Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 26 Окт 2011, 16:47

Отговор на въпросите ви към д-р Йорданова, можете да получите в секция "Ендокринология и болести на обмяната"!

Здравейте!

В ежедневието на всеки човек възникват ситуации, в които му е необходим съвет от лекар. Най- добре е консултацията да се осъществи в лекарски кабинет, но в забързаното ни ежедневие това не винаги е възможно. Този сайт дава възможност да получите повече здравна информация.

С тази рубрика ще се опитам да помогна да намерите отговор на вълнуващите Ви въпроси в областта на ендокринологията.

Все повече хора в световен мащаб страдат от захарен диабет, затлъстяването, и остеопороза. Подобри се диагностиката на болести на щитовидната жлеза. Тези и другите заболявания в областта на ендокринологията са обект на мой основен интерес. Ще се радвам да обсъдим въпросите и проблемите, които ви интересуват. Надявам се да ви бъда полезна!

Подробна информация за мен може да откриете на страницата на Фрамар.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот southern_sun » 27 Окт 2011, 11:31

Затлъстяването може ли да бъде в следствие на проблеми с щитовидната жлеза?
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 27 Окт 2011, 17:50

southernsun написа:Затлъстяването може ли да бъде в следствие на проблеми с щитовидната жлеза?



При хора със затлъстяване трябва да се изключи проблем с щитовидната жлеза.
Намалената функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм) може да доведе до повишаване на телесното тегло. Обикновено не се наблюдава високостепенно затлъстяване. Промяната в теглото е само един от симптомите на заболяването и рядко е единствен.
Проблем с щитовидната жлеза може да се изключи лесно с изследване на кръв, което може да Ви пусне личния лекар. Ако имате проблем с килограмите е хубаво да се консултирате с ендокринолог за да се изключи не само хипотиреоидизъм, но и други заболявания, които могат да доведат до покачване на теглото.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот OrHiDeA » 29 Окт 2011, 10:07

Здравейте д-р Йорданова!
Искам да попитам наистина ли витилигото по кожата може да се дължи на заболяване на щитовидната жлеза?
Благодаря!
Аватар
OrHiDeA
 
Мнения: 95
Регистриран на: 03 Апр 2011, 20:48

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 29 Окт 2011, 11:40

OrHiDeA написа:Здравейте д-р Йорданова!
Искам да попитам наистина ли витилигото по кожата може да се дължи на заболяване на щитовидната жлеза?
Благодаря!



Вителигото е кожно заболяване, което може да се открие заедно с автоимунни заболявания. Това е в сила и за автоимунните заболявания на щитовидната жлеза. Такива са тиреоидитът на Хашимото, Базедовата болест. Затова при пациенти с вителиго се препоръчва изследване на антитела срещу щитовидната жлеза и хормонални изследвания, за изключване на тиреоидно заболяване.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот timeil » 30 Окт 2011, 17:15

Здравеите Др.Йорданова.

Обръщам се към Вас,защото имам ендокринологично заболяване . Студен възел на Щж. диагностициран много отдавна.
Имам ицидентни нощни изпотявания от около една година насам проявяват се през есента ,зимата и пролетта ,през лятото нямам. Нямам симптоми на настинка ,хрема или грип.нямам висока Т.
Също така имам някаво претупване на сърцето и сърцебиене,те също не са постоянни.

Хормоните на ЩЖ са ми в норма ТСХ, Фт4,Фт3. ТАТ ми е завишен ,но МАТ ми е в норма. Правила съм и тестове за Хепатит-А,Б,С,-отрицателни. Спин-отрицателен. Херпес тип2, токсоплазмоза -отрицателни. Правила съм кръвна захар -в норма ,трикратния тест за инсулинова резистентност -в норма / този тест е правен преди 2 години ,другите преди месец/. Тези иследвания съм правила по друг повод-инвитро. Нямам затлъстяване и не съм слаба . репродуктивните ми хормони -в норма.

Дали нямам някава хипоглекимия или друго свързано с ендокринологията което да предизвиква това . какви иследвания други мога да си напеавя .

Много Благодаря ,ако проблемът ми не е свързан с ендокринологията се извинявам и Ви моля поне да ме насочите към какъв друг специалист да се насоча.
Благодаря и Успешен ден.
timeil
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Окт 2011, 15:59

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 30 Окт 2011, 23:20

timeil написа:Здравеите Др.Йорданова.

Обръщам се към Вас,защото имам ендокринологично заболяване . Студен възел на Щж. диагностициран много отдавна.
Имам ицидентни нощни изпотявания от около една година насам проявяват се през есента ,зимата и пролетта ,през лятото нямам. Нямам симптоми на настинка ,хрема или грип.нямам висока Т.
Също така имам някаво претупване на сърцето и сърцебиене,те също не са постоянни.

Хормоните на ЩЖ са ми в норма ТСХ, Фт4,Фт3. ТАТ ми е завишен ,но МАТ ми е в норма. Правила съм и тестове за Хепатит-А,Б,С,-отрицателни. Спин-отрицателен. Херпес тип2, токсоплазмоза -отрицателни. Правила съм кръвна захар -в норма ,трикратния тест за инсулинова резистентност -в норма / този тест е правен преди 2 години ,другите преди месец/. Тези иследвания съм правила по друг повод-инвитро. Нямам затлъстяване и не съм слаба . репродуктивните ми хормони -в норма.

Дали нямам някава хипоглекимия или друго свързано с ендокринологията което да предизвиква това . какви иследвания други мога да си напеавя .

Много Благодаря ,ако проблемът ми не е свързан с ендокринологията се извинявам и Ви моля поне да ме насочите към какъв друг специалист да се насоча.
Благодаря и Успешен ден.


Уважаема госпожо,
Трудно ми е да отговоря каква е причината за изпотяването Ви. От посочените от Вас изследвани мога да кажа, че не се дължи на проблем с щитовидната жлеза. Доколкото разбирам нямате захарен диабет и не приемате антидиабетна терапия, така че хипогликемия е много малко вероятна.
Изпотяването може да се дължи на много заболвания, включително и ендокринни. Може да се дължи и на консумация на храни и напитки. При част от хората има и генетично предразположение.
Първата стъпка е да се изключи инфекция. Обърнете се към личния си лекар да Ви пусне изследване на кръв- СУЕ, ПКК, креатинин, билирубин, чернодробни маркери и урина(може би сте направили част от изследванията и Ви е необходимо обобщение на резултатите). В зависимост от резултатите от изследванията и след подробен разпит за други оплаквания ОПЛ ще Ви насочи към необходимите специалисти.
Аз искам да Ви обърна внимание на проблема с щитовидната жлеза. Възел, особено при млад човек изисква по-задълбочено изследване и редовно наблюдение или радикално лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Д-р Стелла Йорданова - висок холестерол

Мнениеот Dia » 31 Окт 2011, 10:27

Здравейте, д-р Йорданова,
Моят проблем е следният. На 25 години съм, 163см, 56кг., жена. От 3 години имам доста висок холестерол - 7,9. Посещавала съм двама специалисти по ендокринология, тъй като сметнах, че тези нива на холестерол при моя активен начин на живот и рационално хранене са недопустими. Първият път ми направиха ехографско изследване и лекарят заключи, че имам, както се изрази той - "скрит тиреоидизъм". TSH беше в норма. Имах промени в TAT и MAT. Отчете леко възпаление на жлезата.
Вторият ендокринолог изследва само TSH и заключи, че нямам проблеми с жлезата и високият ми холестерол е наследствен, тъй като и родителите ми имат. Също така ми каза, че не може да ми предпише лекарства за холестерола, докато не стана на 40.
От доста време получавам спазъм в гърлото, който ме провокира да опитам да изкашлям нещо. Също така не мога да нося блузи с висока яка, защото чувствам, че се задушавам. Често имам сърцебиене и пърхащо неприятно чувство в областта на сърцето. Изключително нервна и раздразнителна съм.
Тревожен ли е високият ми холестерол преди 40-годишна възраст? Може ли да се дължи на проблеми с щитовидната жлеза и бихте ли препоръчали някакви допълнителни изследвания.
Поздрави!
Аватар
Dia
 
Мнения: 47
Регистриран на: 27 Сеп 2011, 09:49

Re: Д-р Стелла Йорданова - въпроси от област ендокринология

Мнениеот zizu » 31 Окт 2011, 12:59

Здравейте,

Бих искала да попитам каква е максиналната доза Еутирокс на ден на кг тегло при възрастни (Хашимото)? Наясно съм, че дозата се прилага индивидуално и на база проведени изследвания. Интересува ме дали има максимум, който не следва да бъде надвишаван? Намирам информация за средна доза 1.7 mcg/kg/ден, но не съм сигурна дали това важи и при еутирокс и каква може да бъде максималната?

Благодаря ви!
Лек ден!
zizu
 
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Окт 2011, 12:47

Re: Д-р Стелла Йорданова - висок холестерол

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 31 Окт 2011, 19:59

Dia написа:Здравейте, д-р Йорданова,
Моят проблем е следният. На 25 години съм, 163см, 56кг., жена. От 3 години имам доста висок холестерол - 7,9. Посещавала съм двама специалисти по ендокринология, тъй като сметнах, че тези нива на холестерол при моя активен начин на живот и рационално хранене са недопустими. Първият път ми направиха ехографско изследване и лекарят заключи, че имам, както се изрази той - "скрит тиреоидизъм". TSH беше в норма. Имах промени в TAT и MAT. Отчете леко възпаление на жлезата.
Вторият ендокринолог изследва само TSH и заключи, че нямам проблеми с жлезата и високият ми холестерол е наследствен, тъй като и родителите ми имат. Също така ми каза, че не може да ми предпише лекарства за холестерола, докато не стана на 40.
От доста време получавам спазъм в гърлото, който ме провокира да опитам да изкашлям нещо. Също така не мога да нося блузи с висока яка, защото чувствам, че се задушавам. Често имам сърцебиене и пърхащо неприятно чувство в областта на сърцето. Изключително нервна и раздразнителна съм.
Тревожен ли е високият ми холестерол преди 40-годишна възраст? Може ли да се дължи на проблеми с щитовидната жлеза и бихте ли препоръчали някакви допълнителни изследвания.
Поздрави!


Здравейте уважаема г-це/г-жо,
Аз ще започна с проблема с щитовидната жлеза. От посочените от Вас факти има голяма веротност да се касае за тиреоидит на Хашимото. Ще Ви препоръча отново да изследвате ТСХ и МАТ и да се консултирате с ендокринолог, който да направи ехография на щитовидната жлеза и на базата на получените резултати да прецени дали се касае за това заболяване.
При намалена функция на щитовидната жлеза в голям процент от пациентите се наблюдава повишаване на липидите. От цитираните от Вас изследвания, при Вас няма хипотиреоидизъм.
Има наследствени форми на хиперлипидемии. Лечението на такива пациенти зависи от типа на нарушенията, т.к. по-голяма част от тях са свързани с повишен атерогенен риск. За преценка на лечението са Ви необходими по-подробни изследвания- цялостен липиден профил, чернодробни ензими. При използване на антилипемични медикаменти е необходимо да използвате сигурна контрацепция и не трябва да забременявате. Като имате предвид това и след като си направите необходимите изследвания се консултирайте с ендокринолог и решете, дали ще използвате такива медикаменти. Алтернатива могат да бъдат хранителни добавки. На пазара има много и най- различни. Изборът им също зависи от типа на нарушението.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта