Високо кръвно - хипертония

Високо кръвно - хипертония

Мнениеот sarkis » 26 Мар 2011, 11:51

Някъде чух, че над 2 000 000 българи страдали от хипертония. Тиха и висока смъртност. Наистина ли сме толкова безхаберни, че не ограничаваме солта, алкохола и другите неща, а го правим едва след като е прекалено късно?
Или държавата е длъжна да ни налага задължителна профилактика?
Споделете как се справяте със стреса и дали поддърржате някакъв режим?
преди употреба прочетете листовката!
преди да закупите прочетете на http://www.framar.bg
sarkis
 
Мнения: 25
Регистриран на: 14 Мар 2011, 17:46

Re: Високо кръвно - хипертония

Мнениеот belle_vie » 26 Мар 2011, 16:58

Много "стерилно" поставен проблем ;) За високото кръвно като национална черта ми е трудно да говоря, но като семейна мога да коментирам. Според мен си има наследствен фактор или може би се предопределя от общото хранене в едно домакинство. Как да ограничим солта, като хлябът ни е най-соленият в цяла Европа, а стандартите за сирена, кашкавали и колбаси са толкова мъгляви. Според мен движението е много важно преди и при хипертония. Спорт, спорт, спорт и повече плодове и зеленчуци е моята рецепта, защото стресът трудно се контролира, колкото и да ни се иска.
belle_vie
 
Мнения: 20
Регистриран на: 26 Мар 2011, 11:18

Re: Високо кръвно - хипертония

Мнениеот Margo » 20 Юли 2011, 16:42

Последно време се усещам, че вдигам кръвно. Не знам на какво се дължи, може би на интензивния начин на живот.
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Високо кръвно - хипертония

Мнениеот tazmaniq » 21 Юли 2011, 20:27

Margo написа:Последно време се усещам, че вдигам кръвно. Не знам на какво се дължи, може би на интензивния начин на живот.

Не е задължително да е от интензивния начин на живот,може да са куп други причини и не е лошо да се вземат мерки по навреме.
Аватар
tazmaniq
 
Мнения: 61
Регистриран на: 12 Юни 2011, 11:58

Re: Високо кръвно - хипертония

Мнениеот southern_sun » 25 Юли 2011, 14:18

tazmaniq написа:
Margo написа:Последно време се усещам, че вдигам кръвно. Не знам на какво се дължи, може би на интензивния начин на живот.

Не е задължително да е от интензивния начин на живот,може да са куп други причини и не е лошо да се вземат мерки по навреме.

Според теб от какво може да е? От стрес?
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Високо кръвно - хипертония

Мнениеот trayana » 17 Окт 2011, 12:53

Margo написа:Последно време се усещам, че вдигам кръвно. Не знам на какво се дължи, може би на интензивния начин на живот.

Основни фактори за хипертония могат да бьдат начин на хранене, наднормено тегло, стрес и генетично предразположение . Физическата активност, както и пропорционалното хранене са от голямо значение, както и витамини от групата Б. Според една от теориите за атеросклерозата хомоцистеиновата киселина води натрупване на атеросклеротични плаки.Тук витамините от група Б водиат до разстварянето на тези плаки .
trayana
 
Мнения: 5
Регистриран на: 17 Окт 2011, 10:07

Re: Високо кръвно - хипертония

Мнениеот Margo » 20 Окт 2011, 10:37

trayana написа:
Margo написа:Последно време се усещам, че вдигам кръвно. Не знам на какво се дължи, може би на интензивния начин на живот.

Основни фактори за хипертония могат да бьдат начин на хранене, наднормено тегло, стрес и генетично предразположение . Физическата активност, както и пропорционалното хранене са от голямо значение, както и витамини от групата Б. Според една от теориите за атеросклерозата хомоцистеиновата киселина води натрупване на атеросклеротични плаки.Тук витамините от група Б водиат до разстварянето на тези плаки .

Все повече млади хора страдат от хипертония, лоша работа! :( :(
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Високо кръвно - хипертония

Мнениеот valiart » 22 Окт 2011, 23:29

Колкото по-рано се вземат мерки, толкова по-добре! Не трябва да бъдем безотговорни към собственото си здраве и това на близките ни! Направете промени в начина си на живот, в начина на хранене. Те със сигурност ще се отразят на цялостното ни здравословно състояние.
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Високо кръвно - хипертония

Мнениеот Dr Sashko Zhezhovski » 22 Дек 2011, 00:32

sarkis написа:Някъде чух, че над 2 000 000 българи страдали от хипертония. Тиха и висока смъртност. Наистина ли сме толкова безхаберни, че не ограничаваме солта, алкохола и другите неща, а го правим едва след като е прекалено късно?
Или държавата е длъжна да ни налага задължителна профилактика?
Споделете как се справяте със стреса и дали поддърржате някакъв режим?


И по моя информация и статистични справки числата са такива. За съжаление. Но за още по-голямо съжаление е факта че бройката е можеби още по-голяма, поради това че българина не ходи на профилактични прегледи. При много от хората с високо кръвно то не е установено на време. Тези хора постъпват в болница с усложненията на висикото кръвно налягане. Всеки ден съм свидетел на такива случаи. Пациента постъпва в болницата с инфаркт на миокарда и като му зададем въпроса- Имаш ли високо кръвно налягане?, той отрича. Не казвам че не е възможно и хора с нормално кръвно да получават инфаркт, но при повечето такива пациенти по време на пролежаването се установява високо кръвно налягане.
Аватар
Dr Sashko Zhezhovski
 
Мнения: 73
Регистриран на: 17 Дек 2011, 17:43

Re: Високо кръвно - хипертония

Мнениеот Dr Sashko Zhezhovski » 22 Дек 2011, 00:56

belle_vie написа:Много "стерилно" поставен проблем ;) За високото кръвно като национална черта ми е трудно да говоря, но като семейна мога да коментирам. Според мен си има наследствен фактор или може би се предопределя от общото хранене в едно домакинство. Как да ограничим солта, като хлябът ни е най-соленият в цяла Европа, а стандартите за сирена, кашкавали и колбаси са толкова мъгляви. Според мен движението е много важно преди и при хипертония. Спорт, спорт, спорт и повече плодове и зеленчуци е моята рецепта, защото стресът трудно се контролира, колкото и да ни се иска.

Какво точно имате предвид като казвате "стерилно". За рисковите фактори за поява на високо кръвно налягане се говори в статията. Те не са самостоятелни а действат съвместно. Както е споменато, смята се че съществуват 4 генотипа отговорни за повишаването на кръвното налягане (т.е 4 типа хора). Това е наследено от родителите. При въздействието на различните рискови фактори се получават 4 различни фенотипа (т.е външна изява на тези 4 генотипа). Храните, предимно количеството сол в тях, намалената физическа активност, затластяването и стреса са най-сериозните рискови фактори. Важното и хубавото е че тези рискови фактори са коригируеми. Наследените гени, както и пола, възраста и расата, които също са рискови фактори- няма как да променим.
Аватар
Dr Sashko Zhezhovski
 
Мнения: 73
Регистриран на: 17 Дек 2011, 17:43

Следваща

Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани със сърдечни заболявания

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта