Как реагирате, когато видите някой, че проси?

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

Как реагирате, когато видите някой, че проси?

Мнениеот qwerryyy » 06 Окт 2015, 16:04

Вчера видях една баба, която виждам за 2 път да проси... беше седнала на земята, близо до една атобусна спирка. Минах покрай нея и ми каза, че е гладна, а аз нямах дребни пари и отгоре на всичкото нямам и достатъчно до заплата, та общо взето приложих някаква си стратегия и как да е! :idea: `

kkk.jpg
kkk.jpg (27.46 KiB) Прегледано 924 пъти

Не мисля, че жената беше събрала повече от 30-40 стотинки, имаше и някакви жълти стотинки по 1-2 в ръката ѝ. Купих и закуски и и оставих 1 лев.
Хората подминават, а жената не е циганка, не изглежда никак лоша и с такава благодарност започна да яде! АКо всички хора, които бяха минали покрай нея ѝ бяха дали поне по левче, щеше да е доволна и да има какво да яде поне седмица. :roll:
Защо никой не реагира, защо никой не вади лев от джоба си? Толкова ли ни е свидно да помогнем, толкова ли всичко не е наш проблем? Вие помагате ли на бедни хора, по какъв начин го правите? :roll:
Аватар
qwerryyy
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 24 Фев 2015, 21:03

Re: Как реагирате, когато видите някой, че проси?

Мнениеот mihaella » 06 Окт 2015, 16:09

Не е работата в това, че хората нямат един лев или не искат толкова да се разделят с него, когато става въпрос за добра кауза, работата е в това, че твърде много станаха "болните" и "сакатите", които нямат никаква друга работа, освен да живеят по всевъзможен начин на гърба на хората, веднъж взимайки помощи и втори път на улицата!
Да, когато имам възможност и виждам, че хората наистина имат нужда и аз помагам, за жалост в повечето случаи, предпочитат пари, вместо храна, а това какво ни говори? :cry: :cry:
mihaella
 
Мнения: 77
Регистриран на: 19 Юни 2014, 19:00

Re: Как реагирате, когато видите някой, че проси?

Мнениеот Коцева » 06 Окт 2015, 16:16

Веднъж ми се случи, прибирайки се от работа, една жена (циганка беше, но това няма голямо значение) да ме спре и да ме помоли да й купя хляб. Нямаше как да откажа, отидохме до близкия магазин, но още тогава по отработеното държание по пътя до него ми стана ясно, че така прехранва семейството си, няма значение, когато влязохме в магазина, жената каза на продавачката "Я ми дай три хляба от 70 ст." аз се стъписах в началото, защото имах 2 лева, които ми бяха до заплата :D след това ме попита дали може да вземе кренвирши, ама предвид, че вкъщи не купувам месо, поради други причини, а и нямам грам други пари й отказах... :lol: :lol: :lol:
Смешното беше, че преди седмица я срещнах отново със същата заучена схема, а си е млада жена, не е да кажеш саката, болна, нещо да й има, много ме ядоса фактът, да си призна, идеше ми да я халосам с нещо :lol:
Но така, докато даваме под една или друга форма на тези, които "нямат", то те ще продължават да съществуват по този начин :idea:
Коцева
 
Мнения: 213
Регистриран на: 04 Фев 2014, 17:36

Re: Как реагирате, когато видите някой, че проси?

Мнениеот Lisica » 06 Окт 2015, 17:18

рядко ми се случва да виждам хора, които просят, за радост, но веднъж един дядо ме помоли със сълзи на очите за 1 лев, аз му дадох 5 и той се разрева. Е как да не му дам отново?? Как да не вярвам, че има хора, които наистина са в нужда? старая се ад им помагам с малко, с левче, с два..
Аватар
Lisica
 
Мнения: 1044
Регистриран на: 25 Мар 2015, 09:55

Re: Как реагирате, когато видите някой, че проси?

Мнениеот Pipilota » 07 Окт 2015, 10:51

Не съм виждала циганин в истинска нужда. Всичките са много нагли и наистина изискват от хората да ги изгледат едва ли не и да и са супер нагли! А ти с 2 лева как си им купила 3 хляба! Ама кавко да правиш, няма как да откажеш сякаш, а само си предсатвям как влиза в магазина и почва да заръчва от това и от онова.
Аз давам пари само на възрастни хора, които имат добрина в очите си, а не на опечени лъжци! Не мога да ги оставя, а и се старая да помагам максимално, защото наистина ми е мъчно а и няма да ми навреди на бюджета, ако дам в месеца 2-3 пъти на някой по 2 лева. Но този някой ще има какво да хапне, поне ден.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Как реагирате, когато видите някой, че проси?

Мнениеот Lollipop » 07 Окт 2015, 11:49

Рядко давам пари на някой, който проси, твърде съм предубедена. Давам само и единствено на възрастни хора, не на роми.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Как реагирате, когато видите някой, че проси?

Мнениеот Kaya » 07 Окт 2015, 12:33

Винаги давам пари, просто не мога да подмина, жално ми става, не се знае дали и аз някой ден няма да имам същата нужда и как тогава да очаквам някой да ми даде, след като и аз не съм давала на никой..
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Как реагирате, когато видите някой, че проси?

Мнениеот BeenieGal » 14 Ное 2015, 17:22

Разбира се, че ми става гадно и на мен, но не мисля, че е ок вариантът да давам на всеки в привидно такова положение, случва ми се, но е по-скоро изключение...
Аватар
BeenieGal
 
Мнения: 483
Регистриран на: 03 Окт 2014, 11:18

Re: Как реагирате, когато видите някой, че проси?

Мнениеот Bambaa » 15 Ное 2015, 15:56

Вече никакво внимане не обръщам, спрямо преди, сега осъзнавам, че всеки влачи своя кръст и когато мога помагам, но трябва да почувствам човека или го правя за деца и хора, които виждам, че това наистина им е последният изход
Аватар
Bambaa
 
Мнения: 590
Регистриран на: 30 Апр 2014, 16:28

Re: Как реагирате, когато видите някой, че проси?

Мнениеот rabotnata pchela » 15 Ное 2015, 19:21

Така е не е приятно, но давам, понякога. Избягвам да давам на хора, които привидно ще дадат парите за пиене, просто няма смисъл, да се дава на такива хора.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Следваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron