Витамин С и неговите действия

Витамини и минерали, диетични и други храни - всичко, което допринася за добрия външен вид и перфектно здраве.

Витамин С и неговите действия

Мнениеот bubulina » 23 Ное 2011, 12:42

За съжаление много хора се отнасят пренебрежително към приема на витамин Ц, а и не само. В случаите, когато страдаме от някакво вирусно заболяване все по-често се прибягва към антибиотиците, но има толкова начини с които можем да подобрим нашата имунна система и да се справим с вирусите без приема на различни антибиотици, а само с приема на повече Витамин Ц.

На първо място той подобрява дейността на белите кръвни телца, които от своя страна имат функцията да откриват, разрушават и изяждат вирусите, бактериите и раковите клетки.

Белите кръвни телца на хора, които приемат витамин С в порядъка на 2 до 3 гр дневно се отличават със значително по-голяма активност.

Витамин С е изключително важен оксидант. От своя страна той усилва действието на други антиоксиданти като всеизвестните ни витамини А и Е.

Може да се твърди, че тези три витамина са жизненоважни един за друг (имат синергична връзка), понеже всеки от тях има свойството да усилва и подпомага значително действието на другите два.

Много важна роля има по отношение на мозъка. Той го поддържа, като го предпазва от кислородна недостатъчност.

След изследвания най-високи концентрации на витамин С в човешкото тяло са били откривани в нервната тъкан, което показва, че тази част на тялото има най-голяма нужда от него.

Преди години са били проведени опити, които са разкрили, че витамин С, А и селен са в състояние да предотвратят развитието на ракови клетки.

А вие приемате ли Витамин С в достатъчни дози?
bubulina
 
Мнения: 292
Регистриран на: 11 Апр 2011, 14:40

Re: Витамин С и неговите действия

Мнениеот Forman » 23 Ное 2011, 15:57

bubulina написа:За съжаление много хора се отнасят пренебрежително към приема на витамин Ц, а и не само. В случаите, когато страдаме от някакво вирусно заболяване все по-често се прибягва към антибиотиците, но има толкова начини с които можем да подобрим нашата имунна система и да се справим с вирусите без приема на различни антибиотици, а само с приема на повече Витамин Ц.

На първо място той подобрява дейността на белите кръвни телца, които от своя страна имат функцията да откриват, разрушават и изяждат вирусите, бактериите и раковите клетки.

Белите кръвни телца на хора, които приемат витамин С в порядъка на 2 до 3 гр дневно се отличават със значително по-голяма активност.

Витамин С е изключително важен оксидант. От своя страна той усилва действието на други антиоксиданти като всеизвестните ни витамини А и Е.

Може да се твърди, че тези три витамина са жизненоважни един за друг (имат синергична връзка), понеже всеки от тях има свойството да усилва и подпомага значително действието на другите два.

Много важна роля има по отношение на мозъка. Той го поддържа, като го предпазва от кислородна недостатъчност.

След изследвания най-високи концентрации на витамин С в човешкото тяло са били откривани в нервната тъкан, което показва, че тази част на тялото има най-голяма нужда от него.

Преди години са били проведени опити, които са разкрили, че витамин С, А и селен са в състояние да предотвратят развитието на ракови клетки.

А вие приемате ли Витамин С в достатъчни дози?

Това съвсем не е така, преди за предприема каквото и да е лечение аз винаги пробвам първо с витамин С. Усетя ли, лек дискомфорт пия витамин в ударни дози. Понякога се повлиява, но понякога се налага да подсиля с аспирин или нещо сгряващо.
Аватар
Forman
 
Мнения: 199
Регистриран на: 16 Ное 2011, 09:46

Re: Витамин С и неговите действия

Мнениеот valiart » 23 Ное 2011, 16:39

И аз в момента пия витамин С. Просто профилактично. Ожаднея ли хоп и една таблетчица глътвам.
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Витамин С и неговите действия

Мнениеот micky » 08 Мар 2012, 16:14

Аз съм пробвала един метод за пресичане на настинката. Веднага щом усетя, че отивам на разболяване пия по 10 витамин цета. Мисля, че върши работа, поне при мен :)
micky
 
Мнения: 108
Регистриран на: 20 Сеп 2011, 08:48

Re: Витамин С и неговите действия

Мнениеот bubulina » 13 Мар 2012, 17:20

А някой знае ли какъв е максималният дневен прием на Витамин Ц, при деца и възрастни.
bubulina
 
Мнения: 292
Регистриран на: 11 Апр 2011, 14:40

Re: Витамин С и неговите действия

Мнениеот borislav.bo » 19 Мар 2012, 13:42

Обикновено приемът от възрастни е от 100 до 300 мг. дневно, а за деца – от 20 до 100 мг. Това са препоръчатилените дози, при настинка и заболявания, дневните нужди се увеличават. Интересен е фактът че пушачите също трябва да приемат по-долеми дози, поради причината че всяка цигара разрушава от 25 до 100 мг. от витамина в тялото. ;)
borislav.bo
 
Мнения: 96
Регистриран на: 03 Юни 2011, 22:28

Re: Витамин С и неговите действия

Мнениеот eli » 27 Мар 2012, 17:16

Хмм. лошо, значи аз като пушач, би трябвало да приемам повечко витамин Ц. А дали се отнася само за Ц или и за другите витамини важи?
Аватар
eli
 
Мнения: 362
Регистриран на: 29 Мар 2011, 22:55

Re: Витамин С и неговите действия

Мнениеот tochica » 11 Май 2012, 14:32

Никога не съм пила витамини профилактично, единствено докато бях бременна пиех тези, изписани ми от наблюдаващата гинеколожка. Витамин С винаги си имам вкъщи и ако забележа, че се "подквасвам" изпивам една ударна доза от 5 витаминчета и един аспирин - действа безотказно :roll: За малката купувам Витамин С, течен на ампулки и по същия начин й давам, но по 1/2 ампулка за деня. Капя й и в нослето при хрема - съвет от нашата педиатърка.
tochica
 
Мнения: 40
Регистриран на: 10 Май 2012, 15:24

Re: Витамин С и неговите действия

Мнениеот mimeto » 11 Май 2012, 14:54

И аз да споделя за едно действие на витамин С, за което съм сигурна, че много малко от вас знаят ;) Бях със светло кестенява коса - лешник, страхотен цвят. В ученическите години се направих на кичури и поставих началото на ежемесечно третиране на косата с бои, фиксатори за цвят и всякакви от сорта. Първо бяха руси, след това сложих и червени - много ми отиваше с два цвята кичури между другото :mrgreen: Хубаво, обаче русите кичури взеха много да се изтощават, въпреки, че фризьорката ми ги боядисваше само в корените. Направих си косата шоколадово кестеняво, омръзна ми и я боядисах с цвят касис, и така докато не стигнах до черния цвят... Правих няколко начина да изсветля цвета без да използвам обезцветители, но не се получи. Поразрових се малко и открих следната невероятна рецепта - счукват се 40 таблетки Витамин С и се добавят към бебешки шампоан за коса. Нанася се на цялата коса и след 1 час косата се измива... Трябва да ви кажа, че още от първия път косата ми изсветля :roll: Сега съм си с моя цвят и да не се заричам, но никога повече няма да се боядисам в черно...
mimeto
 
Мнения: 57
Регистриран на: 26 Апр 2012, 15:25

Re: Витамин С и неговите действия

Мнениеот marto » 30 Май 2012, 07:02

micky написа:Аз съм пробвала един метод за пресичане на настинката. Веднага щом усетя, че отивам на разболяване пия по 10 витамин цета. Мисля, че върши работа, поне при мен :)

Винаги се опитвам да съчетавам приема на витамини с консумацията на пресни плодове и зеленчуци, макар че в тях концентрацията е много по-ниска. Витамините не могат да заместят здравословното хранене, а храната подпомага по-доброто им усвояване от организма.
Витамин С не може да се образува в човешкия организъм, затова е необходимо да го приемаме с храната или под формата на таблетки. Не знам дали знаете, но шипките са с най-високо съдържание на витамин С, а именно 1250 мг на 100 г. Ако искате да си набавите този жизнено важен витамин е хубаво да си хапвате ягоди, карфиол, чушки, картофи, моркови и други, но задължително пресни, плодове и зеленчуци, тъй като термичната обработка разрушава голяма част от витамините. Цитрусовите плодове съдържат само 50 мг на 100 г плод, но въпреки това не се отказвайте от тях.
marto
 
Мнения: 42
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:39

Следваща

Назад към Хранителни добавки и биопродукти

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта