5000 лева глоба, ако берете липов цвят в Стара Загора!

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

5000 лева глоба, ако берете липов цвят в Стара Загора!

Мнениеот roshlata » 15 Юни 2012, 11:56

Защо отивайки в друга държава спазваме законите, а в нашата собствена - не? Замисляли ли сте се над този въпрос? Не съм спряла да си го задавам от сутринта, защото за пореден път бях провокирана... Къде бъркаме? Явно пропускаме нещо много важно, щом се създават закони в България, а никой не ги спазва. По друг начин стои въпроса обаче, ако сме някъде в чужбина – факт! Надали някой от нас ще си позволи да хвърли фаса на улицата, да счупи клон или да не даде предимство на пешеходец... Защо? Защо може да се случва в другите държави, а в нашата собствена – не? Защо се страхуваме повече от чуждото правосъдие, а нашето не го зачитаме за нищо? Кой къде греши? Май въпросите станаха много...
Ще ви разкажа какво ме провокира да пусна тази тема. В Стара Загора се издаде заповед, която забранява брането на липа, събирането на липов цвят от тротоари и улици, и чупенето на клони на липови дръвчета. Глобата при нарушение е 5 000 лева, но дали заповедта наистина се спазва? Пътувам около 10-тина минути с кола до мястото, където работя и представете си на три места видях да събират липа от земята. Главните герои бяха няколко роми, които събираха липата с ръце и метла, а заедно с нея и цялата мръсотия от земята. И какво ще им вземат на тях, как ще ги глобят, като им вземат коня и каруцата ли?
Необходимо е да се създават закони, но законотворците трябва по-сериозно и адекватно да обмислят нещата, защото съществуващите такива явно не работят успешно. Споделете и вие за подобни случки, които са ви накарали да се замислите върху този въпрос.

Lipa.jpeg
Lipa.jpeg (8.14 KiB) Прегледано 647 пъти
roshlata
 
Мнения: 51
Регистриран на: 29 Мар 2012, 15:46

Re: 5000 лева глоба, ако берете липов цвят в Стара Загора!

Мнениеот oho-boho » 15 Юни 2012, 13:28

Съгласна съм със заповедта, издадена от кмета на Стара Загора - Живко Тодоров! Все отнякъде трябва да се започне, защото, ако лежим на кълката, че е безмислено да се създават закони, тъй като ще се нарушават, докъде ще стигнем? Трябва да има повече млади и дейни политици като него :roll: Със сигурност брането на липа няма да секне изведнъж, но четох, че вече има 13 човека, които са глобени, защото са брали липов цвят. Явно забраната не е създадена напразно и се упражнява контрол върху нейното спазване.
oho-boho
 
Мнения: 46
Регистриран на: 24 Апр 2012, 15:58

Re: 5000 лева глоба, ако берете липов цвят в Стара Загора!

Мнениеот zan-zan » 15 Юни 2012, 16:38

Ще ти отговоря на първия въпрос - защо навън спазваме законите, а в България си мислим, че всичко ще ни се размине. Правим го, защото знаем за последствията, а именно, че навън ще ни изтръскат джоба мнооого яко, а в БГ ще бутнем някой лев или ще звъннем по телефона и всичко ще е ок. В България правосъдието е криворазбрано за мен и ще ти кажа защо - защото не е нормално бащата на момиче да лежи в затвора, защото се е опитал да помогне на дъщеря си, като е стрелял по нападателя й :shock: Момичето е щяло да бъде отвлечено, но бащата тръгва по петите на похитителите и стреля, за да спаси живота на дъщеря си. Не е ли това най-нормалната човешка реакция - да защитиш детето си? Не е ли по-нормално нападателите да са в затвора, а не ти, който си предотвратил криминално престъпление? Това не се ли води самозащита според нашите закони? НЕ, защото наш приятел е надзирател в затвора, а бащата на момичето е от тяхното село и лежи при него :shock: Съжалявам, но не мога да си обясня как по-точно е нарушил закона - явно не съм достатъчно умна :roll:
zan-zan
 
Мнения: 33
Регистриран на: 12 Юни 2012, 13:48

Re: 5000 лева глоба, ако берете липов цвят в Стара Загора!

Мнениеот nadya » 18 Юни 2012, 09:33

Дано наистина да има човешки ресурс, който да следи за спазването на забраната за бране на липов цвят. В противен случай всичко е безмислено. Нали Стара Загора се слави именно с липите, трябва да си ги бранят :roll: Друг е въпроса дали братята роми ще се стреснат от обявената глоба, защото те са главните герои в този филм, а като няма какво да им вземат как по-точно ще ги накажат?
nadya
 
Мнения: 53
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:10

Re: 5000 лева глоба, ако берете липов цвят в Стара Загора!

Мнениеот blanshe » 18 Юни 2012, 14:39

Забрана - добре, глоба - добре, а какво ще прави община Стара Загора с липата? Дали ще успее да я стопаниса правилно, обере и съответно продаде. Защото предполагам, че това е целта на забраната - да може приходите от продажбата на липа да влязат в общинската хазна! Няма лошо, стига хората да разберат колко и къде точно са отишли.

Относно спазването на законите - ние по принцип не си падаме по такива неща. Когато започнем да спазваме собствените си правила, страната ни поне малко може да заприлича на нормална европейска държава. Иначе бихме си останали с възхищението като видим чистотата на някоя австрийска улица или френски площад например...
blanshe
 
Мнения: 24
Регистриран на: 07 Юни 2012, 09:53

Re: 5000 лева глоба, ако берете липов цвят в Стара Загора!

Мнениеот ДоРеМи » 22 Юни 2012, 10:49

Казанлъшкия кмет Галина Стоянова последва примера на Живко Тодоров и издаде заповед, според която при бране на липов цвят, вишни и други плодни дръвчета в общинските площи, първоначалната глоба ще е 250 лева, а при следващо нарушение 500 лева. Заповедта е издадена във връзка със Закона за лечебните растения.
Не мисля, че глобите се налагат, за да се берат дръвчетата от общината. Представете си само колко е чист липовия цвят от града, в който е съсредоточена толкова много мръсотия и обгорели газове. Или пък изметената липа от земята и след това предадена в... нямам представа точно къде. Аз лично не искам пия този "екологично чист" чай и заповедта е издадена най-вероятно с такава насоченост :roll:
ДоРеМи
 
Мнения: 40
Регистриран на: 14 Юни 2012, 16:35

Re: 5000 лева глоба, ако берете липов цвят в Стара Загора!

Мнениеот sanya » 25 Юни 2012, 16:54

Само така! Няма да метат липата и после да я продават, я :x Ами те опоскват целите дръвчета още едва-едва цъфнали и не оставят да замирише на липа. Дано успеят да ги стреснат с тези глоби, че като ги знам колко са дебелокожи... трудна работа. Дано и другите да се стреснат малко, след като вече глобиха няколко нарушители, та да се замислят преди да начупят клоните на дърветата.
sanya
 
Мнения: 62
Регистриран на: 05 Апр 2012, 12:32

Re: 5000 лева глоба, ако берете липов цвят в Стара Загора!

Мнениеот dimitrova_70007 » 11 Юли 2012, 09:59

Глобата беше ясна, глобени не знам дали имаше, но е факт, че с липата нищо не се случи. Добре ли е обаче това? В момента улиците на Стара Загора за заринати с изсъхнали цветове от липите. Сутрин, когато хората отиват на работа, улиците за запрашени, колите и табелите също са пожълтели от падналите цветове. Метачите вдигат още по-голяма пушилка и общо взето е почти невъзможно да вървиш пеша и да не си мръсен, докато стигнеш до там накъдето си се запътил.
Община Стара Загора забрани беритбата на липа и до там - браво, получи се! Но защо самата община не взе мерки да обере легално и законно липата, да я продаде и средствата да отидат за някаква цел? Това ли целеше забраната - липата да изсъхне и да окапе по улиците, колите и главите на хората...
dimitrova_70007
 
Мнения: 62
Регистриран на: 06 Яну 2012, 11:14

Re: 5000 лева глоба, ако берете липов цвят в Стара Загора!

Мнениеот zan-zan » 11 Юли 2012, 13:03

Абсолютно съм съгласна с теб, защото се издаде заповед и отново работата остана наполовина свършена. Липата прецъфтя, изпада по земята, а как само мирише, ако е валял дъжд... отврат. Аз лично не можах да схвана смисъла й - да не се чупят клони добре, но това трябва да важи за абсолютно всички дървета. Защо обаче да не се бере, че чак и глоби да има? Може да искам да си набера за себе си, а не да продавам на някой пункт. А то като продам 1-2 килограма, че като ми платят едни милиони, хайде моля ви :lol:
zan-zan
 
Мнения: 33
Регистриран на: 12 Юни 2012, 13:48


Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта