3 неща, които не трябва да крием на преглед

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

3 неща, които не трябва да крием на преглед

Мнениеот ninars » 24 Яну 2013, 13:42

В лекарския кабинет сте и докторът ви разпитва прекалявате ли с мазнините и колко често спортувате. Ще си признаете ли за мазната баничка, които изядохте точно преди да отидете на консултация? А за спорния екип, която прашасва в гардероба?
Като пациенти често си спестяваме истината, защото се страхуваме какво би си помислил лекарят за нас. Дреболиите, които си спестяваме обаче може да се окажат важни за поставяне на точната диагноза. Според вас какво не бива да криете от доктора на следващия преглед?

1. Храните се нездравословно и освен това не спортувате
Сутрин набързо излапвате мазна баничка, на път за офиса, а вечер засядате пред телевизора заредени с чипс и пържени глезотийки? Не крийте от вашия лекар за тези вредни навици, които ни водят до наднормено тегло, защото могат да отключат опасни хронични състояния, като диабет.

2. В депресия сте
Често смятаме, че ако се чувстваме унило, няма защо да споделяме с лекаря, защото сигурно бързо ще отмине… Точно депресията обаче влияе и на физическото ни здраве. Депресията често се свързва със загуба на апетит, тревожност, безсъние и др. Ако премълчим за унилостта си, то може специалистът да ни назначи поредица ненужни изследвания.

3. Самолекувате се
Приемате хранителни добавки, витамини и билки по свое предписание,
мислейки ги за безопасни. Невинаги е така. Добавките могат да предизвикат нежелани симптоми и не взаимодействат добре с някои лекарства. Например калцият, които укрепва костната система, неутрализира действието на антибиотиците
ninars
 
Мнения: 345
Регистриран на: 10 Дек 2012, 19:51

Re: 3 неща, които не трябва да крием на преглед

Мнениеот sunnyr » 24 Яну 2013, 16:19

Нездравословното хранене и мързелуването не могат да бъдат скрити :P
sunnyr
 
Мнения: 155
Регистриран на: 16 Яну 2013, 13:26

Re: 3 неща, които не трябва да крием на преглед

Мнениеот geriva » 20 Фев 2013, 20:28

sunnyr написа:Нездравословното хранене и мързелуването не могат да бъдат скрити :P

Добре казано :D
Иначе според мен, задължително трябва да не се премълчава и ако сме се били подложили на продължителна диета.
geriva
 
Мнения: 336
Регистриран на: 18 Фев 2013, 11:45

Re: 3 неща, които не трябва да крием на преглед

Мнениеот winterrose » 07 Мар 2013, 00:23

Към темата е подходено леко небрежно Но е засегнат сериозен въпрос - нищо не трябва да се крие. Пушите ли - малко, а ти пушиш по кутия-две на ден, пиете ли - ми не, а биричката вечер с приятели? Примерите са просто насочващи.Всичко трябва да се сподели, дори собствени наблюдения и изводи върху конкретния проблем, просто нашите лекари са дотолкова незаинтересовани, че ако имат и наличие на малко информация, резултатът често е не добър. Затова казвайте всичко, до най-малката подробност, дори неща, които ви се струват несъществени - могат да се окажат и важни. И стискайте палци да попаднете на добър медик. Съжалявам, че съм леко негативна...
winterrose
 
Мнения: 185
Регистриран на: 30 Мар 2011, 20:18

Re: 3 неща, които не трябва да крием на преглед

Мнениеот pitanka » 02 Фев 2017, 15:21

Аз се стремя всичко да си казвам, защото мисля по същия начин - че и най-дребното за нас като информация, може да е важно за него. На адвокат и доктор всичко се казва, за да няма после ама какво стана. :smile:
pitanka
 
Мнения: 111
Регистриран на: 19 Юли 2016, 15:40

Re: 3 неща, които не трябва да крием на преглед

Мнениеот Malina » 02 Фев 2017, 17:27

На мен понякога ми е неудобно да споделя всичко, което усещам, но знам, че трябва. :roll: Признавам си, че съм си скривала информация от лекаря.
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: 3 неща, които не трябва да крием на преглед

Мнениеот fairy » 02 Фев 2017, 23:37

Има си срамни неща, които е трудно да се споделят на доктора, но той толкова неща е видял, с толкова се е сблъсквал, че сигурно винаги има по-странен или срамен случай от нас. :mrgreen:
fairy
 
Мнения: 464
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:17


Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта