Кога се правят задължителните профилактични прегледи?

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Кога се правят задължителните профилактични прегледи?

Мнениеот PasDeDeux » 22 Окт 2013, 13:59

Здравейте!

Имам въпроси относно годишните профилактични прегледи. Отдавна съм при моето джипи, но никога не ми е споменавал нищо за това. Здравноосигурена съм и мислих, че има някакъв установен ред за това.

Има ли по-запознати хора с това, за да ми разяснят как се случват тези прегледи? :?:

До колкото съм чувала от мои познати, профилактичните прегледи, не се случват толкова лесно.
Личният ти лекар проверява колко направления имаш издадени на някакъв период от време. Ако са над определена бройка, дори и да пожелаеш, не ти пуска никакви изследвания.
От други пък съм чувала, че има някакъв ред и ако си изпуснал времето за твоя преглед или все още не е дошло времето, отново чакаш.
PasDeDeux
 
Мнения: 423
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:53

Re: Кога се правят задължителните профилактични прегледи?

Мнениеот MollyDolly » 22 Окт 2013, 14:45

Аз до сега само веднъж съм си правила, понеже имах опасение за заболяване, иначе не съм си правила профилактичен преглед. При мен нямаше проблем, т. е. не проверява за направления и т.н. Просто можеш да се обадиш и да попиташ личният си лекар:)
MollyDolly
 
Мнения: 309
Регистриран на: 18 Окт 2013, 12:18

Re: Кога се правят задължителните профилактични прегледи?

Мнениеот djudjanka » 22 Окт 2013, 15:27

А какви изследвания се включват към задължителните профилактични прегледи?
Аватар
djudjanka
 
Мнения: 340
Регистриран на: 26 Окт 2012, 14:12

Re: Кога се правят задължителните профилактични прегледи?

Мнениеот YoLindi » 22 Окт 2013, 22:51

djudjanka написа:А какви изследвания се включват към задължителните профилактични прегледи?

Ако не се лъжа се изследва кръв и за по-възрастните кардиограма, ако не се лъжа, помня, че майка ми беше ходила преди време и май това беше.
YoLindi
 
Мнения: 447
Регистриран на: 02 Окт 2013, 12:28

Re: Кога се правят задължителните профилактични прегледи?

Мнениеот blanshe » 23 Окт 2013, 08:53

Много хубава тема! Мисля, че това вълнува доста хора, тъй като наистина няма информация точно какви изследвания поемат безплатните профилактични прегледи. Сега ми предстои да си направя такива. Ако трябва да бъда честна, не съм си правила досега... Ще си взема направление и ще отида на всичко необходимо. Като разбера как стоят нещата, ще пиша отново, за да дам повече инфо на всички!
blanshe
 
Мнения: 24
Регистриран на: 07 Юни 2012, 09:53

Re: Кога се правят задължителните профилактични прегледи?

Мнениеот lussy » 23 Окт 2013, 10:02

blanshe написа:Много хубава тема! Мисля, че това вълнува доста хора, тъй като наистина няма информация точно какви изследвания поемат безплатните профилактични прегледи. Сега ми предстои да си направя такива. Ако трябва да бъда честна, не съм си правила досега... Ще си взема направление и ще отида на всичко необходимо. Като разбера как стоят нещата, ще пиша отново, за да дам повече инфо на всички!

Най-добре е така - от човек преминал изпитанията!
Но мисля, че не ти трябва направление за подобно нещо, личния ти лекар, трябва да ти ги осигури.
Иначе до колкото помня, в изследванията, са кръв, урина и евентуално кардиограма, както каза YoLindi.
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Кога се правят задължителните профилактични прегледи?

Мнениеот Atanas Kutlev » 23 Окт 2013, 13:45

За здравноосигурени лица профилактичните прегледи са задължителни и се провеждат веднъж годишно. Прегледът и изследванията са безплатни.
Годишният профилактичен преглед за мъже и жени над 18г. включва: изчисляване индекса на телесна маса, психичен статус, изследване на зрението, електрокардиограма, измерване на артериалното кръвно налягане, урината се изследва с тест ленти в кабинета за наличе на белтък, глюкоза, кетонни тела, уробилиноген, билирубин и рН. При наличие на рискови фактори (фамилна обремененост) задължително се изследва концентрацията на кръвна захар в кръвта. При жените над 30г. се проследява на състоянието на млечните жлези, но не с мамография, а чрез палпация (тактилен преглед с ръце). При мъже над 50-годишна възраст се изследва PSA – простатно-специфичен антиген, изследването представлява скрининг за ранно откриване на рак на простатната жлеза.
Друг е въпросът, когато се касае за отговорност към собственото ни здраве! Както всеки от нас знае, повечето хора се обръщат към лекар едва тогава, когато положението е сериозно и няма накъде. Профилактичните прегледи са важни за ранно откриване на редица заболявания (особено туморите), които са лечими, когато са диагностицирани рано.
Atanas Kutlev
 
Мнения: 21
Регистриран на: 18 Фев 2013, 15:39

Re: Кога се правят задължителните профилактични прегледи?

Мнениеот PasDeDeux » 06 Ное 2013, 15:29

Atanas Kutlev написа:За здравноосигурени лица профилактичните прегледи са задължителни и се провеждат веднъж годишно. Прегледът и изследванията са безплатни.
Годишният профилактичен преглед за мъже и жени над 18г. включва: изчисляване индекса на телесна маса, психичен статус, изследване на зрението, електрокардиограма, измерване на артериалното кръвно налягане, урината се изследва с тест ленти в кабинета за наличе на белтък, глюкоза, кетонни тела, уробилиноген, билирубин и рН. При наличие на рискови фактори (фамилна обремененост) задължително се изследва концентрацията на кръвна захар в кръвта. При жените над 30г. се проследява на състоянието на млечните жлези, но не с мамография, а чрез палпация (тактилен преглед с ръце). При мъже над 50-годишна възраст се изследва PSA – простатно-специфичен антиген, изследването представлява скрининг за ранно откриване на рак на простатната жлеза.
Друг е въпросът, когато се касае за отговорност към собственото ни здраве! Както всеки от нас знае, повечето хора се обръщат към лекар едва тогава, когато положението е сериозно и няма накъде. Профилактичните прегледи са важни за ранно откриване на редица заболявания (особено туморите), които са лечими, когато са диагностицирани рано.

Благодаря Ви за подробната информация, която ни дадохте. Със сигурност ще бъде от полза на много от нас. :)
PasDeDeux
 
Мнения: 423
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:53

Re: Кога се правят задължителните профилактични прегледи?

Мнениеот Lyomi » 27 Юни 2016, 13:47

Няколко пъти съм искала да си направя профилактичния преглед, но никога не са ми правили такива изследвания, каквито споменавате :shock: ! Едва ми измерят кръвното, кръвна картина и май с това се изчерпват. Всичко, което го изброявате, при джипито ли се прави? Всяка година си взимам направление за гинеколог за профилактичен, но другите неща? Аз мисля, че и при лекар по вътрешни болести трябва да се мине.
Lyomi
 
Мнения: 296
Регистриран на: 28 Окт 2013, 16:03

Re: Кога се правят задължителните профилактични прегледи?

Мнениеот Rali_hr » 27 Юни 2016, 13:50

Lyomi написа:Няколко пъти съм искала да си направя профилактичния преглед, но никога не са ми правили такива изследвания, каквито споменавате :shock: ! Едва ми измерят кръвното, кръвна картина и май с това се изчерпват. Всичко, което го изброявате, при джипито ли се прави? Всяка година си взимам направление за гинеколог за профилактичен, но другите неща? Аз мисля, че и при лекар по вътрешни болести трябва да се мине.

Ами, кой знае де се прави, ама не се получава, никой не го прави! Никакви изследвания не се правят, да си чула някоя сериозна болест да са я хванали при профилактичен преглед?
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта