Първите стъпки – Спиране на цигари:

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Първите стъпки – Спиране на цигари:

Мнениеот ovagimyan » 06 Апр 2011, 08:11

Започването е може би е едно от най-трудните неща, когато сме готови да спрем да пушим. Казвам го от личен опит. Винаги има възможност за още една цигара. Всеки добър повод, гости, купон, парти или излизане навън се превръща в поредната отсрочка, която ви дели от съдбовното решение – да спрете да пушите.Има хиляди книги и интернет страници, стотици хиляди продукти, които ни обещават успех в това начинание. Но успехът, приятели, идва най- вече, когато започнете да вярвате. Да вярвате в себе си и във вашите възможности.Предлагам ви да хвърлите един поглед, помислите и вижте дали е приложимо за вас. Ако това не е така, тогава измислете собствен начин да започнете, първите стъпки с а адски важно начало за промяната. И така, предлагам ви да ги разгледате, защото спирането на цигари не е процес, който може да приключи за ден, месец дори и година.Целта е да сте мотивирани всеки ден,всеки ден да намирате по една причина,която да Ви кара да не запалите.
Първите стъпки :

1. Може би най-важното. Забравете спирането в прогресия. 5, 4, 3, 1-2 цигарки – не. Наргилета – не. Пури? Не. Пури, няма да ги гълтам – не! Не, не и не. Най-важното в спирането на цигари е – самото спиране. Няма една, няма две. Няма празници, рождени дни, поводи. Ех, за коледа и за нова година ще отпусна с една цигара. Грешен отговор.
2. Заместители. Забравете за тях. Трябва кански, стоически подход! Това дъвки, близалки, това тъпчене, изхвърлете го от съзнанието си.
3. Спорт. Спорт, спорт и спорт! Още от първия ден на спиране повишете физическата си активност. Тичане, плуване, ходене. Просто не стойте на едно място. Спортуването и физическата активност играят ключова роля. Не се смейте, истина е. Без спорт шанса пак да посегнете към цигарите нараства. Значително.
4. Алкохол. Не, наистина се надявам да не си мислите, че трябва да се напивате до безпаметност. Напротив! Ограничавайте алкохола. Една бира, 5 пъти не е най-добрия вариант. Не се напивайте, защото там шансовете за провал скачат драстично.
5. Воля. Търпение. В най-добрите практики период на въздържание от 10 години се счита за успешен. Но имайте предвид, че всеки ден без цигари също е успех. Тоест, колкото по-малко без цигари, толкова по-добре.
6. Цигари, запалки и прочие дрънкулки. Изхвърлете ги. Ако Zippo-то ви е любим подарък заключете го в сейф или го скрийте в работата. Дайте го на колеги да го скрият. Не дръжте цигари вкъщи. Да и в работата и в колата също.
7. Ако много ви се припуши. Дишайте дълбоко. Не се шегувам, това го прочетох в интернет, но съм го тествала и работи. Дишайте докато “кризата” не отмине.
Сигурна съм, че има още много други добри идеи! Включете се,оставяйте коментари!
ovagimyan
 
Мнения: 164
Регистриран на: 05 Апр 2011, 19:40

Re: Първите стъпки – Спиране на цигари:

Мнениеот Yana » 06 Апр 2011, 09:00

Аз също спрях цигарите отраз, както се се казва. Истината е там, че да откажеш цигарите не е лесна задача. Това значи да изхвърлиш нещо което ти принедлежи , нещо твое, част от теб . Ние много си обичаме навиците, храним ги ,завиваме ги , поддържаме ги с различни "глезотии", но те ни правят твърде предсказуеми. Започнах сериозно да пуша на 15 - 16 годишна възраст , завърших средното си образование и след това университета пушейки. все пак завърших в областта на изкуството - как без цигара , нали димът ми придава онази загадъчност, която забулва истинското ми аз . Започнаха да се появяват и разни наприятни симптоми и реших . време е да се откажа. Направих го на 31 юли 2008г и преминах през всичките кръгове на ада; Изхвърлянето на цигарите , само по себе си е жест с който искаме да покажем намерението си , борбата е вътре в нас , всеки ден , и когато заменим намерението да откажем цигарите с не пуша вече ; всичко става реалност .
Yana
 
Мнения: 22
Регистриран на: 06 Апр 2011, 08:22
Местоположение: гр. Казанлък

Re: Първите стъпки – Спиране на цигари:

Мнениеот Radost » 06 Апр 2011, 09:23

Хоп и аз при отказалите цигарите! :P
Постигнах го преди 6 години с помощта на "Табекс" и маааалко инат. Оказа се много по-лесно, отколкото предполагах.
Затова мога твърдо да заявя, че човек може много лесно да ги остави, стига да поиска. Всеки, който е правил неуспешни опити, просто не е пожелал истински - и тогава доводите "За" надделяват. Ако я има нужната мотивация, отказването става учудващо лесно и бързо.
За жалост, при повечето хора такава мотивация става страхът, вследствие на здравословен проблем.
При мен роля изгра един бас с мъжа ми и... мобилният телефон, който синът ми много желаеше, а баща му отказваше да купи. Заявих, че спирам цигарите за няколко месеца и със спестените пари купуваме телефона.
Ех, какво ли не прави една майка за децата си? Способна е даже да остави цигарите! :lol:
Аватар
Radost
 
Мнения: 124
Регистриран на: 30 Мар 2011, 09:31

Re: Първите стъпки – Спиране на цигари:

Мнениеот mountain » 06 Апр 2011, 16:47

Аз не съм още, но ги намалих от 20-25 бр./ден на 5 бр., което е постижение за мен. Но още не мога да се реша :|
Мъжът ми ги спря от раз, преди 11 г., след това 2 пъти си е дърпал, за да си докаже, че са гадни, явно наистина всичко е до воля :)
mountain
 
Мнения: 9
Регистриран на: 06 Апр 2011, 16:28

Re: Първите стъпки – Спиране на цигари:

Мнениеот ovagimyan » 06 Апр 2011, 17:45

Всеки може да направи всичко,което поиска стига достатъчно силно сам да се убеди в това.Автомотивацията е основна :)
Разбира се,винаги може да се потърси помощ,един проблем е наполовина решен,ако го споделиш :) .Нека споделим опита си в борбата с порока "ЦИГАРИ",за да можем заедно да успеем по- лесно да го преборим :)
ovagimyan
 
Мнения: 164
Регистриран на: 05 Апр 2011, 19:40

Re: Първите стъпки – Спиране на цигари:

Мнениеот Ivaylo » 06 Апр 2011, 20:49

Не са ли скучни хората без пороци? ;)
Аватар
Ivaylo
 
Мнения: 349
Регистриран на: 14 Мар 2011, 22:21
Местоположение: в нищото

Re: Първите стъпки – Спиране на цигари:

Мнениеот ovagimyan » 07 Апр 2011, 00:11

Няма хора без пороци... А и не трябва ли първо ясно да си дадем отговор на въпроса какво е порока и има ме ли нужда от него?
Ако имаме можем ли да се научим да го контролираме и да го пренасочим към нещо полезно както за нас самите така и за всички около нас?
Въобще въпроси много,може би е хубаво да потърсим и отговорите,за да достигнем до истината :)
ovagimyan
 
Мнения: 164
Регистриран на: 05 Апр 2011, 19:40

Re: Първите стъпки – Спиране на цигари:

Мнениеот ovagimyan » 07 Апр 2011, 00:17

Важното е да знаем например за Порока :) Тютюнопушене,че чрез него не се достига удоволствие. И никога не се е достигало. Ако бяхме пушили заради удоволствието, никой и никога не би изпушил повече от една цигара. Мислим, че се наслаждаваме от тютюнопушенето само защото не можем да повярваме, че от него не се получава удоволствие. Затова, нашето тютюнопушене е много често несъзнателно. Ако наблюдаваме пушачите, особено при изпълнение на обществени задачи, ще разберем, че те са щастливи само тогава, когато не осъзнават, че пушат. Когато осъзнаят това, те се чувстват виновни и неловко.
Пушим, за да нахраним „малкото чудовище” вътре в нас и когато го отделим от нашите тяло и ум, тогава не ще изпитваме нито потребност, нито желание да пушим.
ovagimyan
 
Мнения: 164
Регистриран на: 05 Апр 2011, 19:40

Re: Първите стъпки – Спиране на цигари:

Мнениеот southern_sun » 20 Апр 2011, 11:32

А някой пробвал ли е да спре цигарите с чайове, таблетки или спрей ?
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Първите стъпки – Спиране на цигари:

Мнениеот qproin » 19 Окт 2011, 13:29

Според мен в това отношение мъжете има доста повече воля.
qproin
 
Мнения: 669
Регистриран на: 18 Юли 2011, 22:21

Следваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта