Бъбречно-каменна болест - онлайн консултация с нефролог

Тук можете да зададете въпроси към лекар специалист, да се консултирате и да споделите мнения за здравни проблеми. Ще получите съвет и професионален отговор от лекар.
Проф. д-р Боряна Делийска

Re: Бъбречно-каменна болест - онлайн консултация с нефролог

Мнениеот VeselinMilkov » 19 Ное 2016, 20:59

Здравейте,

Зависи колко са големи камъните,на колко сте години,имате ли заболявания на обмяната,как е паращитовидната жлеза и нивата на калции,фосфор,уратни,прием на течности и т.н.
Проблема е комплексен и налага изследвания ,които може да направи вашият лекар или специалист.
Лека вечер,

Д-р Милков
VeselinMilkov

Мнениеот FramarModDanna » 22 Фев 2017, 12:54

След 12 март на вашите въпроси вече ще отговаря проф. д-р Боряна Делийска, д.м.н. Може да задавате вашите въпроси към Проф. Делийска и скоро ще получите необходимия ви отговор!

Повече за Проф. д-р Боряна Делийска и нейната практика, можете да откриете в Справочник Фрамар!
Аватар
FramarModDanna
Модератор

Мнениеот zdravkash » 08 Мар 2017, 12:16

Здравейте,какви са медикаментите за алкализиране на урината и разтваряне на камъни в бъбреците.
Детето ми е с кисела урина и прави камъни в бъбреците.Може ли да се разбие камък с лазер при дете на 10г и в коя клиника се извършват.
zdravkash

Мнениеот Dr Boriana Delijska » 17 Мар 2017, 20:48

Здравейте
Категорично не Ви съветвам да лекувате сама детето си за киселата урина и за камъните. Препоръчвам Ви да се обърнете към доц Буева или д- Гайдарова-детски нефролози, в Болница по педиатрия на бул. Гешов в София, които диагностицират и лекуват бъбречни заболявания в детската възраст. Това се отнася ако детето Ви е под 18 г. възраст, ако е по-голяма е необходимо да се проведат някои допълнителни лабораторни и образни изследвания за да се уточнят причините за образуването на камъне. Едва тогава е уместно да се алкализира киселата урина и то с медикамент, който лекар ще Ви посочи. Самостоятелното използване на медикаменти при кисела урина може по-чето да навреди, отколкото да помогне
Dr Boriana Delijska

Мнениеот veso_84 » 23 Апр 2017, 15:55

Здравейте.
Мъж на 33г. съм и имам проблеми с образуването на камъни в бъбреците.
Преди 3 години направих бъбречна криза и лека хидронефроза с камък в десният бъбрек около 5 mm.Постъпих в болница и се оказа че е запушил уретера.Тогава дежурния ми каза да пия Dexofen и съм щял да го изкарам.Само че беше доста трудно затова постъпих в болница и там направиха стандартните процедури.Подложих се на разбиване с ЕКЛТ, но неуспяха и камъка си остана и порасна двойно за тези години спокойно в лигенчето на бъбрека ,върнат обратно чрез Double J-я ,който ми поставиха тогава.Впоследствие се установи че камъка е калциево-оксалатен.
И така преди две седмици отново ми правиха литотрипсия,този път същия камък вече е 10 mm.Преди ЕКЛТ ми проведоха изследвания,които включват БУМ и интpaвeнoзнaтa ypoгpaфия или цветна снимка чрез скенер.
Оказа се че имам още около 7 на брой камъчета с големина около 3-4 mm.
За болкоуспокояващо ми предписаха АРКОКСИЯ табл. 90 мг. а всички лекарства за отпускане на гладките мускули,като УРОРЕК и ОМНИК ТОКАС немога да ги приемам,защото получавам алергия.
Въпросът ми е според вас тези оксалатни камъчета които излезнаха само на цветната снимка с размери около 3-4 mm. могат ли да излезат чрез урината без да предизвикват запушване?
Бих желал да прочета вашето мнение,понеже се притеснявам какво ме чака.
Благодаря предварително .
veso_84

Мнениеот dhu » 17 Дек 2017, 03:10

Жена съм на 65 г. Имам продълговат камък в уретера вече към пикочния мехур. До там е слязъл без болки. Следствие на това получих и възпаление - урина-алб-опал, седимент- 10,12 левкоцити, ph 6. При посявка на урина ми откриха e-coli количество над 10 на 5 степен. Чувствителни са на ципрофлоксацин. Освен него ми изписаха и роватинекс. В листовката на роватинекса пише да не се взема при пациенти, приемащи перорални антикуаголанти. Аз приема от 20 г. синтром, заради флеботромбоза с две белодробни емболии. Бихте ли ме посъветвали как да съчетая двете лекарства - роватинекса и синтрома и на какво се дължи това противопоказание. Роватинекса ми го изписаха да мога да изхвърля камъка. Трябва спешно да изхвърля камъка, защото бъбрека ми се е уголемил и има хидронефроза втора степен. До сега не съм имала проблеми с отделителната ми система. Имам лека хипертония, която коригирам с ласипил и алергия към лекарства. Някои антибиотици, бисептол, амидофен и др. Като цяло избягвам да пия много лекарства. Диабет и други тежки заболявания нямам. Благодаря предварително за отговора.
dhu

Мнениеот Dr Boriana Delijska » 04 Яну 2018, 14:38

Здравейте, предлагам Ви да продължите да приемате синтрома, а за сега да не взимате роватинекс. Уместно е да се насочите към уролог, който ще прецени налага ли се някакава урологична манипулация за отстранямане на камъка, защото продължителната задръжка на урина в бъбречното легенче-т.н. "хидронефроза" след известно време може да влоши бъбречната функция в значителна степен
Dr Boriana Delijska

Мнениеот p.petrov » 01 Май 2018, 04:15

Темата актуална ли е към днешна дата? Удобно ли е да задам въпроса си на лично съобщение?
Всеки залез ни носи спокойствие, всеки изгрев ни носи надежда.
Аватар
p.petrov

Предишна

Назад към Урология и нефрология