Таралеж вкъщи?

Ако можеха да говорят, но не могат, затова нека поговорим вместо тях. Споделетe всичко за вашите домашни любимци - типични или екзотични.
Онлайн консултация с д-р Искрен Станилов и д-р Деница Русева

Таралеж вкъщи?

Мнениеот oho-boho » 25 Апр 2012, 10:55

Вчера мъжа ми се прибра с малко сладко таралежче вкъщи и сега съм го сложила в един дървен сандък на терасата :roll: Някой гледал ли е таралеж вкъщи? Имам нужда от помощ, защото не знам какво да го правя, но на улицата със сигурност нямаше да оцелее :? Още е бебе, много е мъничко и бодличките дори са мекички... Помагайте - какво да му дам да яде, да му постеля ли нещо? Накъсала съм тревичка вътре и съм му нарязала ябълка, но ако мъничко и не може да я яде :roll:
oho-boho
 
Мнения: 46
Регистриран на: 24 Апр 2012, 15:58

Re: Таралеж вкъщи?

Мнениеот genata76 » 25 Апр 2012, 11:29

Хубаво е, че сте го прибрали, но внимавай да не скочи от терасата, защото аз на два пъти се прибирах с таралеж вкъщи и двата пъти просто изчезнаха :? Децата бяха много разочаровани и накрая решихме да им вземем домашно таралежче - много е сладко, научили сме го да пишка в специална тоалетна, а факта, че не са болнави животинки наклони везната още повече.
За храненето най-добре се консултирай с ветеринар, ако наистина е още бебе. И според мен като поотрасне го пуснете на свобода, защото това си е диво животно и ще му е най-добре сред природата. Това разбира се е мое мнение и в никакъв случай не ви ангажирам с него...
genata76
 
Мнения: 27
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:35

Re: Таралеж вкъщи?

Мнениеот Silvi » 25 Апр 2012, 12:14

Аз преди години видях на едно изложение за домашни любимци мини тарележче албинос.Много ми хареса, но малко цената не ме устройваше.Струваше 350евро. Много ми се видя, а не знаех нищо за отглеждането му.
Silvi
 
Мнения: 234
Регистриран на: 04 Яну 2012, 16:02

Re: Таралеж вкъщи?

Мнениеот miki » 25 Апр 2012, 14:46

Silvi написа:Аз преди години видях на едно изложение за домашни любимци мини тарележче албинос.Много ми хареса, но малко цената не ме устройваше.Струваше 350евро. Много ми се видя, а не знаех нищо за отглеждането му.

Къде е било това изложение? В българия се продават за 100-120 лв - алжирски таралежчета, изключително мила и сладка животинка :)

aljirski-taralej.jpeg
aljirski-taralej.jpeg (9.09 KiB) Прегледано 8905 пъти

А за дивото таралежче мисля, че е добре да има някаква постелчица - примерно талаш или сено. За храненето не съм много сигурна, но съм виждала в зоомагазините смески от мухи, бръмбари и всякакви от сорта :mrgreen: Наистина е най-добре да се консултираш с ветеринар, за да ти обясни кое е най-добро за него и евентуално да го обезпаразитите, защото и таралежите имат бълхи, а понякога и кърлежи.
miki
 
Мнения: 80
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:19

Re: Таралеж вкъщи?

Мнениеот mecana » 26 Апр 2012, 08:55

Ох, Божееееееееее, какъв сладур и аз искам такъв :)
За дивото таралежче също подкрепям тезата, че е по-добре да се пусне на свобода, освен това мисля, че е забранено да се гледа вкъщи :roll: Порадвайте му се малко и го пуснете там, където сте го намерили, а може и майката да е била някъде наблизо. Иначе трябва постоянно да има водичка и редовно да му се почиства мястото, ако е в клетка. Задължително да има постелка, а да не е на металните решетки. За хапването мисля, че не са претенциозни - обичат много месце, плодове и мляко :)
mecana
 
Мнения: 115
Регистриран на: 20 Апр 2012, 16:46

Re: Таралеж вкъщи?

Мнениеот ivka-86 » 03 Май 2012, 10:39

oho-boho написа:Вчера мъжа ми се прибра с малко сладко таралежче вкъщи и сега съм го сложила в един дървен сандък на терасата :roll: Някой гледал ли е таралеж вкъщи? Имам нужда от помощ, защото не знам какво да го правя, но на улицата със сигурност нямаше да оцелее :? Още е бебе, много е мъничко и бодличките дори са мекички... Помагайте - какво да му дам да яде, да му постеля ли нещо? Накъсала съм тревичка вътре и съм му нарязала ябълка, но ако мъничко и не може да я яде :roll:

Какво става с таралежчето, всичко ок ли е? И ние имаме таралежче, но нашето си живее свободно на двора - само си дойде при нас, не знам изобщо откъде се появи, но явно му харесва, защото все още не си е тръгнало. Много обича да си похапва месце и понякога му купувам котешка консерва или пък му давам пилешко месо. Водичка задължително трябва да има, и купичките, в които са храната и водата трябва да са тежки, за да не ги обръщат. Както са писали по-горе, задължително трябва да има постелка от сено, дървени стърготини или накъсани вестници, за да се сменя често и да спинка на чисто. Големи са сладури, как си фръцкат дупетата само :lol: Нашия хубавец дори се изправя на задните си крачета и сякаш танцува. Уникални животни са, но не съм сигурна, че ще издържат, ако живеят затворени...
Защо не се обърнете към Зелени балкани за помощ? Мисля, че най-точно ще ви посъветват как да процедирате с бодливото бебе :) Все пак си е дива животинка и надали домашните условия ще му понесат, каквито и грижи да полагате за него.
ivka-86
 
Мнения: 40
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:12

Re: Таралеж вкъщи?

Мнениеот oho-boho » 04 Май 2012, 11:41

Привет на всички :)
Да се отчета и аз за малкия бодливко - звънях на ветеринар, но не ми казаха нищо конкретно, затова се наложи да отида в един зоомагазин, където момичето ми обясни надълго и широко как да се грижим за мъничето. Купихме му къщичка, за да си има леговище и да си спинка вътре, насипахме стърготини, сложихме поилка с водичка, защото наистина е много малък и трудно стига купичката с вода. Храната му я поставям в една кафяна чинийка... Със сигурност ще го пуснем на свобода, но ми се иска да поотрасне малко и да позакрепне. Чак тогава ще го закараме в някоя горичка и дано никога повече да не излиза на пътя. Иначе си изглежда добре и е спокоен, което най-много ме радва от всичко :) Благодаря на всички за съветите :roll:
oho-boho
 
Мнения: 46
Регистриран на: 24 Апр 2012, 15:58

Re: Таралеж вкъщи?

Мнениеот Камелия » 14 Май 2012, 17:01

oho-boho написа:Привет на всички :)
Да се отчета и аз за малкия бодливко - звънях на ветеринар, но не ми казаха нищо конкретно, затова се наложи да отида в един зоомагазин, където момичето ми обясни надълго и широко как да се грижим за мъничето. Купихме му къщичка, за да си има леговище и да си спинка вътре, насипахме стърготини, сложихме поилка с водичка, защото наистина е много малък и трудно стига купичката с вода. Храната му я поставям в една кафяна чинийка... Със сигурност ще го пуснем на свобода, но ми се иска да поотрасне малко и да позакрепне. Чак тогава ще го закараме в някоя горичка и дано никога повече да не излиза на пътя. Иначе си изглежда добре и е спокоен, което най-много ме радва от всичко :) Благодаря на всички за съветите :roll:

А от къде купихте къщичката? И с какво го храните? Казаха ми, че трябва да яде и животинска храна, дали е така?
Камелия
 
Мнения: 183
Регистриран на: 27 Мар 2012, 14:56

Re: Таралеж вкъщи?

Мнениеот vanq_943 » 30 Май 2012, 20:28

Здравейте, регистрирах се тук с цел искане на помощ...
та без да увъртам: в двора на един приятел женска таралежка родила малки, но от три дни е изчезнала, имала е 5 малки, 4 от които починаха и последното 5 е при мен. Много е малко, мислим, че е на 9 дена. Днес го нахраних малко с прясно мляко, но ме е страх да не умре. Не знам какво да го правя, искам да го спася, но не знам дали ще се справя. Четох в една статия, че трябва да го храня с кондензирано или адаптирано мляко, но и представа си нямам какви са тия млека. Много искам да спася животинчето, моля ви помогнете ми :cry:
vanq_943
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Май 2012, 20:11

Re: Таралеж вкъщи?

Мнениеот Камелия » 31 Май 2012, 11:13

vanq_943 написа:Здравейте, регистрирах се тук с цел искане на помощ...
та без да увъртам: в двора на един приятел женска таралежка родила малки, но от три дни е изчезнала, имала е 5 малки, 4 от които починаха и последното 5 е при мен. Много е малко, мислим, че е на 9 дена. Днес го нахраних малко с прясно мляко, но ме е страх да не умре. Не знам какво да го правя, искам да го спася, но не знам дали ще се справя. Четох в една статия, че трябва да го храня с кондензирано или адаптирано мляко, но и представа си нямам какви са тия млека. Много искам да спася животинчето, моля ви помогнете ми :cry:

Много се радвам, че има хора като теб Ваня. За да отгледаш таралежчето ще ти трябват много търпение и грижи, но се надявам най-накрая всичко да бъде успешно. Имай на предвид, че това е диво животно и ще ти е много трудно да го адаптираш към друга среда. Що се отнася до въпроса ти какво е адаптирано или кондензирано мляко, ще ти отговоря веднага: адаптирано мляко е сухото мляко за бебета, така наречената Хумана, Фризолак, Аптамил, Хипп и т.н, всичко, което се дава на кърмачета и малки деца. Можеш да си вземеш такова и да направиш по- рядка субстанция от него. С такова мляко съм хранила малки зайчета. Кондензирано мляко е онова мляко, което го продават в супер маркетите в кутии, то е гъсто и сладко.
Попитай в някоя ветеринарна аптека за мляко за малки кученца или котета, смятам, че то също ще бъде подходящо за малкото таралежче, но този вид мляко е много скъп и не зная дали ще ти е по джоба.
За сега с това мога да ти помогна, но ще се радвам да ни държиш в течение.
Камелия
 
Мнения: 183
Регистриран на: 27 Мар 2012, 14:56

Следваща

Назад към Ветеринарна медицина

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта