Полезните свойства на ехинацеята

Тайни семейни рецепти за здраве и красота - как да бъдем в полза на другите.

Полезните свойства на ехинацеята

Мнениеот Bella » 24 Яну 2012, 17:36

Още в древността индиаците са познавали и използвали растението ехинацея, което е предшествало откриването на антибиотиците, в наше време това растение преживява един истински ренесанс във Фармакологията и медицината.

ehinaceq_.jpg
ehinaceq_.jpg (12.02 KiB) Прегледано 1739 пъти
Ехинацеята е представлява цвете подобно на маргаритката с ярки пурпурни цветове. Индианците са го използвали за лечение на ухапвания на отровни змии.Първите пристигнали европейци са опитвали да лекуват почти всички заболявания с нея.
Срещат се 9 вида ехинацея, като само 3 вида от тях имат лечебни свойства. От самото растение могат да се използват както корените, така и листата и цветовете, като се получават различни продукти. Ехинацеята съдържа повече от 100 активни компонента, поради което е една от най-използваните сред медицинските растения. Нейната популярност се разпространява все повече и поради разпространението на антибиотичната резистетност, което принуждава учените да търсят тяхна алтернатива.

Коренът на ехинацеята съдържа много специфични съставки като алкамидите, азотни събстанции ( които имат леко загряващ ефект) друга отличителна съставка са ехиноцидите, които имат силно горчив вкус; флавоидите – летливо есенциално масло; и накрая, полизахариди, които имат силно действие върху имунните процеси.
Различни изследвания са показали, че възможностите на ехинацеята да стимулира продукцията на нови клетки в имунната система, играе важна роля в борбата срещу инфекциите.За съжаление действието на ехинацеята е краткотрайно - около 2 часа.
Поради естествения антибиотичен ефект на ехинацеята тя способства да спрат множество инфекции и да подпомогнат елиминирането на бактерии, вируси, гъбички и други вредни микроорганизми. Успешно се прилага при предотвратяването на кожни лезии причинени от свободните радикали и дългото и излагане на слънце.
На пазара можете да срещнете ехинацеята във всякакви форми - таблети и спрейове като за облекчаване на инфекции се препоръчва прием между 400 мг. и 800 мг. екстракт на ден разделен на 3 приема.
Аватар
Bella
 
Мнения: 233
Регистриран на: 20 Сеп 2011, 15:17

Re: Полезните свойства на ехинацеята

Мнениеот yoanna » 29 Мар 2012, 11:20

Фармацевтичните препарати с ехинацея се прилагат при отслабена имунна система, хронични възпаления на гърлото и ушите, при бронхити, грип и настинка.
Зимата бяхме болни от бронхит и педиатърката ни изписа Есберитокс - доста облекчи кашлицата. Сега продължавам да давам ехинацея и да чукна на дърво не сме се разболявали цяла зима :) Има и хомеопатичен вариант на зрънца... Нашата е на капки и съм много доволна от действието върху имунната система на малката. Ходим на ясла, а сме боледували само веднъж зимата и това, ако не е постижение :)
yoanna
 
Мнения: 61
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:17

Re: Полезните свойства на ехинацеята

Мнениеот VIVI » 30 Мар 2012, 14:37

Ехинацеята е силен природен антибиотик и имуностимулатор. Стимулира възпроизводството на клетките и по този начин тъканите в организма регенерират, тоест освен другите си свойства тя ни действа и подмладяващо ;)
VIVI
 
Мнения: 63
Регистриран на: 07 Мар 2012, 16:02

Re: Полезните свойства на ехинацеята

Мнениеот tweety » 30 Мар 2012, 14:48

Чувала съм, че има сиропи, но лично не съм използвала такъв, за това искам да попитам дали може да се приема профилактично или трябва да е само за лечение? Как се определя дозата и през какъв интервал от време?
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Полезните свойства на ехинацеята

Мнениеот rony_80 » 02 Апр 2012, 09:22

tweety написа:Чувала съм, че има сиропи, но лично не съм използвала такъв, за това искам да попитам дали може да се приема профилактично или трябва да е само за лечение? Как се определя дозата и през какъв интервал от време?

Знам, че може да се приема профилактично, защото подсилва имунната система, но в какви дози нямам представа. Дори е подходящо за дечица, особено през зимните месеци, но при всички положения след консултация с педиатър.
rony_80
 
Мнения: 56
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:25

Re: Полезните свойства на ехинацеята

Мнениеот YoLindi » 08 Окт 2013, 16:32

Имам приятелка, която когато усети, че започва да се разболява си прави чай и в него накапва капки ехинацея, много бързо пресича всичко. Най-добре е да се прави профилактично това, но кой да се сети? :)
YoLindi
 
Мнения: 447
Регистриран на: 02 Окт 2013, 12:28

Re: Полезните свойства на ехинацеята

Мнениеот Malina » 07 Яну 2015, 17:42

YoLindi написа:Имам приятелка, която когато усети, че започва да се разболява си прави чай и в него накапва капки ехинацея, много бързо пресича всичко. Най-добре е да се прави профилактично това, но кой да се сети? :)

Май профилактично не се пие ехинацея, или поне така съм чувала. Полезна е много при бронхити :)
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Полезните свойства на ехинацеята

Мнениеот silver933 » 08 Яну 2015, 12:40

У нас винаги има ехинацея, пие я и хлапето и жената и аз, голяма работа е, супер имуностимулант ;)
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Полезните свойства на ехинацеята

Мнениеот Anka » 08 Яну 2015, 17:21

VIVI написа:Ехинацеята е силен природен антибиотик и имуностимулатор. Стимулира възпроизводството на клетките и по този начин тъканите в организма регенерират, тоест освен другите си свойства тя ни действа и подмладяващо ;)

Това не го знаех. А как се пие ехинацеята като профилактика, а не само когато има налично заболяване, било то и настинка. :?:
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Re: Полезните свойства на ехинацеята

Мнениеот silver933 » 07 Окт 2015, 13:20

Ехинацея е ОК да се пие от възрастни всеки ден по 10 капки в продължение на 15 дни и след това се прави почивка от 20 дена, за подсилване на имунитета. :) Още се чудя и търся какъв е начина за деца. :)
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Следваща

Назад към Домашен лекар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron