Оковите на майчината любов

Оковите на майчината любов

Мнениеот geriva » 07 Мар 2013, 23:11

майка орлица.jpg
майка орлица.jpg (18.12 KiB) Прегледано 2514 пъти
Знаете ли, какво е „майка-орлица”?
Така биват наричани жени, които непрекъснато обгрижват,закрилят и напътстват детето си.
Понякога, поради ред причини, или просто по лично убеждение ,майката започва да отъждествява смисъла на живота , само с грижата за рожбата си.
Тези жени попадат в капана на схващането, че да си добра майка ,означава да жертваш всичко друго, да бъдеш непрекъснато до детето си, да даваш съвети и направляваш непрестанно.
Защо не бива да сме „майки-орлици?
Доказано е, че това прекалено внимание, всъщност пречи на децата да се развият като самостоятелни личности и да придобият дух на независимост. Те стават своеобразни „социални инвалиди” , тъй като не развиват способност да се грижат за себе си и разчитат някой да им реши проблемите. Често обвиняват другите за несполуките в живота си, и като цяло не могат да достигнат емоционална зрялост.

За да избегнем неблагоприятните последици от такова възпитание, ние като родители, трябва да се научим да намираме границата между здравословната обич и задушаващото обгрижване. Може би най-лесно това ще стане, ако си спомним собственото детство:
Искахте ли майка ви да бъде постоянно до вас?
Искахте ли тя да се намесва в отношенията ви с децата?
Искахте ли да ви напътства, как да играете на двора?
Или може би, да следят всяко ваше действие?
Желаехте ли да получавате непрекъснати забележки, че може да паднете, да се ударите, че тичате силно и други подобни?

Не, нали? Никое дете не би искало подобно нещо от майка си.
Така, че-намерете границата! Обичайте и се грижете за рожбите си, учете ги на добро, показвайте им правилния път, но...им дайте и шанса да имат собствено мнение и сами да се поучат от неуспехите си, защото отвъд вашето рамо ги чакат много нови светове.

Аз също съм родител. Направих и може би ще правя още много грешки. Написах това, именно защото усетих , че не съм съвършена-попитах се, дали в стремежа си да бъда добра майка, не прекалявам. От днес ще се опитвам да спазвам границата. А вие?
geriva
 
Мнения: 336
Регистриран на: 18 Фев 2013, 11:45

Re: Оковите на майчината любов

Мнениеот rora » 08 Мар 2013, 11:51

Страхотна тема! Бях чела, че вълчицата е най - добрата майка в животинския свят. Тя се грижи със зъби и нокти за малките си и ги дарява с много нежност, но същевременно е строга и когато усети, че е настъпил момента умишлено ги прогонва от себе си, за да се научат да се справят сами. Ние хората имаме какво да научим от животните!
rora
 
Мнения: 133
Регистриран на: 28 Яну 2013, 09:49

Re: Оковите на майчината любов

Мнениеот denkaruseva » 17 Юни 2013, 15:25

С прекалената си строгост пък можем да отдалечим децата си, а аз лично предпочитам да ми споделят.
denkaruseva
 
Мнения: 180
Регистриран на: 17 Дек 2012, 14:23

Re: Оковите на майчината любов

Мнениеот Siss » 24 Юни 2013, 10:51

Нали знаете, че дозата прави отровата. И превишена доза любов води до задушаване. Както прекаляването с всяко друго нещо...
Siss
 
Мнения: 279
Регистриран на: 11 Дек 2012, 13:11

Re: Оковите на майчината любов

Мнениеот pesho » 29 Юли 2013, 13:28

Аз пък смятам бабиното мнение, че детето трябва да се глези за ужасно погрешно. Не само майчината любов оковава, но и бабиното глезене не води до добри резултати…Познавам случаи, в които бабите са готови да направят всичко за малчугана, та нали децата трябва да получават най - доброто. Затова те смятат, че трябва да предугаждат и изпълняват всяко желание на детето, а не се замислят, че на разглезените деца им е много по-трудно в живота.
pesho
 
Мнения: 62
Регистриран на: 26 Юли 2013, 13:02

Re: Оковите на майчината любов

Мнениеот rora » 27 Авг 2013, 12:23

С прекалената си строгост пък можем да отдалечим децата си, а аз лично предпочитам да ми споделят.
Никъде не се казва, че за да не си обсебваща, трябва да си строга. Даже смятам, че децата биха споделяли повече, ако не ги притискат...
rora
 
Мнения: 133
Регистриран на: 28 Яну 2013, 09:49

Re: Оковите на майчината любов

Мнениеот Lollipop » 24 Фев 2015, 11:20

Не мисля, че майчината любов може да бъде лоша. Според мен трябва да се държим към децата си като към приятели, а не да използваме контрол отгоре и така ми се вижда, че е най-добрия вариант за майчина любов.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Оковите на майчината любов

Мнениеот Kaya » 24 Фев 2015, 12:02

rora написа:Страхотна тема! Бях чела, че вълчицата е най - добрата майка в животинския свят. Тя се грижи със зъби и нокти за малките си и ги дарява с много нежност, но същевременно е строга и когато усети, че е настъпил момента умишлено ги прогонва от себе си, за да се научат да се справят сами. Ние хората имаме какво да научим от животните!

Така е, само че не е лесно да ги отделим като виждаме нашия труден живот, все искаме на тях да им е по-лесно.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Оковите на майчината любов

Мнениеот Krum » 15 Апр 2015, 10:35

rora написа:Страхотна тема! Бях чела, че вълчицата е най - добрата майка в животинския свят. Тя се грижи със зъби и нокти за малките си и ги дарява с много нежност, но същевременно е строга и когато усети, че е настъпил момента умишлено ги прогонва от себе си, за да се научат да се справят сами. Ние хората имаме какво да научим от животните!

Бреййй, представяш ли си, как звучи! Майка орлица, майка вълчица, а за хората не остана ред дори. :lol:
Аватар
Krum
 
Мнения: 1386
Регистриран на: 21 Ное 2014, 14:30

Re: Оковите на майчината любов

Мнениеот Lili_pili » 15 Апр 2015, 11:40

Всеки си знае за себе си, хората са различни! :) Всеки човек трябва а и реагира по различен начин в различни ситуации, някои приемат майчинството по-леко, други си мислят, че вършат най-важното нещо на света.
Когато едно нещо се случи един път, не е задължително да се повтори, но случи ли се два пъти, то със сигурност ще има и трети път.
Аватар
Lili_pili
 
Мнения: 923
Регистриран на: 09 Яну 2015, 09:56

Следваща

Назад към Приказки по женски

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта