tweety написа:Кучето ми има ужасен дъх каквото и да яде все му мирише дъха. Преди два дена реших да проверя как са зъбите му-Ужас!Има ужасно много зъбен камък, може би на това се дължи и лошия дъх. Посъветвайте ме какво да направя, ако не взема бързи мерки зъбите му ще окапят и няма да може да се храни, а е малко още на 5 години. Само да вметна, мисля да му давам от тия пръчици за зъби на Педигрий, дали съм в правилна насока?
Г. Неделчев написа:tweety написа:Кучето ми има ужасен дъх каквото и да яде все му мирише дъха. Преди два дена реших да проверя как са зъбите му-Ужас!Има ужасно много зъбен камък, може би на това се дължи и лошия дъх. Посъветвайте ме какво да направя, ако не взема бързи мерки зъбите му ще окапят и няма да може да се храни, а е малко още на 5 години. Само да вметна, мисля да му давам от тия пръчици за зъби на Педигрий, дали съм в правилна насока?
Forman е постъпил правилно. Зъбния камък (тартар, калкулус) довежда до пародонтоза, кариес и дори и до тежки общи заболявания - имунни и кардиоваскуларни. Ветеринарният лекар може да почисти зъбния камък с подходящите инструменти мануално или с ултразвуков апарат. Слабо кръвотечение след манипулацията е възможно, но не е опасно. Прави се промивка с дезинфекционен разтвор - калиев хиперманганат, хлорхексидин и др. Важно е, след почистване зъбите, повърхността да се обработи с полираща паста. Това помага срещу скорошен рецидив. Меката храна е предразполагащ фактор и затова използването на спомагателни средства като твърди пръчици или играчки за дъвчене е препоръчително. Предлагат се и специални четки за зъби и паста с вкус подходящ за кучета. Нови изследвания в хуманната медицина отдават голямо значение на денталното здраве. Хора които употребяват флос/конец за почистване зъбите си имат шанс да добавят до три години към живота си над средното статистическо за съответния пол. Грижете се за зъбите на вашето куче ако искате да Ви радва с присъствието си по дълго.
Назад към Ветеринарна медицина
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта