Какво да направя със старите икони?

Полезни съвети и практични идеи за дома и градината

Re: Какво да направя със старите икони?

Мнениеот веселказасмяна » 17 Яну 2017, 14:41

Локумът написа:
exotic написа:Аз бих ги запазила, ако не мога да ги подаря. Не бих могла да ги изхвърля или изгоря. Според мен е светотатство да се гори икона, дори и поради причина да не попадне в скверни ръце.

Как се пазят 30 икони, без историческа или колекционерска стойност? До колкото разбирам, повечето са евтини картинки и плакати в рамка, което не ги прави безполезни от религиозна гледна точка, но надали някой ще иска да си вземе такова за вкъщи, да заема място. Трябва да има решение, но явно всъщност няма. В кашон в килера и чиста съвест и това е, няма друго решение, явно. Или някой възрастен набожен човечец, ако ги иска.


Такива на картинки и от изрезки не са икони. Истинската икона си е изографисана или дърворезба, или на камък.
веселказасмяна
 
Мнения: 295
Регистриран на: 24 Сеп 2014, 12:43

Re: Какво да направя със старите икони?

Мнениеот Rali_hr » 17 Яну 2017, 15:07

веселказасмяна написа:Такива на картинки и от изрезки не са икони. Истинската икона си е изографисана или дърворезба, или на камък.

Мисля, че ако си беше направила труда да прочетеш какво съм написала, нямаше да обясняваш какво е икона. Кажи ми какво е името за това, защото главно такива неща имам у дома, с изключение на няколко други неща, направени от не знам си какво, за което също нямам име. Както съм написала те нямат стойност , освен стойността, която може да има един вярващ към образа на светеца, който е изобразен. Никъде не съм претендирала, че това са ИКОНИ с претенциите на икона от църква. Докато не се появи някой компетентен, да обяснява колко е над нещата, не може значи! Реално , не ми даваш никаква помощ по въпроса, освен да разебрем колко си начетена. Ами благодаря, много ми помогна!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Какво да направя със старите икони?

Мнениеот gomez123 » 17 Яну 2017, 16:37

След като са картинки и някакви такива подобия, значи не могат да се считат изобщо за икони и няма дилема тука. То отговорът си е подсказан, само трябва да помисли малко човек, а не само да обяснява кой какъв се показва :lol: . Друг щеше да е казуса, ако беше зарината от истински икони, тогава наистина да се чуди човек :mrgreen: .
gomez123
 
Мнения: 246
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 11:42

Re: Какво да направя със старите икони?

Мнениеот Pipilota » 17 Яну 2017, 16:44

каква е разликата, нали пак са имали стойност за бабата, пак имат светец, който е изобразен, малко или много носещ нещо в образа си. За мен би било еднакво трудно да изхвърля икона или картинка/ лист, сложени грижливо в рамка и прибрани, защото баба ми го е смятала за ценно.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Какво да направя със старите икони?

Мнениеот analizatorka » 18 Яну 2017, 10:20

Моите баба и дядо и те имат такива, сами са си ги направили и си стоят по стените, не сме ги пипали. Но са 3-4, не са цял кашон. Сигурно като правят ремонт нашите ще ги хвърлят.
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Предишна

Назад към За дома – съвети и идеи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта