Бърза помощ, ама друг път

Най - горещите теми от сферата на здравеопазването.

Бърза помощ, ама друг път

Мнениеот belle_vie » 26 Мар 2011, 16:26

Не знам дали тук е мястото да го напиша, защото мисля, че трябва да отнеса недоволството си към инстанция, която да вземе мерки, но в България просто не знам коя е тя. Преди седмица майка ми получи някаква криза. Казвам "някаква", защото никой не й постави диагноза. Силни болки, повръщане, кръвно над 200... Закарах я до личната, взехме направление за хирург и започнаха мъките. В най-близката болница хирург просто нямаше. В т.нар. Бърза помощ празнуваха нещо на заключени врати и в продължение на 2 часа никой не ни обърна внимание. Майка ми премръзна. Тоалетната беше метално гърне без вода и осветление - някакъв АД! Обадих се на личната и тя ни посъветва да отидем в частна клиника. Питам аз, защо да плащам в частна клиника, след като цялото ми семейство си плаща немалките здравни осигуровки?!
belle_vie
 
Мнения: 20
Регистриран на: 26 Мар 2011, 11:18

Re: Бърза помощ, ама друг път

Мнениеот FramarMedia » 27 Мар 2011, 17:35

Странна работа, оказва се, че здравето е приоритет на хората, които не разчитат на клинични пътеки и тн...
В Бърза помощ определено не цари атмосферата на сериала "Спешно отделение".
Защо ли е така? Сам не мога да си обясня, уж плащаме осигуровки, за да получим сигурност, а получаваме...въздух.
Аватар
FramarMedia
Модератор
 
Мнения: 427
Регистриран на: 26 Мар 2011, 10:39

Re: Бърза помощ, ама друг път

Мнениеот The_The_Ramone » 13 Апр 2011, 20:26

Идват за 20-30 минути, а това вече не е нито бързо, нито помощ. Не ги виня, шофьорите не им правят място, линейките са стари и не са добри за селските пътища...За селата...1-2 часа минимум.... :evil:
The Game Will Never Be The Same
Аватар
The_The_Ramone
 
Мнения: 236
Регистриран на: 09 Апр 2011, 10:00
Местоположение: Вътрешна Монголия

Re: Бърза помощ, ама друг път

Мнениеот Bennito » 19 Апр 2011, 15:57

The_The_Ramone написа:Идват за 20-30 минути, а това вече не е нито бързо, нито помощ. Не ги виня, шофьорите не им правят място, линейките са стари и не са добри за селските пътища...За селата...1-2 часа минимум.... :evil:


Преди няколко години, брат ми не се чувстваше добре. Беше вечерта и се оплакваше от главоболие. Никой от семейството не обърна внимание. На другата сутрин, когато отидохме в стаята му, тъй като не беше станал на време се оказа, че той се държи неадекватно и не можеше да си каже и името дори. Обадихме се веднага на Бърза помощ. За щастие дойдоха бързо, но младежът (казвам младеж, защото беше не повече от 30 години - можете да си представите какъв опит има), който изкача от линейката след като го преглежда и ние споделяме, че брат ми предишната вечер е пил алкохол веднага решава, че не е нужно да се качва на линейката, че ще му мине.

В крайна сметка, брат ми се оказа, че е имало инсулт, а мозъка му според лекуващите лекари, след преглед на получените снимки е плувал в кръв. Малко му е трябвало изходът да е фатален. Това разбира се се установи, едва когато същия лекар благоволи след преговори да го качи и да го закара във ВМА.

Казвам всичко това, защото в крайна сметка трябва да разграничим проблемите на здравеопазването - липса на пари и липса на желание. Не може да си млад доктор, който вероятно тепърва ще трябва да се доказваш като лекар да пренебрегнеш едно позвъняване за спешна и неотложна медицинска помощ само с един елементарен преглед и въз основа на това, че е споделено, че е пил предишната вечер алкохол да го окачествиш като махмурлук. Мисля, че е време да спрем да се оправдаваме с това, че няма пари. И ако просто някой лекари са решили или са им наредели да пестят повече, докато работят искам да им напомня - те са лекари, а не финансисти. Има хора и двете.

Няма да ви казвам колко странно беше, когато на майка ми й се наложи да бъде откарана спешно в болница с линейка и когато същия този младеж се наложи да дойде с линейката. Просто чист късмет и съвпадение, че е отново той беше изпратен с линейката. Тогава, докато пътуваха с линейката, сестра ми му припомни проблемът, който той е окачествил едва ли не като махмурлук. Надявам се, от този момент този младеж да взима по-сериозно своята работа и да не пренебрегва здравословните проблеми така лекомислено.
Bennito
 
Мнения: 10
Регистриран на: 19 Апр 2011, 15:22

Re: Бърза помощ, ама друг път

Мнениеот southern_sun » 26 Апр 2011, 14:26

Днес бях свидетел на уникалната бързина на " Бърза Помощ". За секунди шофьор тръгнал да изпреварва тролей спрял на спирката помете дете, което разбира се пресичаше неправилно. Оказа се, че човекът блъснал детето е полицайка. Разбира се жената реагира веднага както е учена и се обади на линейка и патрулен екип от полицията. Линейката дойде след 10 мин. макар инцидента да се случи в близост до медицински център. Добре, че не беше зле ударено детето иначе тия 10 мин. щяха да са пагубни за него.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Бърза помощ, ама друг път

Мнениеот S_Milenska » 18 Ное 2014, 13:59

Спешната помощ наистина не е много спешна, случвало се е потрошени хора да чакаме пред кабинета в спешното, докато някой благоволи да ни прегледа. Аз бях с наранен крак и не можех да стъпя, пратиха ме на рентген, който беше в края на коридора, сигурно имаше поне 20 метра до там, то не беше подскачане, не беше влачене по стените, на никой не му направи впечатление...
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46


Назад към Здравна политика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта