 2017, 21:07

Кой не е минал през времето, когато сме се бунтували на всичко? оставете на мира детето, скоро ще го досрамее да му е мръсно, а ако не се научи, ще трябва вече тогава да се карате, на тази възраст не изисквайте много от него, а само да ви се доверява. С караници за една подредена къща, ще си вкарата автогол за нещо много по-сериозно, което не ви е споделил от яд.
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Как да го науча на ред?

Мнениеот Rali_hr » 20 Апр 2017, 09:31

vanusha, аз съм с дъщеря на тея години, познай за какво чистене става въпрос, по-зле е от момчетата!Не мога да я накарам да се изкъпе, а какво остава да почисти стаята си. Отделихме я в самостоятелна стая от брат й и настана хаос, вътре е кочина, висчко е разхвърлено, бельото й стои на купчини, идея нямаш за каква мизерия става въпрос. Няколко пъти правих забележки, повтарях, но без резултат. Накрая й казах, че като има желание да живее в тази кочина, нека го прави, но ако разхвърли стаите,които са наши, храни се там и не подреди, ще отнесе наказание. В стаята й не влизам по никакъв повод, казала съм й, че аз в тая кочина няма да стъпя. Общо взето сега се дебнем и двете, коя ще отстъпи. :lol:
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Как да го науча на ред?

Мнениеот Клер » 13 Мар 2019, 11:10

Единственият, що годе работещ, начин, който съм намерила, е да оставя кочината, докато сама не усети, че вече не става работата. Преди постоянно чистех и подреждах след нея, но това определено дава обратния резултат и ги учи на лентяйство и готованщина. Когато видят, че чистотата зависи от тях, положението се подобрява.
Клер
 
Мнения: 101
Регистриран на: 18 Дек 2018, 10:35

Re: Как да го науча на ред?

Мнениеот Дони_ка » 18 Мар 2019, 11:39

Явно съм от късметлийките, чието дете по принцип не е много разхвърляно. Или аз не съм особена чистофайница, не знам. Не казвам, че всичко е изпънато по конец, но е в границите на търпимото, като за тийнейджър. Сама си чисти кошчето с боклуци, пуска прахосмукачка, оправя си леглото. Само с подреждането на бюрото е ад, там все трябва да се намеся - словесно или физически :mrgreen:
Дони_ка
 
Мнения: 30
Регистриран на: 06 Мар 2019, 10:20

Re: Как да го науча на ред?

Мнениеот Блясък » 01 Апр 2019, 09:50

Колкото повече ми мърнкаха нашите, толкова по-досадно ми беше да го правя и все търсех начин да не го правя. В момента, в който вдигнаха явно ръце, започнах да си чистя и подреждам. Мърморенето не води до нищо. Макар че не познавам родител, който да не мрънка :mrgreen:
Блясък
 
Мнения: 37
Регистриран на: 07 Яну 2019, 11:52


Назад към Тийн свят

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта