Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот lilykirova » 23 Май 2014, 20:55

Благодаря Ви Д-Р Йорданова.
lilykirova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Май 2014, 22:07

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот zorybg » 31 Май 2014, 16:35

Здравейте, д-р Йорданова! От 1 година пия селен 100мг . поради хиперфункция на щитовидната жлеза +ТАО. От 6 месеца съм в ремисия без лекартства , но селена продължавам да го пия. Въпросът ми е колко време още трябва да го пия и опасно ли е да го пия толкова продължително време?
zorybg
 
Мнения: 42
Регистриран на: 20 Дек 2011, 16:12

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Юни 2014, 19:46

zorybg написа:Здравейте, д-р Йорданова! От 1 година пия селен 100мг . поради хиперфункция на щитовидната жлеза +ТАО. От 6 месеца съм в ремисия без лекартства , но селена продължавам да го пия. Въпросът ми е колко време още трябва да го пия и опасно ли е да го пия толкова продължително време?

Уважаема zorybg,
Селенът е микроелемент, който участва в състава на няколко важни ензими в организма. Поради това се смята като антиоксидант и се предлага като хранителна добавка. Препоръчителната дневна дозировка от производителите е 1 табл от 100 мкг дневно, т.е. това е дозата за която се смята, че е безопасна при ежедневна употреба.
Най-добре е да обсъдите спирането на хранителната добавка с човека, който я е назначил. Лично аз смятам, че няма причина да не преустановите приема й.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот gordan21 » 03 Юни 2014, 16:29

здравеите за прав пат пи6а вав форум пиа л тироксин 100 от един месец по 4етери таблетки сутрин от два дена не го пиа от както пуснах иследвания не сам ходил на лекар сам по4нах това самоле4ение знам 4е не е редно ама никак даже но вапреки това по4нах с тези хормони из4етох доста не6та преди да по4на да го пиа свурзано сас л тироксина и 6титовидната жлеза на ясно бях сас вси4ко което би ми навредило но вапреки това ре6их да го пиа за6тото испробвах всякакви хранителни добавки минерали витамини билки които се пиеха наи ве4е против умора тарсих проблема не6то просто и елемнатрно не6то като липса на някои витамин минерал аминокиселина и тн. проблемат ми е следния псих4на умора по4ти постояано ми се спи 4увствам безпри4инна умора ре6авам да легна да спя да се наситя на сан не става пак не мога нито през деня нито ве4ерта пак и дори да заспя сас санотворно или без санотворно се будя еи така безпри4ино по около 10 пати ве4ерта от това недоспиване взех да ставам като бавноразвива6т трудно се концентрирвам взе да ми става потиснато апатиата ме обзема тотално и не6тата които правя в ежедневието си нормални не6та ме затормозяват ве4е правя вси4ко еи така без интерес и си мисля понякога 4е испадам някакви депресивни састояниа ходил сам по невролози психолози исписват ми санотворни от близо две години спирамиги понякога за извесно време 4е ми писва от тях пак и да видя дали не6то се е оправило сас саня ми но ни6то имам вси4ки симптоми които водяат кам проблем сас 6титовидната жлеза много сам зиморни4ав по4ти винаги ми е студено мерил сам си и температурата рядко температурата ми е 36 пове4ето е 35 понякога и 34.6 но от както по4нах л тироксина не6тата с темературата се оправиха на 10 ден след като по4нах да пиа хормоните саня ми се е оправил спя ва4е и на обяд сигорно от дете не сам спал на обяд умората взе да намалява поне с 50 процента станах по жизнен направих гре6ка 4е не си пуснах иследвания преди да по4на да пиа хормоните сега трябва да из4акам 20 дена докато си пусна други днес бях на ендокринолог показахму иследваниата и ми каза да спра л тироксина хормоните са вдигнати заради л тироксина близо месец го пих по 4 таблетки но вазможно ли е TSH да е толкова нисак по4ти да го няама дори хормоните да са вдигнати толкова ако може да дадете мнение 6те сам ви благодарен

Име на теста(изследване) Резултат Единици Референтна стойност Метод
fT3 H 15.73 pmol/l 3,1-6,8
fT4 H 56.25 pmol/l 12,0-22,0
TSH L 0.01 uIU/ml 0.27-4.2

Липиди
Име на теста(изследване) Резултат Единици Референтна стойност Метод
Холестерол 4.68 mmol/l 0-5.20;гранични 5.20-6.20; патологични над 6.20
Триглицериди H 2.8 mmol/l 0-2,30
HDL-холестерол 0.93 mmol/l М 0,9-1,45 умерен риск над 1,45 без риск; Ж 1,15-1,68 умерен над 1,68 без риск
LDL-холестерол 2.5 mmol/l 0-2.59 ; гранични до 3.34 ; патологични над 4.12
gordan21
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Юни 2014, 15:17

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот boby79 » 03 Юни 2014, 18:18

Dr Stella Yordanova написа:
boby79 написа:Здравейте доктор Йорданова!

През 2005 година ми беше открит възел с размери 7/7 мм. Изследванията показаха, че хормоните са ми в норма и не нарушават функциите на щитовидната жлеза /прегледа е извършен от ендокринолог/. В края на месец април тази година при профилактичен преглед на ехограф на който ни изпратиха от фирмата, ми казаха че имам два в десел и ляв лоб с размери 24/18 мм и 18/12 мм. Изпрати ме при личния лекър, който ми пусна изследвания и каза че хормоните са ми в норма. Нямам никакви оплавквания. Реших да потърся информация в интернет и съответно се обърках повече. Ще Ви бъда много благодарна ако споделите Вашето мнение като специалист.
Благодаря, предварително за отделеното време!

Уважаема boby79,
Преходният преглед е бил преди 9 години, а това е достатъчно време за да настъпят много промени в жлезата. Възлите, които описвате са големи и изискват консултация с ендокринолог за преценка за по-нататъшното поведение. Това, че хормоните са Ви в границите на референтните норми не дава голяма информация за естеството на възлите. Знае се, че наличието им не е свързано с промяна във функцията на жлезата, но не и какво е естеството на възлите. Трябва ендокринолог да прецени какви допълнителни изследвания и/или процедури налагат тези възли.

Здравейте доктор Йорданова,
След вашия съвет посетих ендокринолог, резултатите от ехография на щит. жлеза са: Д. лоб 14/20/57 - кистозен възел с р-з 13/9/19 мм и клцификат и възел с р-р 3/2 мм. Л.лоб 16/16/47 - кистозен възел с размер 13/15/22 мм с калцификат и възел с р-р 6-4 мм, истумс -2 мм, хомогенна структура. Резултати от изследвания TSH-2.10 FT4-1.17 Единия вариянт е да се направи биопсия и да се наблюдават възлите, а другия операция. Останах с впечатление, че ако избера първия вариянт рано или късно ще има операция, тъй като възлите растат. Моля за вашия съвет! Благодаря
boby79
 
Мнения: 14
Регистриран на: 14 Май 2014, 09:31

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 04 Юни 2014, 19:55

gordan21 написа:здравеите за прав пат пи6а вав форум пиа л тироксин 100 от един месец по 4етери таблетки сутрин от два дена не го пиа от както пуснах иследвания не сам ходил на лекар сам по4нах това самоле4ение знам 4е не е редно ама никак даже но вапреки това по4нах с тези хормони из4етох доста не6та преди да по4на да го пиа свурзано сас л тироксина и 6титовидната жлеза на ясно бях сас вси4ко което би ми навредило но вапреки това ре6их да го пиа за6тото испробвах всякакви хранителни добавки минерали витамини билки които се пиеха наи ве4е против умора тарсих проблема не6то просто и елемнатрно не6то като липса на някои витамин минерал аминокиселина и тн. проблемат ми е следния псих4на умора по4ти постояано ми се спи 4увствам безпри4инна умора ре6авам да легна да спя да се наситя на сан не става пак не мога нито през деня нито ве4ерта пак и дори да заспя сас санотворно или без санотворно се будя еи така безпри4ино по около 10 пати ве4ерта от това недоспиване взех да ставам като бавноразвива6т трудно се концентрирвам взе да ми става потиснато апатиата ме обзема тотално и не6тата които правя в ежедневието си нормални не6та ме затормозяват ве4е правя вси4ко еи така без интерес и си мисля понякога 4е испадам някакви депресивни састояниа ходил сам по невролози психолози исписват ми санотворни от близо две години спирамиги понякога за извесно време 4е ми писва от тях пак и да видя дали не6то се е оправило сас саня ми но ни6то имам вси4ки симптоми които водяат кам проблем сас 6титовидната жлеза много сам зиморни4ав по4ти винаги ми е студено мерил сам си и температурата рядко температурата ми е 36 пове4ето е 35 понякога и 34.6 но от както по4нах л тироксина не6тата с темературата се оправиха на 10 ден след като по4нах да пиа хормоните саня ми се е оправил спя ва4е и на обяд сигорно от дете не сам спал на обяд умората взе да намалява поне с 50 процента станах по жизнен направих гре6ка 4е не си пуснах иследвания преди да по4на да пиа хормоните сега трябва да из4акам 20 дена докато си пусна други днес бях на ендокринолог показахму иследваниата и ми каза да спра л тироксина хормоните са вдигнати заради л тироксина близо месец го пих по 4 таблетки но вазможно ли е TSH да е толкова нисак по4ти да го няама дори хормоните да са вдигнати толкова ако може да дадете мнение 6те сам ви благодарен

Име на теста(изследване) Резултат Единици Референтна стойност Метод
fT3 H 15.73 pmol/l 3,1-6,8
fT4 H 56.25 pmol/l 12,0-22,0
TSH L 0.01 uIU/ml 0.27-4.2

Липиди
Име на теста(изследване) Резултат Единици Референтна стойност Метод
Холестерол 4.68 mmol/l 0-5.20;гранични 5.20-6.20; патологични над 6.20
Триглицериди H 2.8 mmol/l 0-2,30
HDL-холестерол 0.93 mmol/l М 0,9-1,45 умерен риск над 1,45 без риск; Ж 1,15-1,68 умерен над 1,68 без риск
LDL-холестерол 2.5 mmol/l 0-2.59 ; гранични до 3.34 ; патологични над 4.12

Уважаеми gordan21,
Не знам какво сте прочели, но това което сте предприели е много опасно. Не мисля, че някой може да отговори дали оплакванията ви са били свързани със заболяване на щитовидната жлеза. Преди стартиране на всяко лечение трябва да се докаже, че има има болест. Дозата, която сте взимали е изумителна. Хубаво е, че не е довела до сериозни последици.
За да се прецени дали има заболяване трябва да се изчака да се възстанови функцията на щитовидната жлеза преди самолечението.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 04 Юни 2014, 20:44

boby79 написа:Здравейте доктор Йорданова,
След вашия съвет посетих ендокринолог, резултатите от ехография на щит. жлеза са: Д. лоб 14/20/57 - кистозен възел с р-з 13/9/19 мм и клцификат и възел с р-р 3/2 мм. Л.лоб 16/16/47 - кистозен възел с размер 13/15/22 мм с калцификат и възел с р-р 6-4 мм, истумс -2 мм, хомогенна структура. Резултати от изследвания TSH-2.10 FT4-1.17 Единия вариянт е да се направи биопсия и да се наблюдават възлите, а другия операция. Останах с впечатление, че ако избера първия вариянт рано или късно ще има операция, тъй като възлите растат. Моля за вашия съвет! Благодаря

Уважаема boby79,
Трудно ми е да Ви дам конкретен съвет без да съм Ви прегледала. От това, което сте ми написала мисля, че колегата Ви е дал подробни разяснения. Оставам с впечатлението, че мнението на лекаря, който Ви е консултирал е, че трябва да има операция. Мисля, че първо трябва да си изясните, какво е Вашето становище относно оперативно лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот gordan21 » 07 Юни 2014, 00:26

lilykirova написа:Благодаря Ви Д-Р Йорданова.


mnogo stranno no nqmah nikakvi problemi ot visokata doza pih go cql mesec l tiroksina qavno sam iskaral kasmet ne vqrvam da e bil nqkakav placebo efekt pil sam vsqkakvi dobavki za psihichna umora no efekt nqmaha s l tiroksina se pochuvstvah mnogo po dobre znam che e bilo opasno ne go pia veche 5 dena I ne mislq da go pia bez da mi e kazal lekar kolko vreme trqbva da mine oshte predi da si pusna novi isledvania ? za da razbera dali naistina sam imal nqkakav problem na 30 godini. TSH pretpolagam e bil nisak zaradi visokite niva na t3 I t4 ako pravilno sam razbral TSH hormona kara shtitovidnata jleza da proizvejda t3 I t4 no sled kato sam bil palen s t3 I t4 stimolirashtia hormon TSH e namalqal zaradi visokite niva na t3 I t4 inache nivoto na TSH trqbvali da e tolkova nisko pochti da go nqma - TSH Low 0.01 uIU/ml 0.27-4.2
gordan21
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Юни 2014, 15:17

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот gordan21 » 08 Юни 2014, 01:52

mnogo stranno no nqmah nikakvi problemi ot visokata doza pih go cql mesec l tiroksina qavno sam iskaral kasmet ne vqrvam da e bil nqkakav placebo efekt pil sam vsqkakvi dobavki za psihichna umora no efekt nqmaha s l tiroksina se pochuvstvah mnogo po dobre znam che e bilo opasno ne go pia veche 5 dena I ne mislq da go pia bez da mi e kazal lekar kolko vreme trqbva da mine oshte predi da si pusna novi isledvania ? za da razbera dali naistina sam imal nqkakav problem na 30 godini. TSH pretpolagam e bil nisak zaradi visokite niva na t3 I t4 ako pravilno sam razbral TSH hormona kara shtitovidnata jleza da proizvejda t3 I t4 no sled kato sam bil palen s t3 I t4 stimolirashtia hormon TSH e namalqal zaradi visokite niva na t3 I t4 inache nivoto na TSH trqbvali da e tolkova nisko pochti da go nqma - TSH Low 0.01 uIU/ml
gordan21
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Юни 2014, 15:17

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 09 Юни 2014, 08:48

gordan21 написа:mnogo stranno no nqmah nikakvi problemi ot visokata doza pih go cql mesec l tiroksina qavno sam iskaral kasmet ne vqrvam da e bil nqkakav placebo efekt pil sam vsqkakvi dobavki za psihichna umora no efekt nqmaha s l tiroksina se pochuvstvah mnogo po dobre znam che e bilo opasno ne go pia veche 5 dena I ne mislq da go pia bez da mi e kazal lekar kolko vreme trqbva da mine oshte predi da si pusna novi isledvania ? za da razbera dali naistina sam imal nqkakav problem na 30 godini. TSH pretpolagam e bil nisak zaradi visokite niva na t3 I t4 ako pravilno sam razbral TSH hormona kara shtitovidnata jleza da proizvejda t3 I t4 no sled kato sam bil palen s t3 I t4 stimolirashtia hormon TSH e namalqal zaradi visokite niva na t3 I t4 inache nivoto na TSH trqbvali da e tolkova nisko pochti da go nqma - TSH Low 0.01 uIU/ml

Уважаеми gordan21,
Л-тироксинът не е лекарство за "психична умора". Преди години е имало становище, че левотироксинът може да помогне и в лечението на някои психични проблеми, но резултатите от проведените изследвания са го отхвърлили.
За да си пуснете изследвания е необходимо да минат 30-40 дни. Внесеният от вън хормон е довел до потискане на собственото производство. Затова и ТСХ е ниско.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron