Съвети по безопасност на храните при приготвяне на зимнина

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Съвети по безопасност на храните при приготвяне на зимнина

Мнениеот southern_sun » 21 Сеп 2011, 15:09

zimnina_framar.jpg
zimnina_framar.jpg (35.33 KiB) Прегледано 957 пъти
Във връзка с активния сезон по приготвяне на зимнина Българска агенция по безопасност на храните съветва потребители както следва:

Плодовете и зеленчуците да се закупуват от сигурни и регламентирани доставчици и търговски обекти, където се контролира съдържанието на пестициди, нитрити и нитрати;
Основен компонент при приготвянето на зимнина е използването на оцет. За целта е необходимо да се знае, че има два вида оцет: синтетичен и натурален. Синтетичният е непригоден за приготвянето на зимнина. Разпознаването е по наименованието на етикета - само надпис “оцет” е синтетичен, а обозначението “винен” или “ябълков” означава, че е приготвен по класически метод и е подходящ за използване;
Съществуват два основни метода за приготвяне на зимнина – чрез стерилизиране или използването на консерванти. Най-често използваните консерванти са солта и натриевия бензоат, които запазват за няколко месеца качествата на консервирания продукт;
За получаването на качествена и дълготрайна зимнина трябва да се спазва добра текуща хигиена – от измиването на суровите плодове и зеленчуци, недопускане вторично замърсяване по време на приготвянето на продукта и използването на чист амбалаж и здрави капачки. На всички етапи от приготвянето да се използва само питейна вода.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Рискове и ползи на домашната зимнина

Мнениеот d_2 » 07 Окт 2011, 13:57

Изображение
Кисели краставички, домашна лютеница и вкусни туршии – кулинарни „специалитети“, без които мнозина не могат. Приготвянето на зимнина е типично нашенски „обичай“, който има своите привърженици и противници.

С настъпването на есента все по-често ще долавяте аромата на печени чушки и ще чувате тракането на буркани, идващо от малкия консервен комбинат в задния двор на съседа. За едни приготвянето на зимнина е традиция – идеята цялото семейство да се събере и да работи заедно по обща кауза звучи привлекателно за любителите на домашния уют. Други твърдят, че това е останал болезнен навик от годините, когато българинът е гледал рафтовете на магазините празни и се е редял на опашки, за да се домогне до някой продукт. Истината е, че при всяко семейство е различно.

Днес се приготвят значително по-малко буркани със зимнина, отколкото преди. Едни правят само това, което обичат да хапват, други не приготвят, но тайничко се надяват някой ги отмени в тази задача. Класиката обаче остава – печени чушки, доматен сок, кисели краставички, туршии и сладка задължително присъстват в списъка на повечето домакини. Но има и явно изявени противници на приготвянето на зимнина, които също имат своите убедителни аргументи.
Неповторим вкус – нищо не може да се сравни с вкуса на домашно приготвената храна. И макар днес магазините да предлагат изобилие от марки на консервирани продукти, те все още не отговарят напълно на кулинарните предпочитания на българина.
Без консерванти – едно от предимствата на приготвянето на зимнина у дома е, че знаеш какво слагаш в нея. Тези, които си имат градина, се радват на собствена реколта и пълнят бурканите само с екопродукти. Други пазаруват плодове и зеленчуци от познати или внимателно преглеждат зеленчуковите борси, за да не попаднат на ГМО.
По-малко средства – спорен е въпросът дали приготвянето на зимнина у дома излиза по-евтино от купуването на такава от магазина. Факт е обаче, че има рецепти, които не струват скъпо, а като количество излизат много. Такива са например повечето туршии.
Традицията повелява – в някои домове рецептите за зимнина се предават от поколение на поколение. Има тънкости при правенето, които не се разгласяват, а крайният продукт краси празничните трапези и се превръща в нещо, което отличава семейството от останалите.
На една ръка разстояние – дори когато хладилникът е празен, а навън е прекалено студено за „разходки“ до магазина, вкъщи винаги има продукти под ръка, с които да се приготви нещо вкусно за хапване.
Бомбаж – или когато поради един или друг фактор домашната продукция ферментира и вместо вкъщи, отива на боклука. А с нея и всичките усилия, средства, време...
Без разлика в цената – според мнозина приготвянето на зимнина вкъщи струва не по-малко от тази в магазина. Ако се пресметнат токът или газта, които се харчат, продуктите, които са ви необходими, и времето, което ви коства направата, то накрая разликата в цената е минимална или дори несъществуваща. Това провокира много домакини да се откажат от домашната продукция.
Нездравословни храни – според някои диетолози консервираните продукти са нездравословни, тъй като убиват повечето от хранителните качества на плодовете и зеленчуците. Освен това са кисели и солени и често дразнят стомаха.
В магазина има всичко – големите хипермаркети предлагат изобилие от консервирани стоки. Единственото, което се иска от вас, е да изберете. Някои домакини смятат за излишно да губят време за приготвянето на зимнина у дома, след като могат да си купят такава наготово.
От всичките ми самоубийства досега, ти си най-тъпият бръснач, най-засичащият пистолет,най-изветрялата свръхдоза,най-недостатъчно високият етаж...
Аватар
d_2
 
Мнения: 231
Регистриран на: 08 Сеп 2011, 10:45

Re: Съвети по безопасност на храните при приготвяне на зимни

Мнениеот Margo » 08 Окт 2011, 20:46

Абе вредни или не, друго си е да ти запирише на печена чушка :lol:
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Съвети по безопасност на храните при приготвяне на зимни

Мнениеот valiart » 24 Окт 2011, 23:04

Margo написа:Абе вредни или не, друго си е да ти запирише на печена чушка :lol:


Колко много обичам печени чушкиии, направо не е истина. Миналата година направо изядох зимнината на едни приятели. Колото пъти отидем в тях на гости, те извадили печени чушки на масата и аз друго не виждам освен тях. Като си тръгвам пак ме изпращат с по едно бурканче за вкъщи. Направо срам да ме хване колко нещо изядох, аз пък коменсирах с домашното винце и ракийка обаче;) Като съвет по риготвянето на зимнината само мога да кажа Умната и после наздраве и да ви е вкусно! :D
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Съвети по безопасност на храните при приготвяне на зимни

Мнениеот qproin » 25 Окт 2011, 14:19

Вярно е, че в магазина има всичко и далеч не е по-лошо от домашно приготвеното. Може да се вредни ама като натисне злата зима на всеки му се хапва нещо подобно.
qproin
 
Мнения: 669
Регистриран на: 18 Юли 2011, 22:21

Re: Съвети по безопасност на храните при приготвяне на зимни

Мнениеот bojo_kolev » 16 Окт 2013, 16:55

FramarAdmin2 написа:
zimnina_framar.jpg
Във връзка с активния сезон по приготвяне на зимнина Българска агенция по безопасност на храните съветва потребители както следва:

Плодовете и зеленчуците да се закупуват от сигурни и регламентирани доставчици и търговски обекти, където се контролира съдържанието на пестициди, нитрити и нитрати;
Основен компонент при приготвянето на зимнина е използването на оцет. За целта е необходимо да се знае, че има два вида оцет: синтетичен и натурален. Синтетичният е непригоден за приготвянето на зимнина. Разпознаването е по наименованието на етикета - само надпис “оцет” е синтетичен, а обозначението “винен” или “ябълков” означава, че е приготвен по класически метод и е подходящ за използване;
Съществуват два основни метода за приготвяне на зимнина – чрез стерилизиране или използването на консерванти. Най-често използваните консерванти са солта и натриевия бензоат, които запазват за няколко месеца качествата на консервирания продукт;
За получаването на качествена и дълготрайна зимнина трябва да се спазва добра текуща хигиена – от измиването на суровите плодове и зеленчуци, недопускане вторично замърсяване по време на приготвянето на продукта и използването на чист амбалаж и здрави капачки. На всички етапи от приготвянето да се използва само питейна вода.

Защо да си губим времето и енергията, ако ще правим консерви с натриев бензоат, по магазините има на супер сносна цена, в такъв случай. Логиката се губи!
bojo_kolev
 
Мнения: 283
Регистриран на: 01 Окт 2013, 12:35

Re: Съвети по безопасност на храните при приготвяне на зимнина

Мнениеот Kremiliya » 21 Яну 2015, 15:04

И на мен ми се вижда нелогично да използваш неща с химични имена, за да си направиш домашна консерва... :shock:
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Съвети по безопасност на храните при приготвяне на зимнина

Мнениеот rabotnata pchela » 21 Яну 2015, 15:24

На мен ми идва дори в повече да се слага аспирин в туршията и в зимнината като цяло, че камо ли друго, само сол, оцет и захар. Макар че аз и зимнина не правя де хихи :)
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Съвети по безопасност на храните при приготвяне на зимнина

Мнениеот M.Tasheva » 21 Яну 2015, 15:29

Kremiliya написа:И на мен ми се вижда нелогично да използваш неща с химични имена, за да си направиш домашна консерва... :shock:

Лошото е, че на бабите им харесва, защото става бързо, а и е евтино :idea: дори не се сещат, че щом е така вместо да гледат зеленчуци и да правят зимнина ще е същото като да отидат и да си я купят :idea:
M.Tasheva
 
Мнения: 393
Регистриран на: 21 Окт 2013, 13:55

Re: Съвети по безопасност на храните при приготвяне на зимнина

Мнениеот Mon_ton » 21 Яну 2015, 15:39

M.Tasheva написа:
Kremiliya написа:И на мен ми се вижда нелогично да използваш неща с химични имена, за да си направиш домашна консерва... :shock:

Лошото е, че на бабите им харесва, защото става бързо, а и е евтино :idea: дори не се сещат, че щом е така вместо да гледат зеленчуци и да правят зимнина ще е същото като да отидат и да си я купят :idea:

Бабите изобщо не мислят за състава, това е истината. Скоро водих разговор с баба ми, обясних ѝ, че много искам да купя домашни пилета, които тя да отгледат, за да бъдат истински, а тя ми каза " Ти пък, знаеш ли колко пари трябват за антибиотици ?" Аз останах безмълвна. Те не мислят като нас, те гледат крайния продукт и финансовата част от това. За тях не е важното да е здравословно, защото те не осъзнават, че може да бъде отвора за нас, младите, които ще ядем това нещо години наред, а за тях нещата са по-различни, отраснали в чиста среда, яли истинска храна, а ние сега да му мислим и нашите деца...
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Следваща

Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта