Балетът - хоби или професия?

Споделеното удоволствие - двойно удоволствие. Кулинарни постижения. шивашки талант, градинарски тайни и всичко, с което запълвате свободното си време.

Балетът - хоби или професия?

Мнениеот lini_leni » 27 Сеп 2013, 12:07

Балетът е едно от изкуствата, който се развива сравнително трудно в сравнение с киното или с всяко друго подобно, понеже е трудоемко и по-недостъпно за хората. Питате ме откъде знам ли? Да ви разкажа, от много години се занимавам с балет – първо непрофесионално, а сега започвам и да се обучавам на него като възможност за бъдеща професия. Започнах случайно – бях на едно представление и бях впечатлена от нещата, които видях. Балетът може да бъде много красив за едно момиче на 12 години.
Опитах сама у дома да повторя видяното – не успях. Родителите ми се посмяха малко, но решиха да ме подкрепят, след като видяха, че няма да се откажа лесно. Винаги ще благодаря на родителите ми за това!
Беше ми много трудно в началото, но имам добри учители, които да ме окуражават.

И в крайна сметка защо да не можеш да развиеш хобито си и като професия, това е целия ти живот, защото започва от най-ранна детска възраст, преминава обучението ти под това влияние, като се изгражда се дисциплина, уважение, музикалност, физика и това остава в теб през целия ти живот. Защо и да не получаваш пари и за това? Дали обаче това няма да убие магията? Оперите са в лошо състоянието, ако въобще ги има, а и възнаграждението не е подобаващо. Опитвайки се да превърнат изкуството в бизнес, комерсиалното „убива” хората на изкуството, превръщайки начинанията им в безполезна рутина. Как би могъл да се откажеш от него? А заслужава ли си тази отдаденост? Има ли и други хора, които обичат балета и които мога да попитам за мнение по моите въпроси тук. На важен и труден кръстопът съм и не знам как да постъпя. Бих оценила всяка помощ или съвет.
lini_leni
 
Мнения: 491
Регистриран на: 27 Сеп 2013, 12:03

Re: Балетът - хоби или професия?

Мнениеот bojo_kolev » 01 Окт 2013, 16:11

Наистина как кажеш на детето си, че е добре да се занимава с изкуство и да бъде това призвание, с което да си изкарва прехраната, като това не се случва в България. Хубаво наистина е да имаш хоби свързано с изкуството, развива вътрешните ти усещания, като човек, като личност. Аз лично не бих превърнал рисуването в професия, макар че е едно от нещата, които наистина ме разтоварват.
bojo_kolev
 
Мнения: 283
Регистриран на: 01 Окт 2013, 12:35

Re: Балетът - хоби или професия?

Мнениеот zheleva212 » 11 Дек 2013, 15:04

Да изкарваш прехраната си в България с изкуство, всички знаят края на фразата като "Музикант къща не храни". Но ако чувстваш, че това трябва да правиш и ще се чувстваш добре в тази професия, винаги може да излезнеш навън!
zheleva212
 
Мнения: 383
Регистриран на: 20 Ное 2013, 16:51

Re: Балетът - хоби или професия?

Мнениеот Mon_ton » 30 Дек 2014, 14:21

Много е красив балета, аз много го харесвам. Но в България е трудно това изкуство... :roll:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Балетът - хоби или професия?

Мнениеот Rali_hr » 30 Дек 2014, 16:25

Балетът е страхтоен наистина, но работата е там какво в повечето изкуства - трябва да бягаш извън България, ако искаш истинска реализация, тук шансът да станеш взвезда и се прехранваш с балет е минимална, тя самата публика не знам до колко харесва балет...
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Балетът - хоби или професия?

Мнениеот Snejna » 05 Яну 2015, 14:55

Всичко, което е хоби може да се превърне в професия, стига да не е в България. Тук знаем, че "музикант къща не храни", както сте казали по-горе. При нас много не се цени изкуството, вижте, ако искате да си направите хранителен магазин то тогава ще имате по-голям успех, ние обичам да ядем, не си падаме по изкуството. :oops:
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Балетът - хоби или професия?

Мнениеот Kremiliya » 05 Яну 2015, 15:12

Мисля си, че повече влиза в графа хоби, все пак това е спорт за няколко години.. :roll:
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Балетът - хоби или професия?

Мнениеот Anka » 05 Яну 2015, 16:10

Kremiliya написа:Мисля си, че повече влиза в графа хоби, все пак това е спорт за няколко години.. :roll:

Е, ти пък :) Той всеки спорт е за няколко години, така че това не означава, че не може да се превърне в професия. :mrgreen:
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Re: Балетът - хоби или професия?

Мнениеот PasDeDeux » 05 Яну 2015, 16:16

Rali_hr написа:Балетът е страхтоен наистина, но работата е там какво в повечето изкуства - трябва да бягаш извън България, ако искаш истинска реализация, тук шансът да станеш взвезда и се прехранваш с балет е минимална, тя самата публика не знам до колко харесва балет...

Точно това най-много ме изненадва мене, че публиката наистина много харесва балет, опери, симфонични оркестри, това не е отживелица, както и театрите, но въпреки това защо да струва повече от минималната заплата техния труд :( възмутително е! :|
PasDeDeux
 
Мнения: 423
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:53

Re: Балетът - хоби или професия?

Мнениеот Elica » 05 Яну 2015, 16:28

Хората може и да обичат балет и подобни изкуства- театър, опера, но малко хора си го позволяват този лукс, дори веднъж годишно. Казвам лукс, защото за да бъдат платени истински и правилно артистите не би следвало билета да е колкото кутия цигари. А и като сложим вечното желание на българите да си дадем парите за друго, което може да изядем, няма как да тръгнем по опери.
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Следваща

Назад към Хоби и развлечения

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта