Какъв домашен хляб правите и коя е най-сполучливата ви рецепта?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Какъв домашен хляб правите и коя е най-сполучливата ви рецепта?

Мнениеот PasDeDeux » 15 Май 2015, 14:33

Една колежка каза, че е опитвала някаква рецепта за домашен хляб - пълнозърнест със семена, месен на ръка, а не в хлебопекарна и никак не й се е получило.

Понеже видях рецептата и количествата, та нямаше нищо нередно в нея, но не зная какво не се е получило, дали рецептата е несполучлива или продуктите, които е използвала, също не знам :roll:
Аз си представям като краен вариант нещо такова - уханно и адски вкусно, но как да се получи :?: :!:
bread.jpg
bread.jpg (56.5 KiB) Прегледано 1111 пъти
Надявам се да споделите най-сполучливата си рецепта за домашен хляб и да ми кажете какви продукти използвате, т.е. марка брашно или смес от различни брашна, какви семчици добавяте и най-интересно ми е как ги закрепяте върху хляба, аз като правя питки никога не ми се получава :mrgreen:
PasDeDeux
 
Мнения: 423
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:53

Re: Какъв домашен хляб правите и коя е най-сполучливата ви рецепта?

Мнениеот zheleva212 » 15 Май 2015, 14:35

Моята рецепта е много просто, но пак трябва да я погледна, за да не излъжа в пропорциите, но ти какъв хляб искаш да направиш с мая, квас, сода или просто вода и брашно? :D
zheleva212
 
Мнения: 383
Регистриран на: 20 Ное 2013, 16:51

Re: Какъв домашен хляб правите и коя е най-сполучливата ви рецепта?

Мнениеот dejavu » 15 Май 2015, 14:38

В редките случаи, в които правя то е с мая, но не знам защо отхвърлят този вид хляб и се има за нездравословен, лично аз хляб с квас не съм опитвала, нито съм правила, но не мисля, че бих му станала фен :idea:
dejavu
 
Мнения: 413
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:06

Re: Какъв домашен хляб правите и коя е най-сполучливата ви рецепта?

Мнениеот zheleva212 » 15 Май 2015, 14:43

Готово, изрових и рецептата, значи на половин килограм брашно, слагаш 1,5 ч.л. сол, 1 ч.л. захар, едно пакетче мая (суха ползвам тя е 7 гр.) и 1 с.л. зехтин и 320 мл. вода, като след това при месенето отива още брашно, вече си слагаш колкото семки си решиш, но отгоре не ръся, всичко отива вътре, понеже и моите много бързо падат :lol: май номера ставаше с жълтък и след това семките, но не съм го правила, само с курабийките за Великден :idea:
zheleva212
 
Мнения: 383
Регистриран на: 20 Ное 2013, 16:51

Re: Какъв домашен хляб правите и коя е най-сполучливата ви рецепта?

Мнениеот julianne » 15 Май 2015, 14:47

zheleva212 написа:Готово, изрових и рецептата, значи на половин килограм брашно, слагаш 1,5 ч.л. сол, 1 ч.л. захар, едно пакетче мая (суха ползвам тя е 7 гр.) и 1 с.л. зехтин и 320 мл. вода, като след това при месенето отива още брашно, вече си слагаш колкото семки си решиш, но отгоре не ръся, всичко отива вътре, понеже и моите много бързо падат :lol: май номера ставаше с жълтък и след това семките, но не съм го правила, само с курабийките за Великден :idea:

И моята рецепта е подобна, ако не е същата, не я помня, но е също толкова сполучлива като от снимката, така че, PasDeDeux, меси смело и безотговорно и да почерпиш със снимки в тази тема, за съжаление аз още не съм публикувала, но често се храня с гледане :D
julianne
 
Мнения: 404
Регистриран на: 27 Ное 2013, 14:50

Re: Какъв домашен хляб правите и коя е най-сполучливата ви рецепта?

Мнениеот lini_leni » 18 Май 2015, 16:32

Мисля, че няма несполучлив хляб, единственото, което може да ти се обърка е брашното, ако сложиш повечко, то ще стане много степан и твърд :idea:
lini_leni
 
Мнения: 491
Регистриран на: 27 Сеп 2013, 12:03

Re: Какъв домашен хляб правите и коя е най-сполучливата ви рецепта?

Мнениеот gomez123 » 20 Май 2015, 16:55

Напротив, някога стават като тухла, може да убиеш някого с него, затова по-добре си следвай точната рецепта, но забелязвам, че с бяло брашно става хляба доста по-бухнал и мек :idea:
gomez123
 
Мнения: 246
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 11:42

Re: Какъв домашен хляб правите и коя е най-сполучливата ви рецепта?

Мнениеот Pipilota » 21 Май 2015, 09:36

Домашен хляб съм правила само с бяло брашно, харесва ми най-много, става пухкав, мек, ароматен. Опитите ми с пълнозърнесто брашно винаги са провал. :) Хлябът ми го правя с повече продукти - яйца, мляко. Свекър ми прави страхотен хляб само с вода, брашно и мая, но не мога да се справя като него, въпреки опитите ми! :roll:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Какъв домашен хляб правите и коя е най-сполучливата ви рецепта?

Мнениеот mekky » 04 Юни 2015, 08:44

Все още не съм се специализирала, правя си експерименти, но като обобщено е следното: 1-2 супени лъжици олио, 1 равна мярка (тази към машината, моята е Горене) вода, 2 равни мярки и половина пресято брашно (може смес от бяло и Добруджа), 1 равна мяка напълвам с царевично брашно или царевично и ръжено, или царевично и картофено пюре на прах или оризово (става пухкав бял хляб). В рамките на тази мярка може да се сложи 2 супени лъжици овесени ядки от дребните или люспи или брашно от елда или Лимец. От последните ако сложиш много става твърд и на втория ден не е хубав. 3/4 голяма лъжичка (от тази към машината) захар и толкова сол, 1 равна малка лъжичка суха мая (мярката към машината). Всичко в този ред, програма 1 за бял хляб, средно изпичане, малък хляб. Става перфектен, по 3 дни си остава мек, като изстине в найлонова торбичка, разрязан на 2 надълго ( при мене е като кубче). Когато звънне 1 равна лъжица слънчогледови семки, има ги в Била на пакетчета обелени или тиквени но нарязани.
mekky
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Юли 2014, 18:45

Re: Какъв домашен хляб правите и коя е най-сполучливата ви рецепта?

Мнениеот Fancy » 06 Юни 2015, 00:17

mekky написа:Все още не съм се специализирала, правя си експерименти, но като обобщено е следното: 1-2 супени лъжици олио, 1 равна мярка (тази към машината, моята е Горене) вода, 2 равни мярки и половина пресято брашно (може смес от бяло и Добруджа), 1 равна мяка напълвам с царевично брашно или царевично и ръжено, или царевично и картофено пюре на прах или оризово (става пухкав бял хляб). В рамките на тази мярка може да се сложи 2 супени лъжици овесени ядки от дребните или люспи или брашно от елда или Лимец. От последните ако сложиш много става твърд и на втория ден не е хубав. 3/4 голяма лъжичка (от тази към машината) захар и толкова сол, 1 равна малка лъжичка суха мая (мярката към машината). Всичко в този ред, програма 1 за бял хляб, средно изпичане, малък хляб. Става перфектен, по 3 дни си остава мек, като изстине в найлонова торбичка, разрязан на 2 надълго ( при мене е като кубче). Когато звънне 1 равна лъжица слънчогледови семки, има ги в Била на пакетчета обелени или тиквени но нарязани.

Мисля, че имале друга тема за направатаа на хляб в пекарна, но сме благодарни за съветите ;)
Pipilota написа:Домашен хляб съм правила само с бяло брашно, харесва ми най-много, става пухкав, мек, ароматен. Опитите ми с пълнозърнесто брашно винаги са провал. :) Хлябът ми го правя с повече продукти - яйца, мляко. Свекър ми прави страхотен хляб само с вода, брашно и мая, но не мога да се справя като него, въпреки опитите ми! :roll:

А с пълнозърнестия, не може да очакваш да стане така, както с бяло брашно, най-малкото, защото не бухва по същия начин :idea:
Fancy
 
Мнения: 497
Регистриран на: 19 Окт 2013, 11:25

Следваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron