Как да се справим с летните горещини?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Как да се справим с летните горещини?

Мнениеот Bella » 13 Юни 2012, 12:47

Лятото показа и своето лице - горещините! Дойде и времето за отпуските и почивките на море и на планина, но за тези, за които все още не е настъпил момента да се оправят към брега на морето и хладината на планината и са все още в градовете където времето е непоносимо горещо, а трябва някак да оцелеем в жегата. Летните горещини са непоносими и могат да ни доведат сериозни здравословни проблеми.
За да се насладим истински на лятото ето няколко съвета как да се справим с горещините:

1.Ако сте активно спортуващи оставете спортните занимания за хладната зала или в ранните и късните часове на деня, когато е малко по-хладно.

2. Ако въпреки жегата навън ви се наложи да излезете за да свършите някаква работа не забравяйте да облечете светли памучни дрехи и да сложите на главата си шапка с широка периферия, която ще пази не само лицето, но и раменете ви от слънцето. В този момента се сетете за " пустинните" народи, които са облечени от главата до петите с дълги памучни роби, тъй като тази материя помага на тялото да диша и да се охлажда по- лесно.

3. Наблегнете на течностите! В чантата ви винаги носете шишенце с минерална вода, но не забравяйте, че прекалено студените напитки няма да ви помогнат особено да се разхладите, тъй като вече нагорещеното ви тяло се опитва да се справи с температурния шок и ще започнете да се потите по интензивно.

4. Хранете се с леки храни, хапвайте повече плодове и зеленчуци тъй като от една страна те се смилат по- лесно от организма и от друга съдържат голямо количество вода, което допълнително хидратира тялото ви.

5. Пийте чайове от от листа от коприва, бреза и мечо грозде, от плодове от шипка и боровинка, от пъпешово семе, от стръкове от полски хвощ, от корени от гръмотрън тъй като те действат пикочогонно, противовъзпалително и противомикробно .

6. Наблегнете на динята, гроздето, цитрусовите плодове, черешите, крушите, целината, магданозът, краставиците, копривата тъй като спомагат за изхвърлянето на песъчинки от бъбреците и имат пикочогонен ефект.
Аватар
Bella
 
Мнения: 233
Регистриран на: 20 Сеп 2011, 15:17

Re: Как да се справим с летните горещени?

Мнениеот miki » 13 Юни 2012, 13:41

Малко шоково ми идват температурните разлики напоследък - от 15 на 40 градуса... Когато е много горещо, се опитвам да не излизам навън. Другата грешка, която се прави, е да се пият много студени течности :idea: Течностите, които приемам са със стайна температура и в никакъв случай не са газирани или много сладки. По принцип си пия много вода, а в жегата обезателно имам малка бутилка в себе си. Избирам по-сенчестите места и минавам оттам, дори и ако трябва да заобиколя. Не обличам изкуствени материи, особено на децата, памучните дрехи не спарват и успяват за задържат хладинката :)
miki
 
Мнения: 80
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:19

Re: Как да се справим с летните горещини?

Мнениеот zan-zan » 15 Юни 2012, 17:07

Като забегнем към някое райско кътче ;) Слънце, вода, пясък, палми...

paradise.jpeg
paradise.jpeg (11.44 KiB) Прегледано 1206 пъти

Аз също наблягам на по-светлите тонове и на естествените материи на дрехите, които избирам. Опитвам се да пия повече течности - вода, айран и такива, които не съдържат захар. Слънчевите очила са задължителни, защото очите направо ми се насълзяват от слънцето. Обичам лятото и издържам повече на жега, отколкото на студ. Какво да се прави - типична змия :mrgreen:
zan-zan
 
Мнения: 33
Регистриран на: 12 Юни 2012, 13:48

Re: Как да се справим с летните горещини?

Мнениеот nadya » 18 Юни 2012, 10:52

Не знам за вас, но в жегите винаги ми се подуват краката и ги чувствам омалели, пък не съм бременна :mrgreen: Знам, че е хубаво вечер да се вдигат нависоко, но невинаги имам тази възможност, защото прибирайки се от работа започвам да шетам и не ми остава много време за почивка. Правя си контрастни бани, които ми помагат, но ще се радвам да споделите и други методи за справяне с отеклите глезени.
nadya
 
Мнения: 53
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:10

Re: Как да се справим с летните горещини?

Мнениеот tweety » 20 Юни 2012, 14:53

От една седмица не мога да сложа нищо в устата си от тия жеги, пия само течности и ям плодове, а съм 45 килограма. Ако продължа по същия начин ще се свърша съвсем. Вие как се справяте с жегата?
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Как да се справим с летните горещини?

Мнениеот ДоРеМи » 22 Юни 2012, 09:59

Не случайно през летните горещини организма си изисква повече течности и по-малко тежки храни, поне при мен е така - почти не ми се яде. Хубаво е да си пие чай, а не прекалено топли или горещи напитки. Газираното и сладките напитки също трябва да се избягват. Не е лошо да намалите консумацията на сол, тъй като тя натоварва още повече сърцето. Кофеинът също не е за препоръчване. Всички тези съвети е дал диетологът Христо Мермерски и ако спазим поне половината от тях, ще се справим успешно с жегата през лятото.
ДоРеМи
 
Мнения: 40
Регистриран на: 14 Юни 2012, 16:35

Re: Как да се справим с летните горещини?

Мнениеот Bella » 22 Юни 2012, 10:38

Наблягам на водата и студения чай, газирани напитки не консумирам. В жегите обичам да си похапвам салати, плодове и много таратор. Най-обичам да понасям жегите обаче край морето и край басейна ;)
Аватар
Bella
 
Мнения: 233
Регистриран на: 20 Сеп 2011, 15:17

Re: Как да се справим с летните горещини?

Мнениеот sanya » 25 Юни 2012, 15:23

На ден трябва да приемаме минимум 1,5 литра течности, за да не се дехидратираме. В зависимост от потребностите на организма, приемът на течности може да се увеличи до 2,5 литра на ден. Най-подходящите напитки са вода, айрян или чай, като чаят трябва да е с температура около 40 градуса. По този начин топлата напитка уравновесява температурата на тялото с тази на околната среда. Бирата и алкохола не са за предпочитане. Наблягайте на по-леките храни и избягвайте пържените и мазни ястия. Плодовете и зеленчуците са за предпочитане.
sanya
 
Мнения: 62
Регистриран на: 05 Апр 2012, 12:32

Re: Как да се справим с летните горещини?

Мнениеот Ваня_13 » 26 Юни 2012, 16:26

Моята тайна рецепта е климатика, банята и много вода. Стремя се да не излизам много на жегата, само късно вечер.Работя на закрито с климатик, и целодневно е 22 градуса в стаята, в която работя. От горещото много ми пада кръвното и постоянно ми се спи.Когато съм на плаж, гледам да не заспивам и пия много освежаващи напитки.
Ваня_13
 
Мнения: 140
Регистриран на: 18 Юни 2012, 13:59

Re: Как да се справим с летните горещини?

Мнениеот mimeto » 10 Юли 2012, 15:54

С диня и праскови - обожавам ги :mrgreen: Гледам да излизам рано сутрин или по-късно вечерта, когато вече се е разхладило. Сутринта отварям прозорците, за да се проветри хубаво, след което ги затварям и пускам климатика. Ако ми се наложи да изляза по обяд, гледам все под сянката да вървя и в никакъв случай не се качвам в градския транспорт, защото имам чувството, че ще се задуша. Не ми стига жегата, ами и миризмите, които се разнасят из вътре... не благодаря :mrgreen:
mimeto
 
Мнения: 57
Регистриран на: 26 Апр 2012, 15:25

Следваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта