Опасностите при готвене в различните съдове

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Опасностите при готвене в различните съдове

Мнениеот lini_leni » 07 Окт 2013, 12:52

След като е доказано вредното влияние на т.нар. електрически тенджери, следващите по популярност в ежедневието ни са тефлоновите съдове.

Има много и различна информация относно тях, най-вече опасността, разбирам, е от наранената им повърхност, но има различни мнения относно това дали при приготвянето на храната се отделят вредни вещества или опасността е от това да не се отрони парченце от самото покритие и по този начин да попадне в организма ни. :oops:

На много места пуснаха съдове с керамично покритие, които са на доста сносна цена и ми изглеждат най-безопасно, единственото, което ме притеснява може би е това, че големи супермаркети предлагат керамични съдове на цена около 20 лева, дали биха били качествени? :roll:
lini_leni
 
Мнения: 491
Регистриран на: 27 Сеп 2013, 12:03

Re: Опасностите при готвене в различните съдове

Мнениеот bojo_kolev » 11 Окт 2013, 13:50

Да, и ние си взехме от тези керамичните, евтините, до сега нищо не ги е сполетяло, а жена ми готви непрекъснато в тях. И аз мисля, че са възможно най-безвредните, какво могат да отделят - нищо!
bojo_kolev
 
Мнения: 283
Регистриран на: 01 Окт 2013, 12:35

Re: Опасностите при готвене в различните съдове

Мнениеот lamski » 14 Ное 2013, 13:01

Правете разлика между "незалепващо покритие" и тефлон. Тефлона е канцарогенен и вече дори Тефал не го използва в продуктите си!
lamski
 
Мнения: 6
Регистриран на: 10 Ное 2013, 21:16

Re: Опасностите при готвене в различните съдове

Мнениеот M.Tasheva » 14 Ное 2013, 13:07

lamski написа:Правете разлика между "незалепващо покритие" и тефлон. Тефлона е канцарогенен и вече дори Тефал не го използва в продуктите си!

А незалепващото покритие, не е ли именно тефлоново? Защо преди време тръбяха колко са хубави тефлоновите съдове и на Тефал, и на други марки, когато са токсични? Не разбрах, съжалявам! :roll:
M.Tasheva
 
Мнения: 393
Регистриран на: 21 Окт 2013, 13:55

Re: Опасностите при готвене в различните съдове

Мнениеот lamski » 14 Ное 2013, 20:05

Тефлона е вид пластмаса - PTFE, която скорошни изследвания показаха че отделя токсини (PFOA) които могат дори да убият канарче ако клетката му е близо до котлона. Тефлона беше толкова популярен че стана синоним на незалепващо покрите, като френския ключ и ксерокса. Съвременните незалепващи покрития се базират на някакъв вид керамика, а коя е най-добра е спорен въпрос.
lamski
 
Мнения: 6
Регистриран на: 10 Ное 2013, 21:16

Re: Опасностите при готвене в различните съдове

Мнениеот Kaya » 10 Фев 2015, 11:57

Мен много ме съмнява, че има голяма тайна и здравина в керамичните съдове, дори се опасявам, че може и да не са чак толкова полезни и здравословни. А сега се чудя, има едни, които са с каменно покритие, за тях какво мислите?
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Опасностите при готвене в различните съдове

Мнениеот Elica » 11 Фев 2015, 14:13

А как познавате дали някой съд е качествен, керамичното покритие със сигурност е от значение при цен ана тигана 30 и цена 90лв?
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Re: Опасностите при готвене в различните съдове

Мнениеот silver933 » 11 Фев 2015, 18:08

И аз съм взел керамични съдове у нас, не намирам разлика в храната, така че няма как да кажа дали е по-полезна или не.
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Опасностите при готвене в различните съдове

Мнениеот Pipilota » 12 Фев 2015, 11:21

За мен е най-опасно да се готви в силиконови съдове, или в такива стари, на които им е изтъркано покритието и се вижда едно черно отдолу.. )
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Опасностите при готвене в различните съдове

Мнениеот Snejna » 15 Фев 2015, 09:00

Аз имам резерви и към готвенето в така наречените керамични съдове, т.е. с такова покритие, честно да ви кажа, вижда ми се нещо като бял тефлон, хаха :)) не намирам особена разлика и наистина и аз вече се насочвам към каменните, но май няма никой информация за тях все още. Ще почакам докато има мнения на потребители и може би ще си взема ;)
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Следваща

Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта