Д-р Ален Петров - коремна хирургия и онкология

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Д-р Ален Петров - коремна хирургия и онкология

Мнениеот Dr Alen Petrov » 10 Авг 2012, 20:50

Reason написа:Здравейте д-р Петров,
Питането ми е малко особено и за това ще се опитам да внеса първо малко разяснения и защо всъщност се интересувам.
Чудя се откъде да започна, но като цяло ме интересува как влияе креатинина върху бъбреците. В какъв смисъл е питането? Четох предостатъчно статии за креатинина и че увеличаването му е показател за евентуални проблеми с бъбреците, т.е. че бъбреците евентуално не могат да се справят с отчистването му. Последва излседване за креатининов клиърънс, диализа и т.н. Това ми е ясно. Не ми е ясно, обаче какво става, ако нивото на креатинина се повиши вследствие не на лоша работа на бъбреците, а поради приемането на хранителна добавка креатин монохидрат? Известно е и е доказано, че приемането на креатин монохидрат води до разпадането на част от него в организма до креатинин. Това дори и фирмите за хранителни добавки си го признават. Опасно ли е едно такова изкуствено повишаване на креатинина в организма и ако да по какъв начин по-точно?
Защо е това питане? Много просто:
1) До колкото ми е известно фирмите за хранителни добавки не са задължени както фармацевтичните фирми да подлагат на дългосрочни (10 г., ако не се лъжа) тестове за безопастност на продуктите им.
2) Никъде по опаковките на хранителни добавки като креатин монохидрат или такива съдържащи креатин не е описано, че биха могли да навредят на здравето.
3) До колкото ми е известно до сега са провеждани двугодишни тестове с плъхове, от които уж при активни плъхове нямало проблем. Мен това изобщо не ме успокоява.
4) Преди 3 години приемах креатин монохидрат както е описано на етикета на съответната хранителна добавка, при което след около 2 месеца ми се появиха болки в десния бъбрек. Ходих на лекари, правиха ми изследвания, снимки, но единствено ми предписаха "no spa" (голяма глупост)... Тези болки продължиха около 2 години. Накрая реших да пробвам едно чайче на д-р Ламбрев за бъбреци и да чукна на дърво от година нямам никакви проблеми. Да добавя, че изобщо не водя заседнал начин на живот. От 5 години ходя на фитнес по 5 пъти в седмицата. Така, че варианта за плъховете ми се вижда абсурден.
5) Дразнят ме два факта
- защо не се задължават фирмите производители на хранителни добавки да провеждат по-задълбочени изследвания както фармацевтичните компании преди да си пуснат продуктите на пазара? Защо министерствата на здравеопазването допускат подобни, неизследвани продукти да попадат на пазара?
- толкова ли е трудно при доказано вредно влияние на даден продукт съответната фирма да си понесе санкциите и да бъде принудена да изпише на етикетите си "Продуктът може да бъде опасен за вашето здраве"?
Това разбира се са риторични въпроси, но са зададени с цел да разберете от какво негодувам. :)

Тук задавам само конкретния въпрос - опасен ли е креатинина за бъбреците и ако да има ли някъде, където да се прочете доказателствен материал, клинично доказан?



Здравейте,
Съжалявам, но не мога да ви дам контретен отговор на вашите въпроси, понеже не съм компетентен в тази област. Мога да ви посъветват да се консултирате със специалист нефролог за професионално мнение и съвет.
Хубав ден!
Dr Alen Petrov
 
Мнения: 73
Регистриран на: 27 Дек 2011, 16:15

Re: Д-р Ален Петров - коремна хирургия и онкология

Мнениеот Dr Alen Petrov » 10 Авг 2012, 21:02

liliplam написа:dobar den izviniavam se pradvaritelno za tova 4e ne pisha na kiriliza .
waprosa mi e svarzan s basha mi toi e na 64g. i skoro mu otkriha polipi na debeloto 4ervo i i tumorno obrazovanie okolo 5-6 sm sled rezultatite na biopsiata izleze 4e tumora e zloka4estven.na 25.07.2012 go operiraha operaziata be dosta tejka kogato sa go otvorili sa otkrili vtori tumor s po golemi razmeri. v momenta toi se vazstanoviava konzite sa mu premahnati no mu se poiavi slednia problem 4esto go napava da hodi po goliama nujda ima 4esti izhojdania prez polovin 4as poniakoga e samo napani ,pri pregleda toi e spodelil s lekuvashtia si lekar za problema ,toi mu e otgovoril kazal 4e pri niakoi hora se polu4ava taka no no toi se pritensiava i ne se 4uvstva komfortno.kakvo e vasheto mnenie.drugia mi vapros e uda4no li e da se davat niakavi imunostimulatori na bilkova osnova kato naprimer kolastra ,aloe vera geristan ili neshto podobno
p.s.-zabravih da spomena 4e rezultatite ot biopsiata seld oparaziata ne sa izliazli vse oshte i v momenta ne znae dali shte mu se provejda drugo le4enie ,blagodaria vi pradvaritelno za otgovora


Здравейте,
Ами неговия лекар е бил прав. При такива операции особено когато тумора е много ниско разположен, се случват такива неща, понеже по време на операцията се засягат мускулите (сфинктерите) и инервацията. Обикновено с времето се възстановяват пациентите и се регулират позивите и дефекацията. Не трябва да се притеснява, ще отмине, все пак е била скоро операцията както разбирам и още не е възстановен напълно.
Що се отнася за втория Ви въпрос може да приема билкови препарати, но все пак е удачно след като решите какъв препарат да приема да се консултирате предварително, да се види състава, за да не би някой от съставките на препарата да са противопоказани при злокачествени заболявания. Ако имате още въпроси с удоволствие ще ви отговарям!
Хубав ден!
Dr Alen Petrov
 
Мнения: 73
Регистриран на: 27 Дек 2011, 16:15

Re: Д-р Ален Петров - коремна хирургия и онкология

Мнениеот liliplam » 11 Авг 2012, 00:24

blagodaria vi mnogo za otgovora.
bihte li poso4ili ako ne e problem kakvi hrani da konsumira kato sa go izpisali ot bolnizata sa mu kazali 4e moje da konsumira vsi4ko samo da ne e parjeno i pikantno, ima li niakakv po spezialen hranitelen rejim sled tozi vid operazii.blagodariavi za otgovorite otnovo
liliplam
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Апр 2012, 13:58

Re: Д-р Ален Петров - коремна хирургия и онкология

Мнениеот жизел » 11 Авг 2012, 21:29

Здравейте!Бях на 15 годишна възраст, играех на леглото с кученцето си (около 4 кг. тежко) и то в играта със сила стъпи централно на лявата ми гърда. Страшно ме заболя но ми мина, а в резултат на следващия ден забелязах че гърдата ми се е деформирала ( по-увиснала от другата и ареолата е сравнително по-разтегната ). Дълго време от срам не казах на никой докато веднъж в страха си да не е рак казах на личната си лекарка и тя ми каза, че няма за какво да се притеснявам и че може да се поправи чрез пластична операция. Не съм заможна и не съм направила нищо по въпроса. Сега след 11 години съм бременна (не планувано) и ми е притеснено дали ще мога да кърмя и дали изобщо да кърмя. Казах за проблема ми на АГ при която ходя и тя ми каза само , че сега не мога да ида на мамограф (което отлично знам...) и че ще мога да кърмя...ама тона и ми се стори доста несигурен. Въпроса ми е да почна ли да приемам някакви хапчета, понеже ми казаха, че имало такива за да не кърмя. Дали са се прекъснали каналчетата до зърното и за това да ми е увиснала така гърдата...и ако е така то няма ли да се появят редица проблеми с гърдата ми като няма от къде да излезе млякото...
жизел
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Авг 2012, 21:26

Re: Д-р Ален Петров - коремна хирургия и онкология

Мнениеот Dr Alen Petrov » 12 Авг 2012, 21:55

liliplam написа:blagodaria vi mnogo za otgovora.
bihte li poso4ili ako ne e problem kakvi hrani da konsumira kato sa go izpisali ot bolnizata sa mu kazali 4e moje da konsumira vsi4ko samo da ne e parjeno i pikantno, ima li niakakv po spezialen hranitelen rejim sled tozi vid operazii.blagodariavi za otgovorite otnovo


Здравейте,
няма особен хранителен режим. Захранването трябва да става постепенно, отначало с по течно-кашави храни, супи и др. и постепенно да се разширява диетата. Трябва да се избягват пържени, пикантни храни и също трудно смилаемите и газообразуващите храни като бобовите растения. В общи линии може да се консумира всичко но в умерени количества.
Хубав ден!
Dr Alen Petrov
 
Мнения: 73
Регистриран на: 27 Дек 2011, 16:15

Re: Д-р Ален Петров - коремна хирургия и онкология

Мнениеот Dr Alen Petrov » 12 Авг 2012, 22:10

жизел написа:Здравейте!Бях на 15 годишна възраст, играех на леглото с кученцето си (около 4 кг. тежко) и то в играта със сила стъпи централно на лявата ми гърда. Страшно ме заболя но ми мина, а в резултат на следващия ден забелязах че гърдата ми се е деформирала ( по-увиснала от другата и ареолата е сравнително по-разтегната ). Дълго време от срам не казах на никой докато веднъж в страха си да не е рак казах на личната си лекарка и тя ми каза, че няма за какво да се притеснявам и че може да се поправи чрез пластична операция. Не съм заможна и не съм направила нищо по въпроса. Сега след 11 години съм бременна (не планувано) и ми е притеснено дали ще мога да кърмя и дали изобщо да кърмя. Казах за проблема ми на АГ при която ходя и тя ми каза само , че сега не мога да ида на мамограф (което отлично знам...) и че ще мога да кърмя...ама тона и ми се стори доста несигурен. Въпроса ми е да почна ли да приемам някакви хапчета, понеже ми казаха, че имало такива за да не кърмя. Дали са се прекъснали каналчетата до зърното и за това да ми е увиснала така гърдата...и ако е така то няма ли да се появят редица проблеми с гърдата ми като няма от къде да излезе млякото...


Здравейте,
За да се отговори с точност дали са прекъснати каналчетата, трябва да се направи специално изследване, но в момента не е възможно да се направи. Въпреки това силно се съмнявам, че имате такова прекъсване, но все пак не мога да съм 100 % сигурен.
При жените по принцип едната гърда е по увиснала от другата и при вас може да е само това и да нямате никакъв проблем. Що се касае за кърменето, не трябва да ви притеснява нищо, ако имате желание да кърмите дори и с тази гърда да не можете имате друга гърда, на която нищо и няма и от нея можете да кърмете.
Хубав ден!
Dr Alen Petrov
 
Мнения: 73
Регистриран на: 27 Дек 2011, 16:15

Re: Д-р Ален Петров - коремна хирургия и онкология

Мнениеот Ina Plamenova » 26 Авг 2012, 13:32

Здравейте!
Оперирана съм преди 4 години от апандесит и от тогава постоянно си имам болки в областа на операцията, но от преди няколко месеца болките станаха по не търпими... При натоварване и при вдигане на тежко ме боли най-много, понякога и кракът ме боли. Помогнете ми, дайте ми съвет !! Благодаря предварително !
Ina Plamenova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Авг 2012, 13:27

Re: Д-р Ален Петров - коремна хирургия и онкология

Мнениеот Dr Alen Petrov » 28 Авг 2012, 23:31

Ina Plamenova написа:Здравейте!
Оперирана съм преди 4 години от апандесит и от тогава постоянно си имам болки в областа на операцията, но от преди няколко месеца болките станаха по не търпими... При натоварване и при вдигане на тежко ме боли най-много, понякога и кракът ме боли. Помогнете ми, дайте ми съвет !! Благодаря предварително !



Здравейте,
Хубаво е да отидете на преглед да се види дали няма някакъв проблем в областта на операцията. Можете да пробвате с медикаменти от рода на нестероидните противовъзпалителни средства като ибупрофен, диклофенак, кетопрофен, нимезилулид и др., но след като ви прегледа хирург и прецени, че няма проблеми с операцията.
Хубав ден !!!
Dr Alen Petrov
 
Мнения: 73
Регистриран на: 27 Дек 2011, 16:15

Re: Д-р Ален Петров - коремна хирургия и онкология

Мнениеот васкопраско1 » 29 Авг 2012, 20:33

Здравейте, майка ми е болна от тежка форма на сарком на Капоши. Краката и са в големи струпове с размер на голям орех, кожата и е лилава.Отскоро я взех в къщи, защото има нужда от грижи и е трудно подвижна.На 82 г. е.Вчера си нарани крака и от него обилно тече невероятно зловонна течност. Понеже знам, че саркома на Капоши се причинява от херпесен вирус, въпроса ми е- Заразно ли е заболяването, как се пренася и какви мерки трябва евентуално да взема за да предпазя семейството си? Въпросната зловонна течност представлява ли опасност?Предполагам, че ще предложите да се консултира с личния си лекар, но към местните ни "специалисти" имам големи резерви.Все пак години наред я лекуваха от разширени вени, въпреки характерните струпове и лилава кожа...Чак когато я пратиха за операция/ за разширени вени/ в Пловдив, смаяха докторите с диагнозата си.
васкопраско1
 
Мнения: 1
Регистриран на: 29 Авг 2012, 20:07

Re: Д-р Ален Петров - коремна хирургия и онкология

Мнениеот Dr Alen Petrov » 30 Авг 2012, 21:34

васкопраско1 написа:Здравейте, майка ми е болна от тежка форма на сарком на Капоши. Краката и са в големи струпове с размер на голям орех, кожата и е лилава.Отскоро я взех в къщи, защото има нужда от грижи и е трудно подвижна.На 82 г. е.Вчера си нарани крака и от него обилно тече невероятно зловонна течност. Понеже знам, че саркома на Капоши се причинява от херпесен вирус, въпроса ми е- Заразно ли е заболяването, как се пренася и какви мерки трябва евентуално да взема за да предпазя семейството си? Въпросната зловонна течност представлява ли опасност?Предполагам, че ще предложите да се консултира с личния си лекар, но към местните ни "специалисти" имам големи резерви.Все пак години наред я лекуваха от разширени вени, въпреки характерните струпове и лилава кожа...Чак когато я пратиха за операция/ за разширени вени/ в Пловдив, смаяха докторите с диагнозата си.


Здравейте,
моята препоръка е да посетите лекар да види състоянието на крака и раната, вида на течноста която изтича и да се прецени да няма добавена вторична бактериална инфекция, на мястото която да наложи антибиотично лечение.
Що се отнася до Саркома на Капоши не е заразно заболяване и не би трябвало да ви притеснява, но трябва да поддържате чиста и стерилна раната.
Хубав ден!
Dr Alen Petrov
 
Мнения: 73
Регистриран на: 27 Дек 2011, 16:15

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта