Рециклирате ли?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Рециклирате ли?

Мнениеот metropolis » 13 Яну 2012, 12:43

Възползвате ли се от цветните контейнери за боклук? Вярвате ли, че събраното в тях наистина се рециклира? Според Вас има ли смисъл да събирате разделно отпадъците си, след като повечето хора не го правят?
Arte et humanitate, labore et scientia.
Аватар
metropolis
 
Мнения: 18
Регистриран на: 11 Яну 2012, 09:32

Re: Рециклирате ли?

Мнениеот Memento » 13 Яну 2012, 13:50

Според мен в България много хора първо трябва да се научат да си хвърлят боклука в КОША а не на улицата и по градинките :) Разделното изхвърляне е следващото стъпало на еко-еволюцията до което като народ ни е още рано!
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Рециклирате ли?

Мнениеот ogi-smile » 29 Яну 2012, 15:03

България се представя най-лошо по отношение на третирането на боклука. Тя трупа всичко на сметища, докато повечето страни или рециклират отпадъците си, или ги изгарят, или ги компостират.
Ако погледнем следната статистика , макар и от преди няколко години какво виждаме:
"Едва 0.16 % от битовите отпадъци в страната са били предадени за рециклиране през 2009 г. Това сочат данните на Националния статистически институт за състоянието на околната среда в България през миналата година. От общо 3.56 милиона тона битова смет за годината за рециклиране са отишли 6 хиляди тона. Останалите са били депонирани или временно съхранени на площадки. Данните на НСИ са в унисон с тривиалната вече констатация, че България е сред страните, които все още депонират почти 100 % от боклука си, без да го рециклират и оползотворяват. За 2009 г. събраните битови отпадъци на човек от обслужваното население са били 467 килограма."
Къде е проблема да вземем адекватни решения, които и още и още ни бягат... Липсата на средства за това, добра стратегия и организация или слабохарактерност и липса на ЕКО култура в сферата.
Аватар
ogi-smile
 
Мнения: 284
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:05

Re: Рециклирате ли?

Мнениеот Memento » 29 Яну 2012, 15:16

Изображение


Колко от българските семейства си събират отделно отпадъците?Защо това все още не е широко разпространена практика у нас,както е например в другите европейски страни?И дали наистина има реален ефект - след като свидетели споделят,че един е камионът за боклук,който прибира отпадъците и от трите различно оцветени кофи?Ето все пак малко информация,за ползите и начина за разделно събиране на отпадъците:


За какво помага:


Зеленото ежедневие е въпрос на желание и на осъзнаване на нуждата от него. Не е необходимо да чакаме някой да ни даде пример или да ни напомня. Дори най-малката стъпка може да има огромно отражение.


Хартия

За да се произведе един тон вестникарска хартия, е нужна дървесината на 24 дървета. Ако вместо да изхвърляме вестниците, които четем, ги поставяме в контейнера за разделно събиране, спасяваме от отсичане много дървета (250 000 000 само в Съединените щати), икономисваме огромни количества вода, нужни за производството на първична хартия и намаляваме замърсяването на въздуха с 73%.


Стъкло

Стъклото не се разгражда в природата (освен ако нямаме търпението да го изчакаме 4000 години), а в същото време е идеална за рециклиране суровина, защото може да се преработва в нови стъклени продукти неограничен брой пъти. Рециклирането спестява излишно замърсяване – 20% на въздуха и 50% на водата. То икономисва и много енергия, която иначе би отишла за производство на първично стъкло.


Пластмаса

2.5 милиона пластмасови бутилки се изхвърлят на боклука всеки час само в Съединените щати. Ако не бъде рециклирана, пластмасата попада на сметищата, където разграждането й отнема от 500 до 1000 години и замърсява почвата и водите с опасни токсини. Производството на пластмаса е два пъти по-енергоемко от процеса на рециклиране. За да помогнем, просто трябва да изхвърляме пластмасовите опаковки в контейнерите за разделно събиране.


Метал

Една алуминиева опаковка може да бъде рециклирана неограничен брой пъти. За рециклирането й е необходима едва 5% от енергията, нужна за първичното производство. Събирайки разделно алуминиеви опаковки, помагаме и за запазването на залежите от алуминиева руда.
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Рециклирате ли?

Мнениеот ПетърВн » 10 Фев 2012, 10:15

Да вече имаме контейнери за разделно изхвърляне на отпадъци, но камионът, който събира буклука е все още общ тъй като и ние като хора все още ползваме контейнерите като общи. Преди да търсим вината в организацията трябва да погледнем към себе си правим ли нещо по въпроса след като ни е дадена възможност за разрешаване на проблема. Знам, че има много съвестни от нас които са се опитали да изхвърлят боклука си разделно, но и има прекалено много от нас които са продължили да използват контейнерите като общи. Време да спрем да търсим вината в другите и да се замислим за нашите собствени действия.
"Аз отхвърлям вашата реалност и я замествам с моя собствена" - Адам Савидж
ПетърВн
 
Мнения: 44
Регистриран на: 10 Фев 2012, 09:03

Re: Рециклирате ли?

Мнениеот rabotnata pchela » 08 Яну 2015, 16:19

Никога не съм рециклирала, а това трябва да се прави де...
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Рециклирате ли?

Мнениеот raynedt » 20 Яну 2015, 22:52

Аз рециклирам,но откакто смениха контейнерите се замислям дали имам по 10 минути на ден, за да изхвърлям боклука един по един в съответния контейнер. Имам усещането,че фирмата вместо да изпише вежди ще извади очи. :D
raynedt
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Яну 2015, 22:42

Re: Рециклирате ли?

Мнениеот mix_twix » 21 Яну 2015, 17:19

raynedt написа:Аз рециклирам,но откакто смениха контейнерите се замислям дали имам по 10 минути на ден, за да изхвърлям боклука един по един в съответния контейнер. Имам усещането,че фирмата вместо да изпише вежди ще извади очи. :D

Т си сигурно единствения дето рециклира :)
Аватар
mix_twix
 
Мнения: 1181
Регистриран на: 18 Дек 2014, 10:56

Re: Рециклирате ли?

Мнениеот Kaya » 22 Яну 2015, 12:25

Не рециклирам, нито изхвърлям разделно, мисля, че ако има места, на които да занасям подобни опаковки ще ми е по-лесно, отколкото в кошовете, след като виждам, че не се използват по предназначение, а и често ми е трудно. Ако имам хартия от сандвич - омазана с майонеза къде трябва да я хвърля? Аз до колкото съм наясно, трябва да се изхвърлят чисти отпадъци? :roll:
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Рециклирате ли?

Мнениеот Tinki » 26 Яну 2015, 14:51

Не мисля, че има такова правило, че трябва да се изхвърлят чисти отпадъци, няма логика в това. То тогава отпадъци няма да има изобщо. Проблемът с рециклирането при нас е, че даже и хората да се научат да изхвърлят разделно след това боклукът се събира на едно и също сметище, т.е вече не са разделни отпадъци.
Tinki
 
Мнения: 602
Регистриран на: 15 Яну 2015, 11:39

Следваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта