Наближават пости, какво готвите по това време от годината?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Re: Наближават пости, какво готвите по това време от годината?

Мнениеот Kaya » 06 Дек 2016, 16:35

Yunona написа:
Kaya написа:Звучи страхотно, но тъй като нямам къде да си сгрея толкова вода, мога ли да долея по-хладна и да я оставя да си заври на котлона? :)


Аз ползвам термо кана, но майка ми редовно загрява вода в малък съд на другия котлон, за да може да долее в яденето гореща вода.
Много готвачи и домакини смятат, че ако се налее студена вода в едно ястие, вкусът се разваля, и аз съм от тях :) Предпочитам да наливам гореща вода или бульон в ястие, което вече се готви.

Май ще трябва да си купувам кана, тъй като котлонъут ми е един. :lol:
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Наближават пости, какво готвите по това време от годината?

Мнениеот Anka » 13 Дек 2016, 16:13

какво става, да не се отказахте от постите, продължавате ли? :mrgreen: Нещо не виждамда сте много активни.. :(
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Re: Наближават пости, какво готвите по това време от годината?

Мнениеот Ваня Стойчева » 13 Дек 2016, 16:57

Как върви поста при вас, аз в крайна сметка се включих, но ми е доста трудно, карам и аз на филии, много лошо се стекоха нещата, та не можах да се организирам. Плюсовете ги виждам и вече запек нямам, което ме кара да си променя много храненето и занапред да продължа да карам на повече безмесни диети.
Позволявате ли си да ядете постното от общото ядене, днес ще им готвя наденички с картофи, а фурната ми се скапа и се чудя, мога ли да си взема от картофите... май не е много правилно.. :-|
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Наближават пости, какво готвите по това време от годината?

Мнениеот iwoni » 13 Дек 2016, 17:10

Картофките попиват от мазнината на наденичките, но и аз не знам дали се зачита това :smile: . Аз бих си яла само тях, все пак изкушението си е достатъчно голямо. Доста трудно е за мен да не си бодна и от месцето. Затова избягвам да готвя така.
iwoni
 
Мнения: 483
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:14

Re: Наближават пости, какво готвите по това време от годината?

Мнениеот Yunona » 13 Дек 2016, 20:54

Ваня Стойчева написа:Позволявате ли си да ядете постното от общото ядене, днес ще им готвя наденички с картофи, а фурната ми се скапа и се чудя, мога ли да си взема от картофите... май не е много правилно.. :-|


Не, това наистина не е правилно. Но пък какво пречи в малка тавичка да изпечеш картофи за себе си. В такива случаи ползвам две правоъгълни тавички, събират се на едно ниво във фурната и нямам проблем.

Тези дни карах на много салати, просто времето беше топло и ми вървяха. Сега застудя и отново минавам на топли супички и манджички :) Вчера правих яхния с нахут и много зеленчуци. Днес бях на делови обяд и хапнах салата и много вкусно ризото (бял и императорски ориз) с тиквички и спанак. После тиква с карамелизирани орехи. Беше пиршество :)
За утре - крем супа от броколи с оризова сметана, гуакамоле и домашна печена тиква.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Наближават пости, какво готвите по това време от годината?

Мнениеот rabotnata pchela » 13 Дек 2016, 21:27

Да ви призная, тоя пост го оравя за птрви път и имамс воите прегрешения. Първия ден не бях сигурна на къде вървя и признавам си опитах от вечерята и то немалко.. по-нататък пък хапнах ориз със зеле, пак имаше месо, може би 3-4 лъжички, опитах 2 с.л. от една много прочута супа топчета ... беше ужасна хахах, и днес боднах някок друг картоф с месо печени. Мислих да ям признавам си но си сипах и неможай. Опитах точно 3 резенчета. Въпреки многот прегрешения съм адски доволна от себе со, защоъо си доказах това, което исках, а именно, че ще успея да тествам волята си. Сега и да ме лунчувате ще карам на принципа споделен грях, половин грях. Ще се постарая на Великден да направя пост по всичко правила, сега по-скоро за мен е диета и въпреки прегрешенията се чувствам добре и удовлетворена. :) Успех и малко ни остана! Дори и да вкусите някое парче, важноти е да продължим напред. Успех отново! :))
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Наближават пости, какво готвите по това време от годината?

Мнениеот ivanhelpa » 14 Дек 2016, 10:18

Същото като и преди това.В нас няма кой да спазва пости. :(
ivanhelpa
 
Мнения: 22
Регистриран на: 03 Окт 2016, 02:50

Re: Наближават пости, какво готвите по това време от годината?

Мнениеот pavleta » 14 Дек 2016, 10:26

В събота си направих един хумус от нахут и сусамов тахан, с брускети, маслинки, зехтин :smile: . Мазах на брускетите, мазах и си ги ометох всичките :lol: .
pavleta
 
Мнения: 467
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:33

Re: Наближават пости, какво готвите по това време от годината?

Мнениеот Yunona » 15 Дек 2016, 23:31

rabotnata pchela написа:Сега и да ме лунчувате ще карам на принципа споделен грях, половин грях. Ще се постарая на Великден да направя пост по всичко правила, сега по-скоро за мен е диета и въпреки прегрешенията се чувствам добре и удовлетворена. :) Успех и малко ни остана! Дори и да вкусите някое парче, важноти е да продължим напред. Успех отново! :))


Преди всичко, Пчеличке, тук не сме се събрали да се линчуваме :)
Да, първият път винаги е трудничко и да наричаме хапването на няколко хапки извън ограниченията "грях" е много силно определение. Освен това животът ни поставя в ситуации, в които е по-добре да прегрешим с храна, отколкото да направим друг, по-голям грях - от гордост и суета да се поставяме над другите. Аз също не съм изрядна в поста. Месо не хапвам наистина (но и не постя за първи път), но пък в някои случаи си позволявам сирене или риба (дори да е сряда или петък, когато рибата е недопустима). Пример: бях на банкет послучай 20-годишнина на компания, която е наш много близък партньор. Богато меню, петстепенно, но... нищо изцяло веган. Реших, че ще изям салатата и предястието, които бяха със сирена. С тях се нахраних и всъщност нямах нужда от основното. Опитах и малко от тортата. В крайна сметка, ако нищо не хапнех, щях да накарам домакините да се почувстват неудобно и да се втурнат да ми търсят варианти. Виждала съм подобно нещо и.... беше просто грозно! Дамата стоеше гордо и непоклатимо на масата, в състояние на някаква криворазбрана духовна извисеност, отпивайки чаша с вода и чакаше да види какво ще измислят за нея в последния момент притеснените домакини. Ох, тя и чушки не ядяла, и гъби... Много зле се почувстваха хората. И с право.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Наближават пости, какво готвите по това време от годината?

Мнениеот rabotnata pchela » 16 Дек 2016, 09:49

Yunona, утре ни беше коледното празненство, но в последния момент се оказа, че няма да мога да ида, но имах някакви терзания по-рано дали и какво ще мога да си хапна. :)
А иначе вчера за първи път ядох риба през тоя пост - най-накрая! Ядох шаран за първи път, пържен беше, оказа се вкусен! :)
А нещото, което ме накара да завия от кеф е това на снимката! Проста скучна супа, само с лук, морков, картоф и фидя, но ми беше толкова вкусна! Днес пак ще си направя... С тези главно на филии дни, ми се видя безбожно вкусна, а по принцип не обичам никак даже супа. :)
Днес съм у нас и ще сготвя на домучадието мръвки с картофки, а за мен любимия патладжан с просо. :grin:
15515571_1051184671693339_1058711755_o.jpg
15515571_1051184671693339_1058711755_o.jpg (55.49 KiB) Прегледано 187 пъти
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

ПредишнаСледваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта