Ухапване от кърлеж

Долекарска помощ при спешни случаи!!! Ръководства за първа помощ при спешни случаи.

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот Georgica » 11 Юли 2012, 10:12

Най-лошото от всичко е, че ако не откриеш кърлежа на време,можеш да разбереш дали те е ухапал едва тогава когато вдигнеш висока температура.
Georgica
 
Мнения: 49
Регистриран на: 11 Юли 2012, 09:44

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот Venito » 21 Фев 2013, 12:26

Има кремчета за предпазване от ухапвания от комари, доколкото знам те могат да предпазват и от кърлежи. Моля, някой компетентен по въпроса да пише какво точно мазило може да се използва! След забиване на кърлеж е необходимо най-скорошното му изваждане и да се намаже с йодасепт мястото. За намазването с олио- ще кажа, че това е с цел да се задуши кърлежа, но докато се задушава вероятно изпуска някакви секрети и това е опасно, така че по-скоро съм "не" .
Аватар
Venito
 
Мнения: 38
Регистриран на: 21 Фев 2013, 10:25

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот Dr Violina Todeva » 22 Фев 2013, 10:04

Venito написа:Има кремчета за предпазване от ухапвания от комари, доколкото знам те могат да предпазват и от кърлежи. Моля, някой компетентен по въпроса да пише какво точно мазило може да се използва! След забиване на кърлеж е необходимо най-скорошното му изваждане и да се намаже с йодасепт мястото. За намазването с олио- ще кажа, че това е с цел да се задуши кърлежа, но докато се задушава вероятно изпуска някакви секрети и това е опасно, така че по-скоро съм "не" .

Здравейте!

Продуктите, които имат за цел да отблъскват насекоми се наричат репеленти.

Относно това кои вещества и в каква концентрация вършат работа и за кърлежи може да прочетете в темата защита от насекоми.

Поздрави,
д-р Тодева
д-р Виолина Тодева
Специалист Дерматология, Венерология и Естетична Дерматология
www.todeva.com
violina@todeva.com
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор
 
Мнения: 3295
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:41

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот pnk » 24 Фев 2013, 04:06

Кърлеж - задължително лекар, за много диагнози се самолекувам (и консултирам с познати медиици по... телефона ), но тези гадинки ме плашат...И е редно тревните площи да се пръскат и дезинфектират не чак през август, а много по-рано, когато е "сезонът". Имах един в крака, почти до коляното, случайно го видях - сезон, пролет, високи обувки, дълги панталони, чорапи... не гледам кучета или котки, не хоя по поляни.. Типичен градски живот,а гадта се беше промъктнала почти до коляното без да усетя... с чувствителна кожа съм..
Една сутрин си пиех кафето, пипнах си крака и го усетих... погледнах.. дори не бях сигурна, че е кърлеж, толкова малък беше..Което се оказа и проблем... хирургът си съмняваше, че ще го измъкне, без "хирургическа намеса"... Но успя човекът , с една огромна лупа,спирт, пинсети, показа ми го - не го харесах! :))) Малката гадинка - голям страх "брах" с нея...
pnk
 
Мнения: 13
Регистриран на: 23 Окт 2011, 12:54

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот Ani Rangelova » 03 Май 2013, 11:06

Много ги мразя тези гадни животинки! Може да ти навлечат толкова много неприятности.
Ani Rangelova
 
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Май 2013, 20:33

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот nikol » 09 Сеп 2013, 13:34

Здравейте ,бях ухапана от кърлеж ,който беше престоял повече от 24 часа-извадих сама с ръка-,не съм сигурна дали съм го премахнала целия .Не потърсих лекарска помощ.След два дни имах силно главоболие ,прочетох доста информация за болестите предавани от ухапване на кърлеж.Аз имах някои от симптомите ,характерни за 1 стадий на Лаймска болест.След 9 дни главоболието се засилваше-едва тогава потърсих помощ от личния лекар.Каза ми ,че нямам характерното зачервяване и относно главоболието-препоръча да не излизам на слънце-очевидно не беше много компетентна .Реших да направя консултация с инфекционист- .Беше ми предписан Доксициклин -пих 9 дни по 2 капсули.Едва на 5 август направих изследване за Лаймска болест -IgM-0.89 -гранична стойност. Знам, че не винаги са реални тези тестове.Притеснява ме това ,че от 8 дни освен отпадналостта имам и неврологични оплаквания-треперене на крак и ръка,постоянна отпадналост и безсъние- в последните 10 дни .Инфекционистът ми каза,че това са симптоми едва на 6 година от заболяването. Притеснява ме факта ,че аз сама извадих кърлежа и не потърсих лекарска помощ навреме. Какво е вашето мнение?
nikol
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Сеп 2013, 13:16

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот Dr Violina Todeva » 13 Сеп 2013, 16:11

nikol написа:Здравейте ,бях ухапана от кърлеж ,който беше престоял повече от 24 часа-извадих сама с ръка-,не съм сигурна дали съм го премахнала целия .Не потърсих лекарска помощ.След два дни имах силно главоболие ,прочетох доста информация за болестите предавани от ухапване на кърлеж.Аз имах някои от симптомите ,характерни за 1 стадий на Лаймска болест.След 9 дни главоболието се засилваше-едва тогава потърсих помощ от личния лекар.Каза ми ,че нямам характерното зачервяване и относно главоболието-препоръча да не излизам на слънце-очевидно не беше много компетентна .Реших да направя консултация с инфекционист- .Беше ми предписан Доксициклин -пих 9 дни по 2 капсули.Едва на 5 август направих изследване за Лаймска болест -IgM-0.89 -гранична стойност. Знам, че не винаги са реални тези тестове.Притеснява ме това ,че от 8 дни освен отпадналостта имам и неврологични оплаквания-треперене на крак и ръка,постоянна отпадналост и безсъние- в последните 10 дни .Инфекционистът ми каза,че това са симптоми едва на 6 година от заболяването. Притеснява ме факта ,че аз сама извадих кърлежа и не потърсих лекарска помощ навреме. Какво е вашето мнение?

Здравейте, Никол!

Според мен курсът на лечение с доксициклин е бил кратък. Съветвам Ви да посетите отново инфекционист. По принцип те се занимават с лечението на лаймска болест. Напълно възможно е да имате подобно оплаквания няколко седмици след ухапване от кърлеж. Ако се налага потърсете мнение на друг инфекционист.

С уважение,
д-р Тодева
д-р Виолина Тодева
Специалист Дерматология, Венерология и Естетична Дерматология
www.todeva.com
violina@todeva.com
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор
 
Мнения: 3295
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:41

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот baikolio » 02 Юли 2014, 10:51

Ето това е темата. Пълна с подробности, но все повече виждам съвета - да не се върти.
baikolio
 
Мнения: 9
Регистриран на: 02 Юли 2014, 10:46

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот Pipilota » 15 Ное 2014, 11:21

много е опасно,наистина,особено ако кърлежа е стоял дълго време, когато бях малка ми се беше закачил от някъде кърлеж и наистина много се изплаших,тогава майка ми се справи страхотно с изваждането и нямаше никакви усложнение. Когато синът ми беше на около 3г. му се закачи кърлеж на ръката,беше съвсем леко захванат,явно от скоро,тогава превърнахме изживяването в игра и той беше много щастлив,че има "буба", паниката играе лоша шега. Ако кърлежа се извади правилно и състоянието се наблюдава не е страшно,но ако е забит на дълбоко бих се доверила само на лекар.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот Viki Borisova » 29 Мар 2019, 10:10

Стряскащо е да видиш забит кърлеж на кожата си. Веднага на лекар. Най-лошо е да се опиташ да го вадиш сам.
Viki Borisova
 
Мнения: 94
Регистриран на: 22 Мар 2019, 11:22

Предишна

Назад към Първа помощ

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта