Спиране на крампите = спокоен сън

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Спиране на крампите = спокоен сън

Мнениеот dejavu » 14 Окт 2013, 11:58

От известно време излизам да тичам, хем за тонус, хем за здраве, но се появи нещо, което ме тревожи силно.
Крампите са нещо, от което не можеш да се спасиш, нещото което разваля съня ти и ти напомня за прекомерните ти усилия във фитнеса. Колко неприятно, a! :oops:

Това явления е с много различна честота, някои са го изпитвали само веднъж, а други – никога.
На мен напоследък ми се случва все по-често, но четох, че се наблюдават чести крампи и при бременни и хора занимаващи се усилено със спорт, появата му е драстично по-честа.

При мен трае едва около минута, но четох, че в много редки случаи крампата може да достигне продължителност от 10мин. – мъчителен спазъм.

Разбрах, че съществува и превенция, не предполагах, тъй като за крампите няма установени причинители. Приема на повече вода, може да доведе до спиране на тези състояния, но е важен и приема на соли като натрий, калий, магнезий, калций, Витамин D. Приема им, ако не се осъществява с ежедневния хранителен режим, е най-добре да си ги набавяме по друг начин.

Обаче тук моето запитване е: каква може да е тази комбинация от соли, която да подпомага организма и да спре това мъчение? От друга страна, крампите могат ли да бъдат вестител за друго заболяване, нещо много по-сериозно? :?
Очаквам бързо някакви отговори, докато не съм се демотивирала с бягането! :D
dejavu
 
Мнения: 413
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:06

Re: Спиране на крампите = спокоен сън

Мнениеот niya_mazova » 14 Окт 2013, 14:27

Ох, много е неприятно, след като спрях тренировки, утихнаха и крампите, но при подновяването им - всичко отначало!
niya_mazova
 
Мнения: 443
Регистриран на: 01 Окт 2013, 16:58

Re: Спиране на крампите = спокоен сън

Мнениеот Harmony » 17 Окт 2013, 11:34

Странното е, че аз се занимавам почти всеки ден с физически упражнения, но никога не съм имала крампи. Естествено по време на тренировка се е случвало да има схващане, но не и по време на сън. Щастлива съм от факта, но се чувствам малко като не в ред :D :D :D
Аватар
Harmony
 
Мнения: 516
Регистриран на: 03 Окт 2013, 13:20

Re: Спиране на крампите = спокоен сън

Мнениеот mamina » 26 Фев 2016, 15:08

Преди години много често ми се случваше да ме стяга някой крак, макар че не съм активно спортувала. Сега продължавам да съм неактивно спортуваща :grin: , но ми изчезнаха крампите. Иди разбери защо. Не съм пила никакви лекарства за това, бях забелязала, че когато ми е много студено на краката, веднага ме заболяваше. Не знам каква е връзката. :grin:
mamina
 
Мнения: 525
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:55

Re: Спиране на крампите = спокоен сън

Мнениеот Neven498 » 14 Мар 2016, 13:20

Аз знам, че трябва да се пият достатъчно течности (т.е. вода) и да не се допуска липса на калий, калции и магнезии (да се ядат ядки, авокадо), а също и витамин D
Аватар
Neven498
 
Мнения: 528
Регистриран на: 30 Мар 2015, 16:07

Re: Спиране на крампите = спокоен сън

Мнениеот iwoni » 14 Мар 2016, 15:15

Тези крампи са адски неприятно и болезнено нещо! Посред нощ ти изкарва ангелите , а също и на спящия до тебе!
iwoni
 
Мнения: 483
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:14

Re: Спиране на крампите = спокоен сън

Мнениеот silver933 » 14 Мар 2016, 15:50

И на мен ми се е случвало, ако са ми студени или намокрени краката - т.е. не в банята, ами от дъжд да речем. Обаче магнезия наистина помага, трябва да се взема, често хората подценяват необходимостта на минералите за организма.
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Спиране на крампите = спокоен сън

Мнениеот Pipilota » 14 Мар 2016, 17:12

тези среднощни схващания са много гадни и на мен ми се е случвало, особено през втората бременност бях откачила, наистина само с витамини и магнезий се оправят нещата, иначе е кошмарно. Не вярвам, че движението може да помогне много, ако проблемът е в липсата на витамините.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Спиране на крампите = спокоен сън

Мнениеот black » 15 Мар 2016, 13:06

В такава ситуация масажът на схванатия крак също много помага.
black
 
Мнения: 441
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:43

Re: Спиране на крампите = спокоен сън

Мнениеот Jully » 15 Мар 2016, 13:55

Моят начин е да си изпъна схванатия крак и да изтърпя секунда, в която на сила отпускам крака си, усеща се силна болка, която минава буквално за секунди и се отпуска мускула.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Следваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта