Д-р Красимир Киров - Захарен Диабет и Метаболитен Синдром

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Д-р Красимир Киров - Захарен Диабет и Метаболитен Синдром

Мнениеот Dr Krasimir Kirov » 06 Апр 2011, 15:25

Здравейте,казвам се д-р Красимир Киров, общопрактикуващ лекар от 11 години.
В рубриката ми ще намерите отговори на въпросите ви свързани с захарния диабет,метаболитен синдром и съвети за правилно хранене.
Подробна информация за мен може да откриете на страницата на Фрамар.
Dr Krasimir Kirov
 
Мнения: 36
Регистриран на: 30 Мар 2011, 14:04

Re: Д-р Красимир Киров - Захарен Диабет и Метаболитен Синдро

Мнениеот bisertaskov » 08 Апр 2011, 21:31

:!: :!: :!: Какви са признаците на диабет ?
Дръж главата си ниско наведена (скромност), очите да гледат високо (амбиция), устата затворена (спокойствие); изгради себе си върху синовно уважение и помагай на другите.
bisertaskov
 
Мнения: 588
Регистриран на: 23 Мар 2011, 10:22

Re: Д-р Красимир Киров - Захарен Диабет и Метаболитен Синдро

Мнениеот Iveto » 08 Апр 2011, 21:32

Трбва ли да си мерим кръвната захар редовно?
Аватар
Iveto
 
Мнения: 46
Регистриран на: 31 Мар 2011, 19:40

Re: Д-р Красимир Киров - Захарен Диабет и Метаболитен Синдро

Мнениеот Alexsandra bg » 08 Апр 2011, 21:34

Има ли начин да се предпазим от диабет?
Аватар
Alexsandra bg
 
Мнения: 45
Регистриран на: 31 Мар 2011, 19:32

Re: Д-р Красимир Киров - Захарен Диабет и Метаболитен Синдро

Мнениеот southern_sun » 08 Апр 2011, 21:41

Ако родители, от които единия е диабетик какъв е шанса да им се роди дете с диабет?
Последна промяна southern_sun на 08 Апр 2011, 22:29, променена общо 1 път
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Д-р Красимир Киров - Захарен Диабет и Метаболитен Синдро

Мнениеот Dr Krasimir Kirov » 08 Апр 2011, 22:00

bisertaskov написа::!: :!: :!: Какви са признаците на диабет ?

Най-честите признаци са постоянна жажда съпроводена с често уриниране.Това се дължи на високото ниво на глюкоза в кръвта над 10 mmol/l ,което е критичния праг на глюкозата за бъбреците.Те започват да излъчват глюкозата в урината,тя увлича вода,организма започва да губи течности и води до гореспоменатите симптоми.Заедно с тях може да има зачервяване и сухота на кожата,а не рядко има само чести инфекции по кожата около гениталиите или дълго незарастващи рани.
Dr Krasimir Kirov
 
Мнения: 36
Регистриран на: 30 Мар 2011, 14:04

Re: Д-р Красимир Киров - Захарен Диабет и Метаболитен Синдро

Мнениеот Dr Krasimir Kirov » 08 Апр 2011, 22:10

Iveto написа:Трбва ли да си мерим кръвната захар редовно?

Това изследване е задължително при профилактичните прегледи при общопрактикуващите лекари,както и кръвните изследвания за холестерол и триглицериди.Често тези изследвания са в тясна връзка и ако някой е с високи стоиности на мастния профил се очаква да има повишена кръвна захар.Тези иследвания са важни за целенасочено търсене на диабет и метаболитен синдром,които се превръщат в опасно социалнозначимо заболяване засягащо все по-млади хора.
Dr Krasimir Kirov
 
Мнения: 36
Регистриран на: 30 Мар 2011, 14:04

Re: Д-р Красимир Киров - Захарен Диабет и Метаболитен Синдро

Мнениеот Dr Krasimir Kirov » 08 Апр 2011, 22:24

Alexsandra bg написа:Има ли начин да се предпазим от диабет?

Това е точният въпрос,профилактика.Ако разделим диабета на два вида-инсулинзависим и неинсулинзависим тип ,при първия заболяването е автоимунно,генетично обусловено и той представлява по-малко от 1% от всички диабетици.Вторият тип е социално значимия,този при който можем да се предпазим.Това става като се "борим" с удобствата на съвременния свят-да слизаме по-често от колите си и да ходим пеш,да спортуваме редовно и най-важно да знаем как да се храним правилно.Темата хранене съм разгледал по-подробно в темите: Да се вслушаме в метаболизма си - част 1, Да се вслушаме в метаболизма си - част 2, Днес плячката убива човека - един по-различен поглед към здравословното хранене.
Dr Krasimir Kirov
 
Мнения: 36
Регистриран на: 30 Мар 2011, 14:04

Re: Д-р Красимир Киров - Захарен Диабет и Метаболитен Синдро

Мнениеот Dr Krasimir Kirov » 08 Апр 2011, 22:46

southernsun написа:Ако на родители, от които единия е диабетик какъв е шанса да им се роди дете с диабет?

Това зависи от типа на диабета,ако е инсулинзависим тип който се счита за автоимунен,риска е голям.Въпреки че човек може да е носител и този вид заболяване може никога да не се отключи.Например аз си спомням едно момиченце от Сливен на 9 години което разви диабет след гръмнал бойлер.Тя е била носител на гена,но ако проклетия бойлер не беше гръмнал може би щеше да бъде здрава и до днес.Ако разглеждаме неинсулинзависимия тип диабет преди години се смяташе ,че гена там е задължителен,т.е. ако имаш роднини с диабет си рисков.Днес аз не съм убеден в това,въпреки че много мои колеги биха реагирали на подобна позиция.Когато бях студент диабета беше 2-3%,сега е 9-12%,за метаболитен синдром тогава не се говореше,а сега се счита че този пред диабетен синдром е с 10-30%.Не знам дали тези цифри са преувеличени,но е ясно че не може половината население на света да са в родствени връзки.Днес не говорим вече за раса,пол и възраст.Всичко ни навежда на мисълта,че причината е друга-хранене,обездвижване,пренаселеност,повишен жизнен стандарт-липса на физическа активност в комбинация с повишена калоричност на храната.
Dr Krasimir Kirov
 
Мнения: 36
Регистриран на: 30 Мар 2011, 14:04

Re: Д-р Красимир Киров - Захарен Диабет и Метаболитен Синдро

Мнениеот southern_sun » 08 Апр 2011, 23:48

От няколко години се опитвам да кача някой друго кило, но не се получава. Поддържам 47 от поне 7-6 години. Като знам мои познати, че постоянно гладуват да слабеят ме е срам, че ям колкото си искам, а не качвам нито кило. Дали се дължи на този метаболитен синдром?
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта