Правили ли сте ръчна хартия?

Споделеното удоволствие - двойно удоволствие. Кулинарни постижения. шивашки талант, градинарски тайни и всичко, с което запълвате свободното си време.

Правили ли сте ръчна хартия?

Мнениеот Пума » 06 Мар 2013, 22:16

Правили ли сте ръчна хартия? Много ми е интересно да разбера как точно става. Който е пробвал, нека сподели! :P
Пума
 
Мнения: 159
Регистриран на: 22 Юли 2011, 20:41

Re: Правили ли сте ръчна хартия?

Мнениеот winterrose » 07 Мар 2013, 12:05

За първи път чувам, ще разкажеш ли по-подробно за това?
winterrose
 
Мнения: 185
Регистриран на: 30 Мар 2011, 20:18

Re: Правили ли сте ръчна хартия?

Мнениеот Evgenia » 07 Мар 2013, 14:51

Ръчната хартия се създава, чрез ръчна обработка на употребявана вече, ненужна хартия. Бях попаднала на една рецепта за производство на хартия, но сега не си я спомням. Някои знае ли нещо по въпроса? Ще следя с интерес :P
Evgenia
 
Мнения: 145
Регистриран на: 05 Мар 2013, 14:02

Re: Правили ли сте ръчна хартия?

Мнениеот Kremiliya » 08 Дек 2014, 15:24

Имам приятелка, която прави такава хартия, освен да я питам за подробностите. Аз също знам, че по-скоро се използва стара хартия. :)
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Правили ли сте ръчна хартия?

Мнениеот S_Milenska » 15 Дек 2014, 14:24

Аз също много я харесвам, но не знам как се прави. А и дали става да се рециклира всякаква хартия.. :roll:
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Правили ли сте ръчна хартия?

Мнениеот Burborino » 15 Дек 2014, 16:07

Правила съм много пъти и в университета и вкъщи.

Най-бързо става със салфетки или тоалетна хартия защото най-бързо се разтваря във водата. Но по принцип може и със стари списания/вестници/кори от яйца. Проблемът при тях е обаче, че ще добият по-тъмен цвят заради мастилото.

Ето едно клипче https://www.youtube.com/watch?v=UlX87tvei7c
https://www.youtube.com/watch?v=qeM3D6HxVRA
Може да се направи също от стари парцали и дрехи. Не съм правила по този начин, но си спомням, че един от преподавателите ми от университета беше казал, че се варят. Не съм запозната много с начина на правене. Също знам, че може да се направи с кора от дърво и някакви киселини. Също не съм го правила.

В университета ползвахме кори за яйца и ги накисвахме в голям бидон с вода за няколко дни. И след омекването ги разбивахме с една приставка, която е за бъркане на боя и се слага на бормашина.

Към кашата може да се сложат някакви багрила. може да се сложи лепило за тапети или Ц200 в зависимост от това каква хартия искаш да направиш. може естествено и без никакво лепило.
Може да се добавят семенца, изсушени листенца от цветя и всякакви растения, мъниста и всякакви такива дреболийки.

Готовите хартии могат да се ползват за какво ли не :)
What's it got in its nasty little pocketses, eh, my precious?
Аватар
Burborino
 
Мнения: 301
Регистриран на: 26 Ное 2014, 18:52
Местоположение: middle-earth

Re: Правили ли сте ръчна хартия?

Мнениеот Mon_ton » 15 Дек 2014, 16:26

Много сложно изглежда, изобщо няма как да се справя вкъщи да си направя такава хартия.. :shock:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Правили ли сте ръчна хартия?

Мнениеот Burborino » 15 Дек 2014, 16:28

Всъщност е по-лесно отколкото изглежда, но примерно ти трябва място на което да сушиш хартиите.
What's it got in its nasty little pocketses, eh, my precious?
Аватар
Burborino
 
Мнения: 301
Регистриран на: 26 Ное 2014, 18:52
Местоположение: middle-earth

Re: Правили ли сте ръчна хартия?

Мнениеот Elica » 15 Дек 2014, 16:57

Бърборино, а как се слагат листенцата и за колко време съхне хартията, сега зимата, ако си я сложа на масата до печката дали би изсъхнала за вечер?
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Re: Правили ли сте ръчна хартия?

Мнениеот Burborino » 15 Дек 2014, 17:06

Листенцата могат да се сложат и в самата каша. Могат и да се подреждат отгоре.
А за съхненето не мога да ти кажа за колко време ще изсъхне. Аз съм я правила само лятно време и съм я оставяла да съхне навън. Та нямам идея. Но все пак не пречи да пробваш. Може да се отнеме малко влагата с гъба. И примерно да се засуши малко със сешоар за по-бърз резултат, но не съм пробвала така.

Аз слагах рамката (с мрежа) в съда с кашата и след като обърна наобратно още преди да съм отстранила рамката от вътрешната страна отнемах част от влагата.
What's it got in its nasty little pocketses, eh, my precious?
Аватар
Burborino
 
Мнения: 301
Регистриран на: 26 Ное 2014, 18:52
Местоположение: middle-earth

Следваща

Назад към Хоби и развлечения

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта