Лененото семе в животворни отвари

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Лененото семе в животворни отвари

Мнениеот lussy » 04 Окт 2013, 13:10

Гледах реклама за лененото масло на Barlean’s и си мислих, не е ли най-добре да си получаваме необходимото количество (като дневна доза), а не концентрат?

Лененото семе е едно от даровете на природата, които получаваме безвъзмездно, а е средство, което спомага за заболявания, които са бич на нашето съвремие - рака, диабета, все по-честите кожни и дихателни проблеми, като екземи и астма. Също така съм чела, че силен антиоксидант, като извлича не само токсините, но и абсорбира течностите, като помага при безсъние и главоболие (нещо, от което човек трудно се спасява и често получава).

Не само поради полезното му влияние, но и заради вкусовите му качества използвам редовно ленено семе, а и има много рецепти за различни оплаквания като: разхлабване, болка в ушите, открити рани, безсъние, менопауза, кашлица, затлъстяване, отслабване - наистина чудотворно! ;)
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Ленено семе

Мнениеот lini_leni » 04 Окт 2013, 13:51

Майка ми е давала някаква отвара като малка, от ленено семе, за кашлица, наистина вълшебна билка :)
lini_leni
 
Мнения: 491
Регистриран на: 27 Сеп 2013, 12:03

Re: Лененото семе в животворни отвари

Мнениеот Doctora » 04 Окт 2013, 16:29

Не съм сигурен ,че всички, които приемате Омега-3 от растителени източници (ЛЕНЕНО СЕМЕ, орехи, разни други растителни източници) знаете, че там се съдържа ALA , a не EPA и DHA, (трите омега-3 мастни киселини са ALA , EPA и DHA). Всички положителни качества за Omega 3 киселините се свързват с EPA и DHA!!! Тялото търси тези 2 мастни киселини! ALA му върши работа , колкото да я преобразува до EPA и DHA. И тук идва големия проблем - средния процент на преобразуване на ALA (алфа липоева киселина) в EPA и DHA в човешкия организъм е около 5% !!!!!! Сами си правете сметка с една-две лъжици ленено масло или някой друг източник на ALA, какво количество EPA и DHA получавате. Аз лично не бих си давал парите за ALA ;) Истината е в рибеното масло и то МОЛЕКУЛЯРНО ДЕСТИЛИРАНОТО, защото в него със сигурност няма тежки метали, PCB, живак и други отрови. Не вярвайте само на приказки и думички като "най-виско качество", "супер чисто", и т.н. Още един съвет, гледайте какво е количестовто на EPA и ДHA като милиграми в една капсула. Много често то е много малко. На ден трябва да пиете около 1 гр. EPA и 0,5 гр. DHA. Тогава се забелязват истинските плюспве и ефекти от омега-3. Има продукти от които като направите сметка трябва да пиете по 10-15 капсулки .... е къде ще му излезе края като цена в този случей?!?!!!

Малко по-подробно за проблемите (натравчне с кадмий, слабо преобразуване на АЛА) и ползите (антиестрогенните свойства на лигнаните) от лененото семе :!: :!: :!: :!:
Doctora
 
Мнения: 19
Регистриран на: 10 Сеп 2013, 20:03

Re: Лененото семе в животворни отвари

Мнениеот lussy » 07 Окт 2013, 09:03

Doctora написа:Не съм сигурен ,че всички, които приемате Омега-3 от растителени източници (ЛЕНЕНО СЕМЕ, орехи, разни други растителни източници) знаете, че там се съдържа ALA , a не EPA и DHA, (трите омега-3 мастни киселини са ALA , EPA и DHA). Всички положителни качества за Omega 3 киселините се свързват с EPA и DHA!!! Тялото търси тези 2 мастни киселини! ALA му върши работа , колкото да я преобразува до EPA и DHA. И тук идва големия проблем - средния процент на преобразуване на ALA (алфа липоева киселина) в EPA и DHA в човешкия организъм е около 5% !!!!!! Сами си правете сметка с една-две лъжици ленено масло или някой друг източник на ALA, какво количество EPA и DHA получавате. Аз лично не бих си давал парите за ALA ;) Истината е в рибеното масло и то МОЛЕКУЛЯРНО ДЕСТИЛИРАНОТО, защото в него със сигурност няма тежки метали, PCB, живак и други отрови. Не вярвайте само на приказки и думички като "най-виско качество", "супер чисто", и т.н. Още един съвет, гледайте какво е количестовто на EPA и ДHA като милиграми в една капсула. Много често то е много малко. На ден трябва да пиете около 1 гр. EPA и 0,5 гр. DHA. Тогава се забелязват истинските плюспве и ефекти от омега-3. Има продукти от които като направите сметка трябва да пиете по 10-15 капсулки .... е къде ще му излезе края като цена в този случай?!?!!!

Малко по-подробно за проблемите (натравчне с кадмий, слабо преобразуване на АЛА) и ползите (антиестрогенните свойства на лигнаните) от лененото семе :!: :!: :!: :!:


Т.е. искаш да кажеш, че би имало по-голяма полза от приема на молекулярно дестилирано рибено масло, отколкото от всички подобни добавки пуснати на пазара? Казано честно пила съм преди години и ми действаше много добре, а един приятел ми каза, че баща му е свалил очила с диоптър само с рибено масло.
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Лененото семе в животворни отвари

Мнениеот Doctora » 07 Окт 2013, 11:05

Да, точно това искам да кажа! А за очите определено действат много добре омегите и по-специално DHA. Когато в организма има недостиг на DHA, очите са от първите, които страдат. Когато недостигът е много голям може да стигне дори до макулна дегенрация! Не случайно случаите на макулна дегенерация са се увеличили много през последните годни. Причината е , че в храната ни се съдържат все по-малко Омега-3 мастни кисеилни, защото животните се хранят предимно с фуражи и зърно богати на Омега 6 и съответно месото е богато на Омега 6. А Омега-3 от растенията (ALA) ние хората я преобразуваме много слабо (около 5%). Това е работа на животните, но те пък се хранят само с Омега -6 .... абе прецакани сме... исхода е в суплементация с Омега-3 и то животинска, а молекулярно дестилираното рибено масло е най-доброто!
Doctora
 
Мнения: 19
Регистриран на: 10 Сеп 2013, 20:03

Re: Лененото семе в животворни отвари

Мнениеот rabotnata pchela » 03 Дек 2014, 15:30

И от къде човек може да си намери точно такова рибено масло? :) То не е като да влезеш в аптеката и да го поискаш и да получиш 100% това, което вие казвате :)
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Лененото семе в животворни отвари

Мнениеот S_Milenska » 04 Дек 2014, 09:48

А вие чували ли сте, че лененото семе не трябва да се дава на деца, или това е някакъв мит? :roll:
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Лененото семе в животворни отвари

Мнениеот sofi_black » 05 Авг 2016, 16:37

S_Milenska написа:А вие чували ли сте, че лененото семе не трябва да се дава на деца, или това е някакъв мит? :roll:


Защо не трябва да се дава на деца? Не съм чувала. Нали го слагат на най-различни кифли, баници. Ядат го и не съм забелязала нещо да им става.
sofi_black
 
Мнения: 488
Регистриран на: 05 Ное 2013, 14:39


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта