Задължителни черни кутии и системи за автоматично спиране за колите след 2022?

Тук е мястото за вашия коментар за събитията от страната и чужбина!

Задължителни черни кутии и системи за автоматично спиране за колите след 2022?

Мнениеот IvanovA_Stef » 27 Мар 2019, 13:30

ЕС предлага всички модели коли, след месец май 2022, да бъдат оборудвани с черни кутии, автоматични системи за спиране, устройства, които да държат водачите в тяхната лента и да сигнализират при заспиване.
За камионите се предвижда да се въведе задължително сензор за присъствие на човек или пък мотоциклетист, в зоната на т.нар. сляпа точка на моторното средство.
Предстои предложението да се гласува и от страните-членки, като то ще се отнася за новите модели автомобили. За вече излезлите на пазара, срокът ще е две години след влизането в сила.
Целта е ясна - да се намали броя на катастрофите. Според статистиката, повечето пътни инциденти са резултат от човешка грешка.

Интересно ми е как ще се случи това в по-бедните страни-членки на Ес, защото това със сигурност ще оскъпи цената на автомобилите. Отделно, че тук масово се купуват коли втора употреба.
IvanovA_Stef
 
Мнения: 158
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:00

Re: Задължителни черни кутии и системи за автоматично спиране за колите след 2022?

Мнениеот flip » 27 Мар 2019, 13:39

Според мен това има за цел да оскъпи самото производство на автомобилите, съответно да "налее" още пари в икономиката на ЕС най-вече. Българинът не виждам как би могъл да си купи нов автомобил с подобни технологии. Сега повечето карат коли втора употреба, а тогава - не ми се мисли.
Отделно, голяма част от катастрофите, поне в България, се дължат на манталитет, ниска култура и слаб контрол.
flip
 
Мнения: 203
Регистриран на: 25 Окт 2018, 11:36

Re: Задължителни черни кутии и системи за автоматично спиране за колите след 2022?

Мнениеот Клер » 27 Мар 2019, 13:47

И без черна кутия мога да изброя поне 3 причини за катастрофи: човекът зад кормилото, натиснал жестоко газта, докато опре ламарината, напил се е или пък говори по телефона, докато шофира, без да следи пътя. Самият автомобил е най-малкия проблем в този случай.
За какво са им тия кутии? С цел изясняване на катастрофата ли? Как ще подобрят колите така, че да избегнат шофьорите, които описах по-горе?
Клер
 
Мнения: 101
Регистриран на: 18 Дек 2018, 10:35

Re: Задължителни черни кутии и системи за автоматично спиране за колите след 2022?

Мнениеот viviann » 27 Мар 2019, 14:41

И колата има значение, и пътищата, и шофьора. Много катастрофи се дължат на лошото състояние на пътищата ни. Излизането от пътя, навлизането в насрещното и тем подобни.
Иначе, не мисля, че в България има начин това да се случи. В най-добрия случай до 2024 година хората ще се хвърлят да си монтират такива устройства, ама кой ли пък ще тръгне да проверява подред?
Спомням си как уж бяха решили да спрат производството на мощни прахосмукачки преди няколко години. Даже и ние тогава си взехме втора, като резерва. Е, нищо не стана. Ще видим сега как ще е.
viviann
 
Мнения: 161
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:16

Re: Задължителни черни кутии и системи за автоматично спиране за колите след 2022?

Мнениеот Стоян75 » 27 Мар 2019, 14:48

Специално за навлизането в насрещното си има начин - специална боя за осевата линия, която като бъде настъпена от автомобилът, се чува неприятен стържещ звук. Не знам, обаче, доколко това е повлияло на броя катастрофи в страната :-|
Иначе, нямам нищо против въвеждането на подобни строги мерки. В България повечето карат такива разбити коли, че не само, че са опасни за себе си и за околните, ами и замърсяват страшно въздуха. Това би било една добра възможност да се намали броя на амортизираните и почупени коли, които виждаме да пърпорят ежедневно по улиците.
Да, ще кажете, че обикновеният българин не може да си позволи нова кола или пък да му бъдат монтирани въпросните устройства и сензори. Щом е така, или ще ползват градски транспорт, или колело. Това е. Сега много семейства имат даже по 2, че и повече, коли.
Аватар
Стоян75
 
Мнения: 26
Регистриран на: 26 Окт 2018, 09:59

Re: Задължителни черни кутии и системи за автоматично спиране за колите след 2022?

Мнениеот Ива Тодорова » 27 Мар 2019, 14:53

Много скептично съм настроена към подобни инициативи, по простата причина, че не може да се въвежда един и същи стандарт за толкова различни в икономически план страни.
Според мен ще се окаже по-скоро пожелателно, отколкото задължително.
Аватар
Ива Тодорова
 
Мнения: 148
Регистриран на: 26 Окт 2018, 10:37

Re: Задължителни черни кутии и системи за автоматично спиране за колите след 2022?

Мнениеот Moni_265 » 25 Апр 2019, 12:27

То няма лошо, предвид манталитета на повечето български шофьори. Ама как ще се следи дали всяка кола отговаря на изискванията? Полицаите сега не контролират случващото се по пътищата както трябва, камо ли ако трябва И това да правят.
Аватар
Moni_265
 
Мнения: 72
Регистриран на: 12 Ное 2018, 15:24


Назад към Актуални теми и новини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта