Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот erdall » 16 Май 2014, 22:09

Zdraveite, izvinqvam se za latineca.

Bih iskala da Vi popitam za priema na L-thyroxin po vreme na kurmene.
Predstoi mi razgdane i vsqka sytrin vzimam 75 mg ot L-thyroxin. Predi zabremenqvane dozata mi beshe 50mg. Sled kato rodq po vreme na kurmene moga li da vzimam ot hormona i po koe vreme - predi/sled kurmene. Kakvo se slychva s dozata, moga li da q namalq vednaga ili ima dryg metod?

Mnogo blagodarq za otgovora Vi

Pozdravi
Mira
erdall
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Май 2014, 22:03

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Май 2014, 09:40

boby79 написа:Здравейте доктор Йорданова!

През 2005 година ми беше открит възел с размери 7/7 мм. Изследванията показаха, че хормоните са ми в норма и не нарушават функциите на щитовидната жлеза /прегледа е извършен от ендокринолог/. В края на месец април тази година при профилактичен преглед на ехограф на който ни изпратиха от фирмата, ми казаха че имам два в десел и ляв лоб с размери 24/18 мм и 18/12 мм. Изпрати ме при личния лекър, който ми пусна изследвания и каза че хормоните са ми в норма. Нямам никакви оплавквания. Реших да потърся информация в интернет и съответно се обърках повече. Ще Ви бъда много благодарна ако споделите Вашето мнение като специалист.
Благодаря, предварително за отделеното време!

Уважаема boby79,
Преходният преглед е бил преди 9 години, а това е достатъчно време за да настъпят много промени в жлезата. Възлите, които описвате са големи и изискват консултация с ендокринолог за преценка за по-нататъшното поведение. Това, че хормоните са Ви в границите на референтните норми не дава голяма информация за естеството на възлите. Знае се, че наличието им не е свързано с промяна във функцията на жлезата, но не и какво е естеството на възлите. Трябва ендокринолог да прецени какви допълнителни изследвания и/или процедури налагат тези възли.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Май 2014, 10:02

erdall написа:Zdraveite, izvinqvam se za latineca.

Bih iskala da Vi popitam za priema na L-thyroxin po vreme na kurmene.
Predstoi mi razgdane i vsqka sytrin vzimam 75 mg ot L-thyroxin. Predi zabremenqvane dozata mi beshe 50mg. Sled kato rodq po vreme na kurmene moga li da vzimam ot hormona i po koe vreme - predi/sled kurmene. Kakvo se slychva s dozata, moga li da q namalq vednaga ili ima dryg metod?

Mnogo blagodarq za otgovora Vi

Pozdravi
Mira

Уважаема Mira,
След раждането трябва да се върнете на дозировката преди забременяването. Задължително е изследването на ТСХ 4-6 сед след промяната в дозировката. След раждане често има изостряне на автоимунните заболяване и е трудно да се предскаже дозировката на Л-тироксина. Няма риск за бебето при кърмене когато приемате Л-тироксин. Медикаментът се приема по същият начин както до момента сте го вземали - с вода, поне 30 мин преди закуска.
Обръщайте се към наблюдаващия Ви ендокринолог преди да предприемете всяка промяна в дозировката на медикамента.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот erdall » 17 Май 2014, 10:10

Blagodarq za otgovora

Pozdravi
erdall
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Май 2014, 22:03

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот smthwonderful » 17 Май 2014, 10:17

Здравейте д-р Йорданова,

заради нередовна менструация гинеколожката ме изпрати на ендокринолог, за да изключим инсулинова резистентност, проблем с щитовидната жлеза или метаболизма.
Направиха ми ехограф на щитовидната жлеза, за да проверят дали има тиреодит на Хашимото и резултатите са следните: двата лоба са с увеличени размери, гладки контури, малко по-хипоехогенна от обичайното структура, леко неравномерна. Предно-заден размер в дясно 19 мм, в ляво 17 мм. Без промяна във васкуларизацията. Без нодулуси и без кистозни формации. Без данни за разрастване в ретростерналното пространство. По хода на съдовия сноп без патологично увеличени лимфонодули.
TSH - 0.794 /0.27 - 4.20/
MAT - 10.64 < 34

Моля Ви за коментар върху резултатите и Ви благодаря предварително!
smthwonderful
 
Мнения: 11
Регистриран на: 31 Мар 2013, 15:37

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Май 2014, 17:22

smthwonderful написа:Здравейте д-р Йорданова,

заради нередовна менструация гинеколожката ме изпрати на ендокринолог, за да изключим инсулинова резистентност, проблем с щитовидната жлеза или метаболизма.
Направиха ми ехограф на щитовидната жлеза, за да проверят дали има тиреодит на Хашимото и резултатите са следните: двата лоба са с увеличени размери, гладки контури, малко по-хипоехогенна от обичайното структура, леко неравномерна. Предно-заден размер в дясно 19 мм, в ляво 17 мм. Без промяна във васкуларизацията. Без нодулуси и без кистозни формации. Без данни за разрастване в ретростерналното пространство. По хода на съдовия сноп без патологично увеличени лимфонодули.
TSH - 0.794 /0.27 - 4.20/
MAT - 10.64 < 34

Моля Ви за коментар върху резултатите и Ви благодаря предварително!

Уважаема smthwonderful,
От резултатите, които цитирате може да се заключи, че щитовидната Ви жлеза функционира нормално и не е причина за медструалните проблеми. Няма данни и за тиреоидит на Хашимото.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот nezi60 » 17 Май 2014, 21:50

Здравейте Д-Р Йорданова,аз съм с Хашимото,но от известно време имам болки в мускула на шията.Лекарят по УНГ ме уверява,че те са от шиповете,които имам във врата и трябва да вземам само болкоуспокояващи докато болката отшуми.Трябва ли да си направя допълнителни изследвания или да се доверя?
nezi60
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Май 2014, 21:24

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 18 Май 2014, 11:48

nezi60 написа:Здравейте Д-Р Йорданова,аз съм с Хашимото,но от известно време имам болки в мускула на шията.Лекарят по УНГ ме уверява,че те са от шиповете,които имам във врата и трябва да вземам само болкоуспокояващи докато болката отшуми.Трябва ли да си направя допълнителни изследвания или да се доверя?

Уважаема nezi60,
Трудно ми е да Ви посъветвам какво да правите. Колегата сигурно има основания за поставяне на диагнозата. Ако имате възможност се посъветвайте с невролог за лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот vesinci » 18 Май 2014, 19:26

Здравейте д-р Йорданова

От три години страдам от паническо разтройство и честно казано съм в постоянен стрес пих и антидепресанти и какво ли не но не помага проблема ми е с излизането и съм страшно обездвижена качих около 30 кг и от година на сам забелязах че около цикъл 10-15 дни преди цикъла а напоследък и 5- 6 дни след цикъла се чувствам много зле започнах да вдигам кръвно,сърцето ми прескача имам и тахикардия ставам хипер нервна и започвам да получавам и все повече панически кризи започнах да губя и концентрация на моменти стоя мисля и не мога да се сетя дори за какво исках да мисля понякога имам и силни болки в краката ходих на гинеколог,кардиолог всичко ми е супер нямам никакви проблеми гинеколожката ме прати на ендокринолог аз отидох при една лекарка в пловдив на която като и казах че имам паническо разтройство тя ме погледна сеедно че за пръв път чуваше за такова нещо почти не ме слушаше какво и обеснявам направо искаше да ме приеме в отделението тъй като и казах че баба ми и баща ми са диабетици макар че три пъти и казах че си меря всеки месец захарта и с апаратче и с изследвания на кръвта понеже нямам жлъчка и си ги пускам кръвни редовно пускам и захарта повече от 5,5 не ми е била и тя веднага за там ме на гласи а тя е завеждаща на отделението но както и да е искам да ви попитам можете ли да ми кажете кои точно хормони трябва да си пусна за изследване и има ли значение кои ден от цикъла трябва да ги пусна този месец цикъла ми свърши на 7-ми значи 11 дена от края на цикъла са минали.Защото въпросната лекарка отказа да ми даде направление за изследване.Искам да си платя и да си ги пусна в лаборатория и след това да потърся друг лекар ако трябва.Благодаря ви предварително!
vesinci
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Май 2014, 19:12

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 19 Май 2014, 15:28

vesinci написа:Здравейте д-р Йорданова

От три години страдам от паническо разтройство и честно казано съм в постоянен стрес пих и антидепресанти и какво ли не но не помага проблема ми е с излизането и съм страшно обездвижена качих около 30 кг и от година на сам забелязах че около цикъл 10-15 дни преди цикъла а напоследък и 5- 6 дни след цикъла се чувствам много зле започнах да вдигам кръвно,сърцето ми прескача имам и тахикардия ставам хипер нервна и започвам да получавам и все повече панически кризи започнах да губя и концентрация на моменти стоя мисля и не мога да се сетя дори за какво исках да мисля понякога имам и силни болки в краката ходих на гинеколог,кардиолог всичко ми е супер нямам никакви проблеми гинеколожката ме прати на ендокринолог аз отидох при една лекарка в пловдив на която като и казах че имам паническо разтройство тя ме погледна сеедно че за пръв път чуваше за такова нещо почти не ме слушаше какво и обеснявам направо искаше да ме приеме в отделението тъй като и казах че баба ми и баща ми са диабетици макар че три пъти и казах че си меря всеки месец захарта и с апаратче и с изследвания на кръвта понеже нямам жлъчка и си ги пускам кръвни редовно пускам и захарта повече от 5,5 не ми е била и тя веднага за там ме на гласи а тя е завеждаща на отделението но както и да е искам да ви попитам можете ли да ми кажете кои точно хормони трябва да си пусна за изследване и има ли значение кои ден от цикъла трябва да ги пусна този месец цикъла ми свърши на 7-ми значи 11 дена от края на цикъла са минали.Защото въпросната лекарка отказа да ми даде направление за изследване.Искам да си платя и да си ги пусна в лаборатория и след това да потърся друг лекар ако трябва.Благодаря ви предварително!

Уважаема vesinci,
Наддаването на телесно тегло, повишеното кръвно налягане и наследствеността за захарен диабет насочват за необходимост от изследвания за търсене на метаболитни отклонения. Това че кръвната захар на гладно е в нормите не изключва предиабет или диабет. Щом са Ви посъветвали да проведете такива изследвания е препоръчително да ги направите. Бих Ви посъветвала да си пуснете ТСХ за да се изключи заболяване на щитовидната жлеза.
Хормони се пускат в зависимост от клиничната картина. Трябва да се има в предвид и какви лекарства приемате. Има медикаменти за лечение на паническо разстройство, които могат да повлияят резултатите от хормонални изследвания. При тълкуване на резултатите това също трябва да се вземе под внимание. За да Ви кажа има ли смисъл да си пускате полови хормони и какви трябва да разполагам с много повече информация - възраст, промени в цикъла и т.н. Пускането на такива хормони изисква насочен преглед.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron