Бебешка кухня - домашна или купешка?

От кърменето, през захранването, до храненето на детето, полезни и вредни храни, рецепти

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот Genoveva » 14 Юли 2012, 14:56

zan-zan написа:Не знам при вашите сладури как е било, но ние много трудно проядохме риба. Започнах да давам рибно пюренце чак след годинката, когато вече хапвахме от всичко с много малки изключения и въпреки това не се прие добре от моята маймунка :) Изчаках 1-2 месеца и опитах отново, но с домашно приготвено пюре - беше ометено буквално за няколко минути. Кой да ти знае, че пюретата на мама са по-вкусни :mrgreen: Приготвя се много бързо и лесно:

Рибно пюре със зеленчуци

zelenchukovo_ribno.jpeg

Измивате един картоф и го сварявате с кората за около 30-тина минути. Почиствате и нарязвате 2 моркова на ситно и ги задушавате с рибата - около 1 с.л. филе от бяла риба, което нарязвате отново на малки парченца. Добавяте към тях 3-4 с.л. вода и задушавате 15 минути. След като ги задушите, прибавяте ситно нарязания картоф и по желание малко масълце. Накрая пасирате или намачквате с вилица според възрастта на бебето.

Вероятно миризмата на риба не му е харесала има хора,които и като големи не я обичат. Аз до ден днешен обожавам рибата.Ето и от мен няколко рецепти за приготвяне на бебешки пюрета,макар и да не са с риба.
Едното е класическата брашняна каша,която мога да ям и сега всеки ден.
Разтапяте парченце масло в дълбок съд,прибавяте няколко лъжици брашно и бъркате докато брашното не приеме приятен златист цвят, след това прибавете малко прясно мляко и подсладете. Не забравяйте,че млякото трябва да е студено и бъркайте докато не се сгъсти. Много харесвано пюренце е това.

Преди да захраните вашето бебе със зеленчуково пюре трябва да знаете, че цвеклото,ряпата, тъмнозелените зеленчуци, броколито не са подходящи за бебета преди една годинка,тъй като съдържат много нитрати,също така бебешкото пюре не трябва да съдържа повече от два -три зеленчука и почти никакви подправки,като лук,чесън, пипери,дори сол.
Genoveva
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Окт 2011, 20:50

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот eveline » 20 Юли 2012, 12:09

Аз захраних дъщеричката си с безмлечна оризова каша и тя до ден днешен си я хапва за закуска с огромно удоволствие :D Спрях се на Lactana BIO безмлечна каша с пълнозърнест ориз, защото млякото много й харесваше, а и ме грабна факта, че е био продукт. Пюрета и съм правила, и съм купувала, но готовите каши заемаха важно място на рафта в шкафа :mrgreen: За мамите, които искат да захранват с каша своите съкровища - не купувайте в началото кашите на Слънчо, защото са много сладки. Аз предпочетох да дам повечко пари, но да съм сигурна, че купувам най-доброто за своето дете :)

Lactana-bio.jpg
Lactana-bio.jpg (46.95 KiB) Прегледано 894 пъти
eveline
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Юли 2012, 11:31

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот Mon_ton » 20 Фев 2015, 17:09

Според мен е по-добре детето да се храни у дома - т.е. без кухня, без готови пюрета. Мен ме е гнус да ям от казани, без да знам в каква хигиена се приготвят нещата. :roll:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот roksana » 07 Сеп 2016, 16:05

Когато започва захранването, според мен е добре да си му приготвяме храната. После като порасне млечната кухня е по-добрият вариант. Ние така бяхме. Не всеки път мога всекидневно да му приготвям разнообразна и точно по изискванията храна.
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот Guppy » 24 Яну 2017, 12:33

Винаги съм била привърженичка на домашната супа, на мен ми се струва безсмислено да се дават пари за частна или държавна кухня, като може да се сготви всичко. Няма нещо по-особено и по-различно, което да ядат децата, че да не може да се направи у дома. Пюретата се правят лесно, с тиква, картофи, моркови, малко масло, с времето се добавят различни зеленчуци, дори може и манджички, когато детето се учи да дъвче. Ако в цялото семейство се избягват подправките, защо малко по малко детенцето не започне да си хапва и от храната на родителите си, ако тя е приготвена добре? Двете ми деца около 10м почнаха да се хранят с нашата храна, която разбира се беше сготвена подходящо за тях, на дребни парченца и без пържене и подправки.
Не всичко ставаше за децата, но повечето беше подходящоо, така го правих.
Аватар
Guppy
 
Мнения: 216
Регистриран на: 30 Ное 2016, 13:34

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот BeenieGal » 25 Яну 2017, 15:54

Купените пюрета, каши, манджички ми се струва, че съдържат и те някои вещества и съставки, които не трябва да са там. Прекалено много захар, нишесте и подобни. Нищо, че ги водят за бебета и малки деца. Нямам толкова доверие.
Аватар
BeenieGal
 
Мнения: 483
Регистриран на: 03 Окт 2014, 11:18

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот rabotnata pchela » 26 Яну 2017, 10:11

И купената и домашната са си ОК. Аз съм купувала много пюрета за малкия, особено обедите, когато сме на вън, да има какво да си хапне, но и често му готвех. :) Готвенето беше важна и голяма част от яденето му.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот silver933 » 29 Яну 2017, 09:23

У нас положението е смесено от всякъде - дететоо е записано на кухня, и ние му приготвяме някои неща :)
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот YoLindi » 30 Яну 2017, 15:10

Вие сте я наредили - подсигурени отсякъде :grin: . На мен ми изглежда прекалено голям ангажимент приготвянето на храна за детето, трябва да се съобразява човек с много неща, може да обърка. А с кухнята чиста работа. Докато приготвиш яденето му, минало времето и за излизане и всичко, превръщаш се в заложник на домакинстването.
YoLindi
 
Мнения: 447
Регистриран на: 02 Окт 2013, 12:28

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот denislavahristova » 11 Апр 2017, 22:30

Доста дълго време се хранихме с купешки пюрета, но на годинката на детето ни подариха BEPER робот за приготвяне на пюрета https://www.baby.bg/beper-robot-za-prig ... ureta.html и от тогава не сме купували. Дори и на по-големия син му харесват и на него също правя различни видове пюрета. :grin: :grin:
denislavahristova
 
Мнения: 124
Регистриран на: 04 Фев 2016, 21:43

ПредишнаСледваща

Назад към Хранене и захранване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта