Останаха ви козунаци от Великден? Направете торта от козунак

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Останаха ви козунаци от Великден? Направете торта от козунак

Мнениеот spring » 19 Апр 2013, 10:23

iammy.jpg
iammy.jpg (10.57 KiB) Прегледано 2038 пъти
Наближава един от най – хубавите християнски празници - Великден и както подобава ни очакват чудни софри. Семействата се събират на маси отрупани със салата, агнешки пържолки, козунаци, яйца, курабии и няма как да изядем всички вкуснотии ...Миналата година придадох друг вкус на останалите козунаци, преди да изсъхнат и затова реших да споделя с вас една бърза и лесна рецепта за…торта от козунак. Какви продукти са ви необходими? 500 г. козунак, 5 яйца, 1 литър прясно мляко, 3 супени лъжици брашно, 2 водни чаши захар, 30 г. краве масло, 8 малки целувки, 50 г. шоколад, захаросани плодове, кората от 1 лимон и 1 ванилия. Записахте ли си? А сега идва ред на начина на приготвяне: Брашното се размива в чаша студено мляко. Прибавят се 5 жълтъка и 1 чаша захар. Останалото мляко се слага да кипне и се смесва с разбитото брашно, като паралелно се прибавят малко масло и ванилия. Оставя се да ври на слаб огън, докато се сгъсти. Кората на престоялия козунак се обелва и той се нарязва на тънки филийки. Половината от тях се нареждат в тортена чиния, като празнините между тях се запълват с трохите. Върху козунака се изсипва половината от още топлия крем. Върху него се слагат настърганата лимонова кора и захаросаните плодове, а върху тях другата половина филийки от козунака. Отгоре се залива с останалия крем. Петте белтъка се разбиват на сняг с втората чаша захар. В тях се натрошават целувките и получената смес се слага на купчинки върху изстиналия вече крем. Най – отгоре тортата се наръсва с настърган шоколад и се оставя да престои за нощ в хладилника. Надявам се да съм била полезна. Чувала съм много рецепти за разни други вкуснотии от стари козунаци, но не съм пробвала други. Някой знае ли вкусна рецепта? Ще съм ви много благодарна за всички предложения!
spring
 
Мнения: 120
Регистриран на: 10 Апр 2013, 11:13

Re: Останаха ви козунаци от Великден? Направете торта от коз

Мнениеот Dior » 19 Апр 2013, 13:08

Ауу, звучи страхотно. Със сигурност ще го пробвам ;) И аз ще следя темата с интерес :P
Dior
 
Мнения: 161
Регистриран на: 05 Фев 2013, 13:15

Re: Останаха ви козунаци от Великден? Направете торта от коз

Мнениеот denkaruseva » 25 Апр 2013, 13:12

И аз ще изпробвам рецептата. Обещавам да пусна снимки на резултата...Дано да е вкусен!
denkaruseva
 
Мнения: 180
Регистриран на: 17 Дек 2012, 14:23

Re: Останаха ви козунаци от Великден? Направете торта от коз

Мнениеот ninars » 30 Апр 2013, 11:30

Тази рецепта е изпитана и много вкусна. Освен това е грехота да се хвърля храна!
ninars
 
Мнения: 345
Регистриран на: 10 Дек 2012, 19:51

Re: Останаха ви козунаци от Великден? Направете торта от козунак

Мнениеот Sacrilege » 23 Май 2017, 10:15

След този Великден ми се повръща от козунаци. Никога не съм ги харесвал, особено в по-евтините варианти, които са просто хляб със захар.
Sacrilege
 
Мнения: 17
Регистриран на: 25 Ное 2016, 11:20

Re: Останаха ви козунаци от Великден? Направете торта от козунак

Мнениеот kauda » 23 Май 2017, 11:18

Тази година поръчах от една прехвалена пекарна козунаци, за да имам за роднините. Бяха ужасно твърди игадни на вкус, вече ще правя сама, просто иначе е безсмислено!
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45


Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта