Мога ли да ползвам сач върху керамичен котлон?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Мога ли да ползвам сач върху керамичен котлон?

Мнениеот Rali_hr » 18 Май 2017, 12:59

Купих си сач и много искам да си направя от катмите, които помним от баба, печени на сач и намазани с мас! Само че проблемът е, че не съм сигурна, дали мога да използвам сача върху керамичния котлон или трябва да си взема специален котлон, който да използвам за сача?
Някой от вас, ако има опит ще се радвам да сподели дали е възможно използването на сач върху керамичния котлон. Опасявам се, че може да се спука плота, или да се спука сача (което е по-малкото зло). Повече ме интересува дали ще има поражения върху плота.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Мога ли да ползвам сач върху керамичен котлон?

Мнениеот svetlozara » 18 Май 2017, 15:13

Според мен ще се счупи сача като е върху котлона, защото той не може да поеме толкова бързо топлината, която ще се отделя от котлона. Не бих рискувала, по-добре да го ползваш върху обикновен котлон.
svetlozara
 
Мнения: 729
Регистриран на: 18 Юни 2015, 12:14

Re: Мога ли да ползвам сач върху керамичен котлон?

Мнениеот gabinka_80 » 19 Май 2017, 12:44

Да, аз използвам точно така сач. Слагам го на котлона, където прилепва най-добре, това е основното. Затоплям го постепенно, пускам котлона на 1, после на 2, 3 и така докато стигна до необходимата степен ис лед това готвя в него.
Любима рецепта ми е свинско със зеленчуци. Първо слагам олио малко и слагам месото, когато е готово го махам от сача и слагам 3 глави лук, 1 морков, 2-3 чушки, малко домат. Когато се сготвят зеленчуците добавям месото и настъгвам кашкавал.
Ако сачът ти е нов е добре да слагаш повече мазнина в началото, защото той поема и ще ти стане сухо яденето.
gabinka_80
 
Мнения: 300
Регистриран на: 15 Юли 2016, 12:22

Re: Мога ли да ползвам сач върху керамичен котлон?

Мнениеот dinkog » 19 Май 2017, 15:09

Не може, керамичните котлони загряват бързо и ще се спука още при поставянето, трябва да се стоплят поетапно. А керамичните котлони загряват до една температура и се изключват, на сача му ртябва постепенно затопляне и постоянно. Може да пробвате, ще ви се получи 2-3 пъти но не е гаранция за добър резултат и успех.
Аватар
dinkog
 
Мнения: 611
Регистриран на: 21 Мар 2015, 11:37

Re: Мога ли да ползвам сач върху керамичен котлон?

Мнениеот Alex_mor » 19 Май 2017, 15:36

Това и аз не бих го пробвал. :shock: Със сигурност или едното или другото ще пострада сериозно. Само да не е печката, че после трябва да се купува. Бих си взел един евтин котлон само, като на раховец и там да пека със сача.
Alex_mor
 
Мнения: 390
Регистриран на: 18 Юни 2015, 09:39

Re: Мога ли да ползвам сач върху керамичен котлон?

Мнениеот S_Milenska » 20 Май 2017, 09:31

Според мен няма никакви проблем да се използва на керамичен котлон, стига да се нагрява поетапно.
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Мога ли да ползвам сач върху керамичен котлон?

Мнениеот Malina » 20 Май 2017, 18:59

Ами аз не мисля, че може да му стане нещо, ако прилепва плътно и така ще се нагрява равномерно. Щом има хора, които го ползват сача и на газов котлон, керамичния плот е много по-щадящ и няма проблеми.
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Мога ли да ползвам сач върху керамичен котлон?

Мнениеот Monika_Spasova » 21 Май 2017, 09:33

Да, можеш, майка ми така ползва, маже си сача с мас, слага си катмите, пече ги, без проблеми, досега не е казала, че й се е случло нещо на печката. :!:
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Мога ли да ползвам сач върху керамичен котлон?

Мнениеот Mon_ton » 22 Май 2017, 12:39

Може би зависи от плота, моя приятелка успешно пече със сач върху керамичния котлон, но майка ми не успява да загрее сача така. Явно самите котлони загряват различно и имат различен начин на работа. :roll:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54


Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта