Витамините - естествени v/s синтетични

Витамини и минерали, диетични и други храни - всичко, което допринася за добрия външен вид и перфектно здраве.

Re: Витамините - естествени v/s синтетични

Мнениеот kriskiss2001 » 02 Ное 2011, 17:40

Margo написа:И на мен ми изглеждаше странно витамини за жени и витамини за мъже, но се предлагат.ДЖЕЙМИСЪН ВИТА-ВИМ са за жени, а ДЖЕЙМИСЪН ПАУЪР са за мъже.Странно нали?

Марго, ти от кои витамини пиеш?
kriskiss2001
 
Мнения: 409
Регистриран на: 18 Окт 2011, 13:01

Re: Витамините - естествени v/s синтетични

Мнениеот Margo » 04 Ное 2011, 12:50

kriskiss2001 написа:
Margo написа:И на мен ми изглеждаше странно витамини за жени и витамини за мъже, но се предлагат.ДЖЕЙМИСЪН ВИТА-ВИМ са за жени, а ДЖЕЙМИСЪН ПАУЪР са за мъже.Странно нали?

Марго, ти от кои витамини пиеш?

Аз не пия витамини, обичам много плодове и зеленчуци и си хапвам постоянно.Старая се да имам винаги няколко вида у дома и ги съчетавам.
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Витамините - естествени v/s синтетични

Мнениеот seasun33 » 17 Ное 2011, 11:45

Здравейте. :)
Въпросът ми е - може ли да си приема витамин б-комплекс по време на бременност(по 1 таблетка 1-2 пъти седмично)?
Отделно пия само фолиева киселина. Но доколкото видях тя е вит. В9, който не се съдържа във витамините В-комплекс на Софарма.
seasun33
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Ное 2011, 11:39

Re: Витамините - естествени v/s синтетични

Мнениеот Margo » 28 Ное 2011, 13:56

Познавате ли добре витамините? Знаете ли какво е действието на витамините от група Б? Предлагам ви малко повече информация за споменатите витамини и по какъв начин можем да си ги набавим и каква е ролята им в организма?

Биотин

Биотинът играе важна роля в цикъла на лимонената киселина (познат още като Цикъл на Кребс), синтезирнето на глюкоза, метаболизирането на мастните киселини и аминокиселините. Биотинът действа като коензим за група ензими, които прибавят киселинната група COOH (карбоксилна група) към съответните молекули.

Богати източници на биотин са: черен дроб, яйца, кисело мляко и ядки. Суровите яйца съдържат протеин наречен авидин, които се свързва с биотина, което го прави неусвоим от тялото. Процесът на готвенето разрушава връзката между тях, като по този начин го прави лесен за метаболизиране. Случаите на биотинов дефицит са много редки, но все пак са наблюдавани при хора, които не приемат достатъчно протеини. Също така има случаи на недостиг на биотин при хора, хранени интравенозно.

Пантотенова киселина

Пантотеновата киселина е част от структурата на коензим А (CoA). Коензим А участва в изграждането на ацетил-(CoA), молекула която се формира по време на разбирането на въглехидратите, мастните киселини и аминокиселините. Пантотеновата киселина също така участва във формирането на есенциална молекула за синтезирането на холестерол и мастни киселини. Тя може да бъде намерена в месото, яйцата, пълнозърнестите храни и бобовите култури. В по-малки количества се среща в млякото, зеленчуците и плодовете. Широкото й разпространение в хранителните продукти прави нейния недостиг в диетата ни много рядък; но все пак може да се наблюдава при индивиди, страдащи от недохранване или алкохолизъм, когато много B витамини са недостатъчни.

Витамин B6

Химическият термин за витамин B6 е пиридоксин. Той е изключително важен поради неговата значимост в метаболизирането на протеините и аминокиселините. Без него тялото не може да синтезира неесенциални аминокиселини, да осигурява енергия от тях или да синтезира невротраснмитери. Витамин B6, в неговата активна коензимна форма, съдейства на повече от 100 ензима включени в метаболизма на въглехидратите, мазнините и протеините. Същевременно той е от голяма значимост за имунната система и синтезирането на хемоглобин, някои невротрансмитери и липиди, които са част от миелиновото покритие на нервите. Витаминът е важен и за складирането на гликогена и синтезирането на ниацин от триптофан.

Витамин B6 се намира в голямо изобилие в пилешкото месо, рибата, свинското, различни вътрешни органи, пълнозърнестите храни, соята, слънчогледовото семе, както в някои плодове и зеленчуци като бананите, броколите и спанака. В процеса на обработката на зърнените храни се премахва по-голямата част от витамина, поради това те са неприемлив източник не само на витамин B6, но също така и на повечето други витамини.

Нивата на витамин B6 в тялото могат да бъдат намалени от различни лекарства, алкохола и оралните контрацептиви. Симптомите на недостиг включват депресия, главоболие, объркване, гърчове – симптоми, които могат да бъдат свързани с ролята на витамина в синтезирането на невротрансмитери и миелин. Дефицитът може да причини форми на анемия, заради ролята, която играе в синтеза на хемоглобин.

Системното подценяване на недостатъчния прием на B6 може да се развие в различни форми на сърдечно-съдови заболявания. Когато витаминът липсва в тялото аминокиселината наречена хомоцистин се натрупва в кръвта. Високите нива на хомоцистина повишават риска от сърдечно-съдови проблеми.

Суплементирането на витамин B6 трябва да се прилага много внимателно, тъй като може да се окаже токсично. Възможно е допълнителният прием на този витамин да окаже необратими щети върху нервната система, което от своя страна да окаже ефект върху способностите за координация и др. Приемът на повече от 100 мг. на ден не е препоръчителен.
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Витамините - естествени v/s синтетични

Мнениеот Finger » 09 Яну 2012, 16:12

:D Като заговорим за естествени витамини и минерали, знаете ли, че желязото най-добре се усвоява с витамин Ц. И тъй като знаете, че желязото е една от основните съставки на кръвта ето няколко напълно естествени начина да осигурим на тялото ни необходимото количество желязо;

- Най-богат на желязо е черният дроб, месото, яйцата, млечните продукти, рибата. Желязото, съдържащо се в месните продукти, се абсорбира лесно от организма.
- Бобови култури - най-вече соята и бобът, грах, лещата
- хлябът, грисът, сушени плодове, цвекло
- от подправките най-богати на желязо е магданоза
- Спанакът съдържа обаче вещества, които пречат на пълноценното усвояване на желязото и затова е по-добре да бъде сервиран с месо или риба.
- Тъмнозелените листни зеленчуци и зелето, ряпа, броколите.Усвояването на минерала от продукти с растителен произход (плодове, зеленчуци, ядки, зърна) обаче става по-трудно.
Стриди, сьомга, скариди, октоподи и миди са морските дарове с най-високо количество желязо.
От плодовете най-богати на желязо са : портокали, грейпфрути, киви и ягоди
Пиенето на кафе, чай или газирани напитки пречат на организма да усвои правилно желязото. Калцият също възпрепятства приемането на желязото.
Finger
 
Мнения: 138
Регистриран на: 07 Дек 2011, 11:48

Re: Витамините - естествени v/s синтетични

Мнениеот marto » 06 Юни 2012, 12:40

Купувам си витамини, когато усетя, че имам нужда от това - ако съм боледувал и имам нужда от подсилване на имунната система или, ако се чувствам прекалено отпаднал и изморен. Предпочитам естествените витамини, но те не могат да се усвояват пълноценно от храните които приемаме, колкото и здравословно да се храним.
marto
 
Мнения: 42
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:39

Re: Витамините - естествени v/s синтетични

Мнениеот elena » 28 Юни 2012, 10:14

Задължително имаме вкъщи витамини, както за детето, така и за нас, защото се опитвам да готвя и да се храним здравословно, но храната не винаги може да ни набави необходимото количество. А и концентрацията на витамини в плодовете и зеленчуците например е в пъти по-ниска, отколкото в таблетка синтетичен витамин. Последно купих комплекта витамини на Джеймисън, който съдържа детски витамини и витамини за мама, а тати допива тези на Допелхерц :)

Jamieson_vitamini.jpg
Jamieson_vitamini.jpg (55.86 KiB) Прегледано 589 пъти
elena
 
Мнения: 76
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:28

Re: Витамините - естествени v/s синтетични

Мнениеот Georgica » 11 Юли 2012, 14:10

От витамините признавам само таблетки витамин Ц, а що се отнася до естествените - в състояние съм да изям един килограм плодове и зеленчуци.Просто ги обожавам и не мога да си представя как може да има хора, които не ги обичат?!
Georgica
 
Мнения: 49
Регистриран на: 11 Юли 2012, 09:44

Re: Витамините - естествени v/s синтетични

Мнениеот dari » 26 Окт 2012, 18:33

това течни амули ли са или като хапчета ?? ??
dari
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Окт 2012, 18:31

Re: Витамините - естествени v/s синтетични

Мнениеот Силвия Бояджиева » 01 Ное 2012, 20:57

Истината е ,че много малко хора пият витамини профилактично. Все се случва след като се разболеят, но е хубаво да се пият профилактично когато наистина знаеш какви да са и кои наистина са хубави. И също не бих казала, че е след дъжд качулка да пиеш вече като си се разболял, защото те подпомагат защитните сили по време на болестта и помагат да се справиш по бързо с нея. И не е гаранция ,че цяла зима като пиеш витамини няма да се разболееш за мен това е много относително всичко е до организъм, от това как се храниш и с какво ,защото това е много по важно за да си здрав а в интерес на истината ние ядем предимно боклуци...
Жената с характер ,плаши слабите мъже, но подлудява силните !
Аватар
Силвия Бояджиева
 
Мнения: 108
Регистриран на: 17 Яну 2012, 19:17

ПредишнаСледваща

Назад към Хранителни добавки и биопродукти

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта