Великите пости на 2017 по фрамарски!

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Re: Великите пости на 2017 по фрамарски!

Мнениеот Guppy » 10 Мар 2017, 17:06

vanusha написа:Абсолютно всички пости през годината ги спазвам, толкова съм свикнала с ограничаването на храната, че изобщо не ми липсва нищо.
Най-често на пролетния пост спанак, лапад, коприва, всичко с ориз, нахут,боб,леща, грах, картофени яхнии (много ги обичам). Спазвам си много строг и традиционен начин на живот. Не мога да се похваля с интересни и иновативни рецепти, ям неща, които са типични за нас.

Поздравления, че успяваш да спазиш всички пости,на мен ми е много трудно. Постя последната седмица и си вземам пак причастие и толкова, не успявам да издържа целия период.
Аватар
Guppy
 
Мнения: 216
Регистриран на: 30 Ное 2016, 13:34

Re: Великите пости на 2017 по фрамарски!

Мнениеот Pipilota » 10 Мар 2017, 20:03

Браво, че успяваш на всеки пост да се включиш и да го спазиш, на мен ми е невъзможно, но предишния го изкарах и съм много горда, може би трябваше и тоя,ама не се навих :) следвяащия път, сега ще ви подкрепям само. ;0
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Великите пости на 2017 по фрамарски!

Мнениеот Yunona » 11 Мар 2017, 09:07

Pipilota написа:Браво, че успяваш на всеки пост да се включиш и да го спазиш, на мен ми е невъзможно, но предишния го изкарах и съм много горда, може би трябваше и тоя,ама не се навих :) следвяащия път, сега ще ви подкрепям само. ;0


Пипи, няма никакъв проблем да се включиш за 1-2-3 седмици. Изборът не е "всичко или нищо" - зависи само от твоето вътрешно усещане :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Великите пости на 2017 по фрамарски!

Мнениеот Pipilota » 11 Мар 2017, 10:34

О да, със сигурност ще се включа, може би по-нататък, засега спазвам друг режим и когато свърши се присъединявам към постите, след 2 седмици. ;) ще постя малко, но с желание. :grin:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Великите пости на 2017 по фрамарски!

Мнениеот Yunona » 13 Мар 2017, 14:12

При мен днес има пълнени тиквички - с киноа, лук, моркови, стрък целина, лимонова кора, черен пипер и магданоз. Сервирано с резени домат, полети със зехтин.
Имам и още от утрепително вкусния бобен пастет с печени моркови.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Великите пости на 2017 по фрамарски!

Мнениеот vanessa_ » 13 Мар 2017, 15:20

Yunona написа:При мен днес има пълнени тиквички - с киноа, лук, моркови, стрък целина, лимонова кора, черен пипер и магданоз. Сервирано с резени домат, полети със зехтин.
Имам и още от утрепително вкусния бобен пастет с печени моркови.

Ккаъв е този пастет? :)това утрепително вкусно ми се струва като нещо, което бих искала да опитам. :mrgreen:
vanessa_
 
Мнения: 337
Регистриран на: 10 Окт 2016, 13:41

Re: Великите пости на 2017 по фрамарски!

Мнениеот Yunona » 13 Мар 2017, 15:33

vanessa_ написа:Ккаъв е този пастет? :)това утрепително вкусно ми се струва като нещо, което бих искала да опитам. :mrgreen:


Преди малко въпросният пастет спечели овациите на колежките :) След като съм убедена, че не само на мен ми харесва толкова, с удоволствие споделям рецептата.
Съставките са следните:
400 г бял боб - това е половин пакет белен боб на "Крина". За тази рецепта е идеален, сварява се за 30-35 минути и няма люспи за махане.
500-600 г моркови - почистени, нарязани на сравнително едри кубчета. Разбъркват се с малко сол, 1 пълна чаена лъжица кимион и 4 супени лъжици зехтин. Пекат се в тава върху хартия на 180-200 градуса за 20-30 минути.
Свареният боб се отцежда, прибавят се морковите без една малка част от тях, 2-3 супени лъжици тахан (ползвам сусамов, пълнозърнест), 1-2 стръка пресен чесън, нарязан на едро (или на скилидки). Всичко се пасира, но не фино. Хубаво е пастетът да не е съвсем гладък. На вкус се добавя смлян черен пипер, сол, евентуално още зехтин и кимион.
Сервира се, полят със зехтин и гарниран с препечени филийки и някакви пресни зеленчуци. Дори само с резени домат е супер :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Великите пости на 2017 по фрамарски!

Мнениеот Guppy » 13 Мар 2017, 15:49

Звучи много интересно, никога нямаше да се сетя да комбинирам боб и моркови и то на пастет, браво, много изобретателно мислиш, Yunona!
Аватар
Guppy
 
Мнения: 216
Регистриран на: 30 Ное 2016, 13:34

Re: Великите пости на 2017 по фрамарски!

Мнениеот Yunona » 13 Мар 2017, 16:03

Guppy написа:Звучи много интересно, никога нямаше да се сетя да комбинирам боб и моркови и то на пастет, браво, много изобретателно мислиш, Yunona!


Благодаря ти, но идеята не е моя, видях някъде рецепта за хумус с печени моркови и реших да я опитам с боб вместо с нахут. Със сигурност с печени моркови е по-вкусно, отколкото с варени (каквито масово се слагат в подобни пастети). А за комбинацията не е трудно да се досетиш, нали на готвения боб се слагат моркови, вкусовете им се допълват. Смятам да опитам и хумус с печени чушки, убедена съм, че също ще е много вкусно.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Великите пости на 2017 по фрамарски!

Мнениеот Guppy » 13 Мар 2017, 16:04

Да вкусно ще е, у дома обаче избягваме такива пастети, децата изобщо не ги харесват, не знам защо, а уж като нещо за филийката би трябвало да ги хапват повече, но не става.
Аватар
Guppy
 
Мнения: 216
Регистриран на: 30 Ное 2016, 13:34

ПредишнаСледваща

Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта