Кои са храните без глутен

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Кои са храните без глутен

Мнениеот winterrose » 06 Мар 2013, 21:50

Глутенът е вид протеин, намиращ се в пшеницата, ечемика, овеса и ръжта, който е жилав и твърд и се намира в почти всички тестени изделия и зърнени закуски. Някои хора са нетолерантни към глутен и могат да получат храносмилателни смущения или по-сериозни алергични реакции. Ето и едни от най-лесно достъпните храни без глутен:
Ядки
Целите бадеми, лешници, кестени, фъстъци не съдържат глутен, освен ако не са преработени с друг продукт като пшеница например. Сухите печени видове е добре да бъдат избягвани, защото често са обработени с брашно.
Ориз
Според експертите всички видове ориз са без съдържание на глутен.
Бобови култури
Бобовите култури също не съдържат глутен в цялостната си форма. В това число влизат грах, леща, нахут, както и всички разновидности на фасула.
Други храни без съдържание на глутен са амарант, елда, кокосово брашно, качамак, просо, картофено брашно, сусам, сладки картофи.
winterrose
 
Мнения: 185
Регистриран на: 30 Мар 2011, 20:18

Re: Кои са храните без глутен

Мнениеот niya_mazova » 04 Ное 2013, 11:50

А какво мислите за храните, например солети, хлябове, мисля че само това съм виждала. Изкуственото премахване на глутен не е ли вредно по някакъв начин, не зная каква е преработката, но ми изглежда съвсем неестествено?!
niya_mazova
 
Мнения: 443
Регистриран на: 01 Окт 2013, 16:58

Re: Кои са храните без глутен

Мнениеот Zlatoto_87 » 09 Ное 2013, 23:50

niya_mazova написа:А какво мислите за храните, например солети, хлябове, мисля че само това съм виждала. Изкуственото премахване на глутен не е ли вредно по някакъв начин, не зная каква е преработката, но ми изглежда съвсем неестествено?!

Споко! Нишестето се омокря, даже измива и след това минава през преса, която премахва глутена. След това се суши.
Zlatoto_87
 
Мнения: 45
Регистриран на: 29 Окт 2013, 13:45

Re: Кои са храните без глутен

Мнениеот Lili_pili » 29 Яну 2015, 12:50

То пък страшно изреждане, по-скоро има 5 храни с глутен, които са опасни за хората, алергични към глутена, всичко останало е без глутен, ориз, боб, леща, месо :) няма нищо страшно и убийствено в глутена! То е като всяка алергия! Това, че има хора с непоносимост към млечни продукти, значи ли, че всички ние не бива да ги ядем?
Когато едно нещо се случи един път, не е задължително да се повтори, но случи ли се два пъти, то със сигурност ще има и трети път.
Аватар
Lili_pili
 
Мнения: 923
Регистриран на: 09 Яну 2015, 09:56

Re: Кои са храните без глутен

Мнениеот Anka » 04 Фев 2015, 17:04

Lili_pili написа:То пък страшно изреждане, по-скоро има 5 храни с глутен, които са опасни за хората, алергични към глутена, всичко останало е без глутен, ориз, боб, леща, месо :) няма нищо страшно и убийствено в глутена! То е като всяка алергия! Това, че има хора с непоносимост към млечни продукти, значи ли, че всички ние не бива да ги ядем?

Важното е паника и страх да има ;)
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Re: Кои са храните без глутен

Мнениеот annydance » 07 Юни 2016, 14:37

Мисля, че и царевицата е позволена, не е към храните, които съдържат глутен. Лошото е, че има много храни, в които могат да се открият следи от глутен, макар и самите те да не го съдържат в себе си. Затова много внимателно трябва да се четат етикетите.
annydance
 
Мнения: 445
Регистриран на: 06 Ное 2013, 14:13

Re: Кои са храните без глутен

Мнениеот Pipilota » 28 Май 2018, 15:50

Царевицата е окей, но наистина много съдържаат следи от глутен, това е заради случайното замърсяване, което може да го има в производството, което трудно може да се избегне.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта